Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Włochy:

Powierzchnia: 301164 km'
Stolica: Rzym
Ludność: 58 mln
Religia: katolicyzm
Język: włoski
Najwyższa góra:Mont Blanc (4760 m n.p.m.)
Najdłuższe rzeki:Pad, Tybr, Arno i Volturno
Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (GMT plus 1 godz., EST plus 6 godz.: latem należy dodać jedną godzinę)
Waluta: euro (€)
Miary i wagi: system metryczny
Elektryczność: prąd 220 V, wtyczki dwubolcowe
Międzynarodowy numer kierunkowy: 0039

Klimat
Włochy dzieli się na trzy strefy klimatyczne:
• Na terenach górzystych :(Alpy i Apeniny) zimy są zwykle długie i mroźne, a lata krótkie i chłodne (warto więc zabrać ze sobą na wa kacje ciepły sweter i buty).
• Nizinę Padańską (okolice Mediolanu) charakteryzują obfite opady w zimie oraz gorące, wilgotne lata.
• W pozostałej części kraju zimy są dość łagodne,a lata gorące i suche.
Na wybrzeżu trochę wytchnienia daje łagodna bryza znad Adriatyku i Morza Tyrreńskiego. Na południu półwyspu oraz na wyspach lata są naprawdę upalne.

Geografia
Alpy stanowią naturalną granicę między Włochami a Austrią, Francją oraz Szwajcarią. U ich podnóża położone są jeziora, z których najbardziej znane to Como, Lugano oraz Maggiore. Dalej na południe rozciąga się Nizina Padańska - centrum upraw zboża.
Wzdłuż całego półwyspu biegnie łańcuch górski Apeninów. Góry pokrywają też większą część obu dużych wysp, Sycylii oraz Sardynii. Z czterech włoskich wulkanów najbardziej znana jest górująca nad Sycylią Etna oraz Wezuwiusz w Zatoce Neapolitańskiej.

wizy/paszporty
obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują wizy ani paszportu.Po przekroczeniu granicy włoskiej turysta ma obowiązekzgłosić ten fakt policji.
Całą procedurę załatwia zazwyczaj hotel,w którym się zatrzymaliśmy.

opłaty celne
Cła nie nalicza się w przypadku przewożenia towarów w obrębie Unii Europejskiej.
Zwyczajowo przyjmuje się ,że na 1 osobę powyżej 18 latnie może przypadać wiecej niż
*10 l spirytusu lub innego mocnego alkoholu(powyżej 22%)
*20 l wina wzmocnionego(sherry,porto)
*110 l piwa
*200 cygar
*3200 papierosów
*3 kg tytoniu

Transport /komunikacja
We Włoszech informację o pociągach można uzyskać pod nr. 147/888088 lub odwiedzając stronę internetową Trenitalia - www.trenitalia.it lub www.trenitaliaplus.com

Na każdej większej stacji we Włoszech można kupić bilet Rail Pass, rodzinny lub kartę, która pozwala jednej lub kilku osobom taniej przejechać określoną liczbę kilometrów. Pociągi kursujące między dużymi miastami są naprawdę szybkie, pozostałe - niestety nie.
Bilet trzeba skasować - żółte kasowniki są na każdym peronie. Za nieskasowanie biletu grozi kara pieniężna.

Sklepy
Najczęstsze godziny otwarcia sklepów to 9.00-12.30 oraz 15.30/14.00-19.30/20.00. W dużych miastach i w rejonach turystycznych, np. w Wenecji, Taorminie czy Toskanii, sklepy są zazwyczaj czynne dłużej. Wiele sklepów pracuje w niedzielę, część jest zamknięta w sobotę, a część w poniedziałek (przez cały dzień lub tylko rano).

Napiwki
W hotelu czy restauracji napiwki są zwyczajową formą odwdzięczenia się za wykonaną usługę. Włosi jednak nie zawsze przestrzegają tej reguły. W wielu restauracjach nadal funkcjonuje opłata caperta e pane (za nakrycie do stołu i podanie chleba) wynosząca ok. 5€, chociaż "oficjalnie" ją zniesiono.
Często do rachunku dolicza się dodatkowo 10% sumy jako opłatę za usługę. Jeśli w karcie podano taką informację, to należy dać tylko symboliczny napiwek. Jeśli obsługa nie jest wliczona do rachunku, uznaje się, że napiwek powinien stanowić ok. 10%.

