Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Syria:

Syria

Syria to arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, popularne wśród turystów ze względu na bogatą, oryginalną kulturę i arabską, tak odmienną od naszej tradycję oraz bliskość innych krajów turystycznych, jak np. chętnie odwiedzana Turcja.
Państwo jest republiką rządzoną przez reżim wojskowy, aż 40 tys. Syryjczyków żyje dzisiaj na terenie Wzgórz Golan, okupowanych przez Izrael. Syria to kraj dziki, niedostępny i właśnie dlatego tak bardzo pociągający. Wiele szlaków turystycznych wiedzie przez pustynne tereny Egiptu, Syrii – docierając do wybrzeża Morza Śródziemnego, a następnie aż do malowniczej Turcji.
Największą grupę etniczną stanowią tu sunnici wyznający islam, a także Kurdowie i Ormianie. Chrześcijanie i Żydzi to zaledwie ośmioprocentowy odłamek całego społeczeństwa.

Stolica: Damaszek
Ludność: W Syrii mieszka 18 448 752 osób.
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Syrii wynosi 185 180 km².
: GMT +2.00
Języki: arabski (urzędowy); szeroko rozumiany kurdyjski, ormiański, aramejski, czerkieski; dość powszechna znajomość francuskiego, angielskiego.
Waluta: 1 funt syryjski (SYP) = 100 piastrów.
Kod telefoniczny: Kod telefoniczny +963 .
Elektryczność: Elektryczność: 220V / 50 Hz

Przepisy prawne
Obrót dewizami, poza miejscami wyznaczonymi do tego celu, jest zakazany. Kara za przestępstwa dewizowe wynosi od 2 lat pozbawienia wolności.
Ubezpieczenia
Ubezpieczenia osobowe nie są obowiązkowe. Ze względu na dość skomplikowany system finansowo-bankowy mogą być problemy z uznawaniem polskich polis ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie samochodu turyści zmotoryzowani regulują w ramach pobieranej na granicy opłaty za wjazd.
Bezpieczeństwo
W Syrii odnotowuje się niewielką liczbę przestępstw. Kradzieże zdarzają się sporadycznie. Cenniejszych rzeczy nie należy jednak pozostawiać w hotelach i w samochodach. Kryzys iracki oraz napięcia w stosunkach syryjsko-libańskich nie pogorszyły bezpieczeństwa cudzoziemców przebywających w Syrii, jednak sytuacja w regionie może w każdej chwili się zmienić. Dlatego zaleca się, by przed planowaną podróżą skonsultować się z polskim MSZ i uzyskać aktualne informacje o ewentualnych zagrożeniach.

