Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Tanzania:

TANZANIA

Tanzania to największe skupisko dzikich zwierząt na świecie. Małpy, antylopy, lwy, gepardy, krokodyle. gazele oraz flamingi zamieszkują tamte tereny i są jednocześnie łatwym łupem dla kłusowników, którzy zabijają je dla łatwego zarobku. Obecnie jednak częściej używane są aparaty do robienia zdjęć niż broń do zabijania zwierząt. Pomimo tego że Tanzania, jest biednym krajem nękanym przez awanturniczych sąsiadów oraz oportunistyczną siłę kolonistów, oferuje jedne z najlepszych, dzikich jeszcze i nie odkrytych miejsc na kontynencie. Znane parki narodowe, takie jak Serengeti czy Mt. Kilimanjaro, okazały krater Ngorongoro powodują, że miejsca te są naprawdę warte zwiedzenia. W kraju występuje również bardzo atrakcyjne miasto - Zanzibar. Jedna z wielu wysp wybrzeża Tanzanii będąca dawnym centrum przypraw, jest miejscem, z którego obecnie sączy się egzotyka i woń łaźni perskich.

Stolica : Dar Es Salaam
Język : swahili, angielski.
Czas :GMT (londyński) + 3 godziny
Waluta : szyling tanzański TSh
Dolary amerykańskie, euro i waluty europejskie w gotówce można bez ograniczenia wymienić na tanzańskie szylingi w bankach i w zalegalizowanych kantorach. Niektóre kantory wymieniają też czeki podróżne. Bankomatów jest niewiele i tylko w dużych miastach, m.in. przy Sere-na Hotel na Zanzibarze, Shoppers Plaza, Barclays Bank w Dar es Salaam. Wiele hoteli, restauracji, biur turystycznych, sklepów pamiątkarskich akceptuje płatność kartą, pobierając 20-proc. prowizję.
Wiza: Wizę pobytową można uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych Tanzanii, a także na głównych przejściach granicznych. Pobytowa wiza turystyczna wystawiana jest na czas pobytu podany we wniosku wizowym, ale nie dłuższy niż 3 miesiące. Nie jest możliwe przedłużanie ważności wizy ponad okres 3-miesięczny. Podróżujący liniami lotniczymi przy przejeździe tranzytem nie muszą posiadać wizy, o ile udają się do kraju pobytu najbliższym samolotem i nie zamierzają opuszczać sali tranzytowej oraz jeśli posiadają dokumenty wymagane przy wjeździe do tego kraju. W innych sytuacjach, np. przejazd tranzytowy koleją lub samochodem, wymagana jest wiza. Opłata za wizę pobytową oraz za wizę tranzytową wystawianą na przejściu granicznym jest taka sama i wynosi 20 USD. Powinno się zachować do kontroli kwit opłaty za wizę. Tanzania jest krajem związkowym, obejmującym tzw. część kontynentalną, czyli dawną Tanganikę (w tym wyspa Mafia) oraz autonomiczny Zanzibar, czyli wyspy Zanzibar i Pem-ba. Wiza ważna jest na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa (bez opłat wizowych) i celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru. Paszport musi być ważny co najmniej 3 miesiące od chwili przekroczenia granicy. Warunkiem wjazdu jest okazanie biletu powrotnego lub wykazanie się posiadaniem kwoty wystarczającej na jego wykupienie oraz na pokrycie kosztów pobytu. Kwoty te należy wpisać do wniosku wizowego. Wymagana kwota na dzień pobytu nie jest określona.
KLIMAT:Kiedy jechać? miesiące, w których Tanzania jest najczęściej odwiedzana przez turystów to styczeń i luty, kiedy gorące, suche powietrze jest najprzyjemniejsze. Aby zobaczyć Serengeti w swej okazałości, muszą Państwo ominąć sezon suchy, kiedy praktycznie wszystkie zwierzęta udają się do Kenii.
OPIEKA MEDYCZNA :Cena standardowej wizyty lekarskiej i cena doby szpitalnej są zróżnicowane. W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza za poważniejsze operacje. 30 USD kosztuje jeden dzień w szpitalu (bez badań, zabiegów i wyżywienia), 20 USD - porada lekarska i badania, 10 USD - badania rutynowe, od 50 do 200 USD - badania specjalistyczne, od 200 do 2000 USD - duży zabieg chirurgiczny, 50 USD - drobny zabieg chirurgiczny.