Poczta
Większość urzędów pocztowych pracuje tylko w godz. 8.00-13.30. Na szczęście w każdym większym mieście jest otwarta przez cały dzień Poczta Główna. Na poczcie można wysłać list polecony (raccamandata), przesyłkę ekspresową (espressa) lub nadać telegram. Znaczki sprzedają również kioski (tabacehl).
Przesyłki na pasta restante można odebrać osobiście,po okazaniu dokumentu tożsamości na Poczcie Głównej w okienku Fermo Pasta. Obecnie jednak większość turystów komunikuje się ze światem za pośrednictwem Internetu.

Telefony
Nie ma problemów ze znalezieniem budki telefonicznej. W Rzymie podczas przygotowań
do Roku Jubileuszowego 2000 zamontowano nowe, bardzo nowoczesne automaty. Tylko część działa na monety - większość akceptuje jedynie karty(carte/schede telefoniche)-dostępne w kiosku lub na poczcie.
We Włoszech należy najpierw wybrać numer kierunkowy miasta, z którym chcemy się połączyć, nawet jeśli się w nim znajdujemy.
Najtańsze połączenia międzynarodowe realizowane są między 22.00 a 8.00 od poniedziałku do soboty, oraz w niedzielę przez cały dzień.
Informacja o numerach krajowych: tel. 12; międzynarodowych: tel. 176.
Włosi nie mogą obyć się bez telefonów komórkowych. W dużych miastach, takich jak Rzym, Mediolan, Wenecja czy Florencja, działają nawet ich wypożyczalnie.

Bezpieczeństwo
Włochy cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Obchody Roku Jubileuszowego 2000 stanowiły duże wyzwanie dla służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa w miastach, szczególnie w Rzymie. W pierwszej kolejności zwiększono liczbę patroli policyjnych, czego owoce widać do dzisiaj. Wenecja to bodaj najbezpieczniejsze miasto na północy kraju. W Mediolanie zwiększono nadzór policyjny m.in. na głównym dworcu kolejowym (Stazione Centrale).
Problemem włoskiej policji są zorganizowane grupy przestępcze oraz handel narkotykami/Mediolan/. Rośnie liczba imigrantów (głównie z krajów byłej Jugosławii, Albanii, Europy Wschodniej i Afryki) i liczba przestępstw z nimi związana. Nasila się zjawisko prześladowania cudzoziemców. Terroryzm przyjął nowe oblicze: na początku lat 90. XX w. w trzech największych włoskich miastach, Mediolanie, Florencji i Rzymie, wybuchły bomby. Dziś sytuacja wydaje się opanowana. l

Kradzież portfela, utrata torebki i włamania do samochodu
to najczęściej zgłaszane przez turystów przestępstwa. Osoby, które mimo wszystko padły ofiarą przestępstwa, powinny zgłosić się na policję i złożyć zeznania. Taki dokument będzie później podstawą do uzyskania odszkodowania
od firmy ubezpieczeniowej od firmy ubezpieczeniowej.

Ważne numery telefonów
* Ogólny numer alarmowy: 113 (czynny przez całą dobę)
* Carabinieri (Policja): 112
* Straż pożarna: 115
* Pogotowie: 118
* Pomoc drogowa: 116
* Informacja dla kierowców (opłaty drogowe, prognoza pogody): 06-4477

Opieka medyczna
Obywatele krajów Unii Europejskiej mają w razie choroby, wypadku lub narodzin dziecka zapewniony bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Przed wyjazdem muszą jednak wypełnić w kraju formularz E111. wniosek/formularz E111
W przypadku ciężkiej choroby koszty powrotu do kraju pokrywa turysta. W większości szpitali
działa 24-godzinna izba przyjęć (Pronto Soccorso). Pobyt w szpitalu może być bardzo przykrym doświadczeniem, szczególnie na południu Włoch.
Apteki
(farmacia; znak czerwonego krzyża na białym okręgu) otwarte są 9.00-13.00 oraz 16.00-19.30/20.00.

Samotne turystki
Włochy nie są tak uciążliwym miejscem dla samotnie podróżujących kobiet (szczególnie młodych blondynek) jak się powszechnie uważa. Odrobina ostrożności jednak nie zaszkodzi, zwłaszcza w Genui oraz na południu - w Neapolu, Palermo, Katanii i Bari. Lepiej zrezygnować z wyzywających strojów. Słowne zaczepki i gwizdy należy ignorować.

Informacja turystyczna
Administracyjny podział Włoch wyróżnia regioni(np. Toskania, Sycylia), które z kolei składają się z prowincji (provincie). Sardynia oraz Sycylia są regionami autonomicznymi.
W każdym większym mieście znajduje się biuro informacji turystycznej zwane Azienda Provinciale per ił Turismo (APT) lub Ufficio di Informacione
e Accoglienza Turistica (lAT). Oferują darmowe mapy miast oraz służą informacją na temat muzeów.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.037 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0