Cło, wizy, paszport
Zarówno o wizy pobytowe, jak i tranzytowe na wjazd do Syrii należy aplikować w Ambasadzie Syrii w Warszawie. Przy wyjazdach grupowych, organizowanych przez polskie biura podróży współpracujące z ich odpowiednikami w Syrii, możliwe jest uzyskanie wizy na granicy. Turyści udający się przez Syrię do Jordanii mogą otrzymać wizy tego kraju na granicy syryjsko-jordańskiej. Cudzoziemcy wjeżdżający z Syrii do Iraku muszą uzyskać stosowne zezwolenie w miejscowym biurze imigracyjnym (należy podać nazwę przejścia granicznego). Z uwagi na zdarzające się problemy z uzyskaniem wizy wjazdowej do Libanu (np. kobiety poniżej 30. roku życia) oraz brak libańskiej placówki dyplomatycznej w Syrii zalecane jest ubieganie się o wizę w Ambasadzie Libanu w Warszawie. Do wjazdu na terytorium Syrii uprawnia paszport ważny minimum 6 miesięcy. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Nie ma również wymagań dotyczących posiadania określonej kwoty pieniędzy na pobyt. Przed przekroczeniem granicy należy się upewnić, czy w paszporcie nie widnieją wizy, pieczątki bądź inne wpisy w jakikolwiek sposób wiążące się z Izraelem (dotyczy to również wszelkich przedmiotów, np. rachunków, biletów komunikacji miejskiej) – w takim przypadku można zostać zawróconym z granicy. Przy wyjeździe pobierana jest opłata w wysokości 220 SYP.
Nie ma ograniczeń dotyczących wysokości wwożonych środków płatniczych. Cudzoziemcy planujący wywieźć z Syrii walutę obcą w kwocie ponad 3000 USD powinni zadeklarować ją przy wjeździe. Obowiązuje zakaz wywozu waluty krajowej powyżej 500 SYP. Nie wolno wywozić konserw. Zakazany jest wywóz pamiątek i rękodzieła o wartości historycznej. Ponieważ w Syrii nie jest naliczany podatek VAT, nie ma możliwości otrzymania jego zwrotu za towary nabyte na miejscowym rynku.
Meldunek
Każdy turysta objęty jest obowiązkiem meldunkowym, jeżeli przebywa w Syrii ponad 15 dni. W miejscowym biurze imigracyjnym należy okazać paszport i uzyskać stosowną pieczęć. Na ogół jest to procedura dość prosta. W przypadku wizy wielokrotnej ów okres 15 dni liczony jest każdorazowo przy kolejnym wjeździe. Przekroczenie terminu ważności dokumentu, na którego podstawie cudzoziemiec przebywa w Syrii, może się wiązać z przykrymi konsekwencjami (odesłaniem z granicy przy wyjeździe w celu uregulowania formalności meldunkowych).
Komunikacja
Pomijając liczne strefy wojskowe, można podróżować bez ograniczeń. Niezbędne jest posiadanie ważnego dokumentu tożsamości, np. paszportu, z ważną wizą i stemplem z przejścia granicznego. Wykluczone jest podróżowanie bez specjalnej przepustki na Wzgórza Golan i przebywanie w ok. 40-kilometrowym pasie bezpieczeństwa wzdłuż granicy z Izraelem.

W praktyce działa tylko komunikacja autobusowa – warunki są komfortowe, a opłata niewielka (koszt przejazdu na trasie 300 km wynosi około 340 SYP). Tanie i powszechnie dostępne są taksówki.

Informacje dla kierowców
Kierowcy przejeżdżający przez Syrię tranzytem (do 48 godzin) mogą posługiwać się polskim prawem jazdy. Przy pobytach dłuższych wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy wjeździe samochodem osobowym z napędem benzynowym opłata na granicy na jeden miesiąc wynosi 8400 SYP, w tym 2300 SYP stanowi ubezpieczenie samochodu. Przedłużenie opłaty na każdy następny tydzień wynosi 2300 SYP. Istnieje możliwość wniesienia jednorazowej opłaty w wysokości 14 000 SYP, która upoważnia do wjazdu na 4 miesiące. Nie zaleca się wjazdu samochodem z silnikiem Diesla, gdyż wiąże się to z wysokimi dodatkowymi opłatami. Benzyna bezołowiowa jest dostępna w większości stacji benzynowych (25 SYP/1l), olej napędowy tylko na specjalne zezwolenie.

Zdolności płatnicze i przykładowe ceny:W hotelach, restauracjach o wyższym standardzie i w niektórych sklepach można płacić kartą kredytową. Z uwagi na brak oficjalnych kantorów (ich otwarcie przewidziane jest w 2006 r.) waluty wymienia się w hotelach lub w bankach. Waluty obcej (dolary, euro) nie można oficjalnie kupić.
Jak dojechać :Międzynarodowe lotniska mieszczą się w Damaszku i Aleppo. Można na nie dolecieć z wielu miejsc na całym świecie (z Europy m.in. z Londynu). Drogą lądową (samochodem lub pociągiem) do Syrii można dostać się z sąsiadujących państw: Turcji, Jordanu, Arabii Saudyjskiej. Dodatkowo z Grecji kursuje co tydzień prom.