SZCZEPIENIA :
WYSTĘPUJĄCE CHOROBY : żółta gorączka, malaria, zakażenie wywoływane przez muchę tse - tse ,cholera, zapalenie wątroby, tyfus oraz HIV/AIDS.
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce. Inne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne to ogniska cholery w wielu rejonach kraju, malaria, AIDS, dżuma endemiczna w atrakcyjnych turystycznie górach Usambara (okolice miejscowości Lushoto), skażenie bakteryjne wody. Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować także wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy u ulicznych sprzedawców. Nie należy jeść surowych warzyw i niemytych owoców. Powinno się zażywać tabletki przeciw malarii (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz do 10 dni po powrocie). Zalecane jest spanie w łóżkach z moskitierą, jak również stosowanie kremów z filtrem.

BEZPIECZEŃSTWO
Stan bezpieczeństwa w Tanzanii, zwłaszcza w Dar es Salaam, w rejonie Kilimandżaro, Aruszy, jest coraz gorszy. Generalnie w ośrodkach miejskich (także w dzielnicach bogatszych), w północnych parkach narodowych (zwłaszcza Serengeti) oraz na głównych drogach przypadki napadów z bronią w ręku są częste i drastyczne. W hotelowych pokojach należy spać z czynnym telefonem pod ręką. Zaleca się zdeponowanie paszportu w bezpiecznym sejfie hotelowym (noszenie przy sobie jego fotokopii). Ofiarami złodziei są często turyści podróżujący koleją TAZARA, łączącą Dar es Salaam z Zambią. Nie wolno przyjmować poczęstunków od współpasażerów - zdarzają się zamierzone otrucia. Okradani są spacerowicze na plażach, pasażerowie przygodnych "taksówek". Należy korzystać wyłącznie z taksówek oznaczonych, czyli zarejestrowanych. Nie należy spacerować nocą po mieście.
Etykieta
W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach, jak Zanzibar, Mafia, oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, minispódniczki, przezroczyste sukienki, stroje plażowe poza plażą, topless na plaży mogą narazić turystkę na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać gwałtowny sprzeciw miejscowej ludności. W czasie muzułmańskiego postu (ramadanu) oczekuje się, że turyści nie będą ostentacyjnie spożywali w ciągu dnia potraw lub napojów w miejscach publicznych. W 2003 r. wprowadzono zakaz pracy w okresie ramadanu także dla lokali obsługujących turystów.

CO WARTO ZOBACZYĆ
Główne atrakcje
Dar es Salaam (Muzeum Narodowe, Ogrody Botaniczne, Muzeum Wsi, Zatoka Ostryg),
Zanzibar (kamienne miasto Zanzibar,
pałac Maruhhubi,
jaskinia niewolników Mangapwani, plantacje przypraw i owoców),
Park Narodowy Mt Kilimanjaro,
Park Narodowy Serengeti, chroniony obszar Ngorongoro (krater Ngorongoro, członkowie plemienia Masai).
adresy placówek dyplomatycznych:
Ambasada RP w Dar es Salaam
63 Aly Khan Road, Upanga, Dar es Salaam, Tanzania,
P. O. Box 2188
tel. (0-0255-22) 211-52-71, +266-75-01; tel./fax +211-58-12, +266-83-09,
tel. komórkowy (00-255) 744 78 79 78;
e-mail: polamb@wingrouptz.com; pol@intafrica.com

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.028 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0