Kultura:Syryjczycy są na ogół bardzo tolerancyjni, należy jednak pamiętać o obowiązujących muzułmańskich normach religijnych i obyczajowych. Zaleca się przestrzeganie odpowiednich norm zachowania i ubioru w miejscach publicznych. Miejsca kultu religijnego są powszechnie dostępne; odwiedzając je, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad muzułmańskich (obowiązuje wejście bez obuwia, kobiety w nakryciu głowy, w strojach bez dekoltu itp.). W okresie ramadanu w ciągu całego dnia (od wschodu do zachodu słońca) nie należy jeść i pić w miejscach publicznych ani zachowywać się hałaśliwie.

Zalecane szczepienia, higiena:Z uwagi na stwierdzone w regionie przypadki ptasiej grypy zaleca się unikanie, w miarę możliwości, dużych targowisk z drobiem. Szczepienia nie są wymagane. Osoby planujące dłuższy pobyt w Syrii (staże, praktyki) obowiązane są do wykonania badania na obecność wirusa HIV; uznawane jest jedynie badanie wykonane w szpitalu syryjskim (koszt ok. 500 SYP). Osoby o słabszym zdrowiu nie powinny wybierać się do Syrii latem. Suchy klimat powoduje częste podrażnienia dróg oddechowych i oczu. W okresie letnim następuje radykalny wzrost zachorowań na amebozę. Należy dbać o higienę podczas przygotowywania posiłków, myć owoce i warzywa. Niebezpieczne jest korzystanie z kuchni ulicznych. Kłopoty żołądkowe zdarzają się wszystkim, którzy nie są przyzwyczajeni do lokalnej flory bakteryjnej. Okres aklimatyzacji trwa przeciętnie ok. 3 dni. Prywatne gabinety lekarskie o wielu specjalizacjach znajdują się praktycznie na każdej ulicy. Koszt wizyty podstawowej wynosi ok. 500 SYP. W szczególnych przypadkach pomoc lekarska świadczona jest cudzoziemcom bezpłatnie, jednak standard oferowanych usług jest bardzo niski. Prywatne szpitale zapewniają lepszą opiekę medyczną; opłata za pobyt wynosi w nich od 2300 do 3400 SYP. Apteki dyżurne funkcjonują całą dobę i oferują leki po stosunkowo niskich cenach. Łatwo można porozumieć się po angielsku lub francusku, gdyż lekarze w większości kształcili się na Zachodzie.

Klimat, pogoda, średnie temperatury:Syria położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego, który obejmuje wybrzeże i zwrotnikowego kontynentalnego suchego.

Kuchnia :Kuchnia syryjska jest typową kuchnią bliskowschodnią, gdzie krzyżują się wpływy tureckie i arabskie. Obok kebabu i chleba pita można tu spotkać bardziej arabską harisse (pastę z ostrej papryki z oliwą z oliwek i czosnkiem) oraz pasty z mielonej ciecierzycy, wymieszanej z przyprawami, uformowanej w kulki i smażonej na głębokim oleju (falafel) lub puree z fasoli.

adresy placówek dyplomatycznych:
Ambasada Syryjskiej Republiki Arabskiej
ul. Narbutta 19 A, 02-536 Warszawa
tel. 849 14 56, 848 91 78, 848 48 09
fax 849 18 47
e-mail: embsyria@palmyra.neostrada.pl
Internet: www.syrian-embassy.com

Ambasada RP
Rue Georges Haddad, Damaszek P.O. 501
tel. 00963 -11- 3333010
00963 - 11- 3336010
fax. 00963 - 11- 3315318
e-mail: damapol@scs-net.org

Konsulat RP w Aleppo
Konsul Honorowy: Ahmad Azzam Zeitouni
Cappuccini Jmm. Kalioundji, Al Muhafaza, Aleppo, Syria,
P.O. Box: 615 Aleppo, Syria
tel. (00963-21) 2688838/9, 2688638, 2688639, 2660935,
Fax. (00963-21) 2688657
e-mail: polconal@net.sy

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.027 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0