Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Sri Lanka:

Od 1983 r. w Sri Lance trwa wojna domowa. Po zawieszeniu broni w latach 2002-2006,
w drugiej połowie 2006 r. działania wojenne rozgorzały na nowo. Przed wyjazdem koniecznie trzeba się dowiedzieć, jaka sytuacja panuje w rejonach będących celem naszej podróży.
Polak za granicą - patrz ostrzeżenia MSZ dla podróżnych

Położenie: wyspa Cejlon na Oceanie Indyjskim.
Powierzchnia: 65,6 tys. km
Stolica: Kolombo
Populacja: 19,6 mln w tym Syngalezi 73%, Tamilowie 18%; Maurowie, Malajowie i Burgowie 8%
Języki: syngaleski i tamilski, w powszechnym użyciu również język angielski.
Religia: buddyzm (69% społeczeństwa), islam (8%), hinduizm (7%), chrześcijaństwo (6%); osoby o niesprecyzowanej przynależności stanowią 10% populacji.
Waluta: rupia lankijska (R).
Miary i wagi: system metryczny; odległości na drogowskazach są podawane w km.
Strefa czasowa: różnica między czasem w Polsce i Sri Lance wynosi +4 godz. latem i jesienią, +5 godz. zimą i wiosną.
Elektryczność: 230-240 V.

Klimat

Wyspa jest mocno zróżnicowana pod względem klimatycznym. Podróżując po niej, w ciągu jednego dnia można się przemieścić ze strefy tropikalnego upału przez chłodne, mgliste wyżyny w strefę suchą.
Są dwie główne pory monsunowe
- jeden monsun wieje z północnego wschodu,
- drugi z południowego zachodu.
Kiedy przybywa ten pierwszy, południowo-zachodnia część wyspy doświadcza szczytu pogodowego, a potem strony się odwracają, tak że zawsze gdzieś na wyspie panuje znakomita pogoda.
- Monsun południowo-zachodni, zwany Yala, przynosi opady znad Oceanu Indyjskiego od maja do września.Najpierw przez miesiąc dzień w dzień spadają ulewne deszcze, potem zdarzają się już tylko przelotne mżawki. W tym okresie przybrzeżne fale morskie są niebezpieczne, dlatego kąpiel jest niewskazana - nawet rybacy starają się nie wyruszać wówczas na połów.
-Monsun północno-wschodni, zwany Maha, nadciąga znad Zatoki Bengalskiej.
W przerwie pomiędzy monsunami, w październiku i listopadzie, na całej wyspie występują burze z piorunami. Większość dni jest jednak słonecznych i parnych, dlatego krótkie, ulewne deszcze przyjemnie odświeżają powietrze.

Kultura i obyczaje

Nieodłączną częścią lankijskiej codzienności jest grzeczność i kurtuazja. a cudzoziemiec powinien się do tego dostosować. Jeśli stracimy panowanie nad sobą lub podniesiemy głos. obrazimy rozmówcę i na pewno niczego nie załatwimy.
Wielu Lankijczyków ma zwyczaj zadawania obcokrajowcom pytań osobistych. Podróżnik może się więc spodziewać,że go wypytają, skąd pochodzi. ile ma lat. czy jest żonaty (zamężna). ile ma dzieci. Nam może się to wydawać nazbyt obcesowe. ale mieszkaniec Cejlonu nie widzi w takich pytaniach nic złego. a życie rodzinne jest dla niego bardzo ważne. Miejscowi będą się też przypuszczalnie na nas gapić. ale w ich obyczajowości nie jest to przejawem złego wychowania.
Na obszary święte wchodzi się boso. (Czasami też wypada zdjąć buty. gdy składa się wizytę w domu prywatnym).
Kobiety powinny mieć na sobie długą spódnicę albo nieobcisłe spodnie i do tego skromną bluzkę albo luźną bawełnianą sukienkę. mężczyźni zaś długie spodnie.
Za miejsca święte uważa się nawet starożytne. leżące w ruinie świątynie czy stanowiska archeologiczne.
Słynne "kiwanie" głową, typowe dla ludzi z subkontynentu indyjskiego. w kontaktach z cudzoziemcami często staje się przyczyną nieporozumień.
Ruch przeczący jest taki sam jak u nas; podobnie krótkie skinienie oznacza dokładnie
to. co w większości krajów europejskich: odpowiedź twierdzącą.
Indyjskie "kiwanie" zaś - coś pośredniego pomiędzy skinieniem a potrząśnięciem. z zadartym podbródkiem - to zwyczajne "tak" albo "w porządku".
Jeśli spotkamy buddyjskiego mnicha albo hinduistycznego swami i zechcemy się przywitać w tradycyjny sposób. złóżmy ręce jak do modlitwy i podnieśmy je do czoła. Nie wymieniamy uścisku rąk. Jeśli zamierzamy coś podarować mnichowi, wręczmy prezent obydwiema rękami. aby zaznaczyć. że nie spodziewamy się rewanżu. (Ofiary pieniężne należy składać dyskretnie w świątynnej skarbonce). Gdy siedzimy w obecności buddyjskiego mnicha. starajmy się usadowić niżej od niego i nie kierujmy w jego stronę czubków stóp, ponieważ jest to postrzegane jako oznaka braku szacunku.
Lankijczycy na ogół nie używają sztućców. lecz jedzą palcami - wyłącznie prawą ręką, ponieważ lewa uważana jest za nieczystą. Podając coś komuś, wręczamy mu to albo prawą ręką. albo obiema rękami.

Wizy

Obywatele Polski wybierający się na Sri Lankę w celach turystycznych otrzymują bezpłatne wizy wjazdowe na lotnisku w Kolombo na okres 30 dni. Wymagany jest paszport o okresie ważności dłuższym o 2 miesiące niż przewidywany czas pobytu na wyspie.Warunkiem przedłużenia wizy jest otwarty bilet powrotny i poświadczenie, że mamy wystarczające fundusze na dalszy pobyt - 15 $ na dzień (zwykle wystarcza karta kredytowa). Czasami wymagany jest dowód na to, ile pieniędzy wydaliśmy dotychczas, dlatego lepiej nie wyrzucać kwitów otrzymywanych przy wymianie czeków podróżnych ani potwierdzeń wypłaty gotówki z bankomatu. Procedura przedłużenia trwa zazwyczaj godzinę lub dwie. W przypadku jakichkolwiek problemów należy kontaktować się z najbliższą ambasadą Rp.

Przepisy celne

Jeśli ktoś wwozi do kraju ponad 10 tys. $, powinien ten fakt zgłosić na odprawie celnej. Dotyczy to też wartościowego sprzętu, kamieni szlachetnych i biżuterii.
Bez opłaty celnej można wwieźć
-1,5 I mocnego alkoholu,
- 2 butelki wina,
-200 papierosów lub 50 cygar
- perfumy w ilości wskazującej na własne potrzeby.
Na własne potrzeby można też wwieźć rzeczy osobiste, takie jak radio, sprzęt sportowy, laptop, sprzęt fotograficzny itd. Jako przestępstwo zostanie potraktowana próba wwozu leków, na które nie mamy recepty, broni palnej oraz materiałów pornograficznych w jakiejkolwiek postaci.
Przy wyjeździe celnicy mogą skontrolować nasz bagaż. Kto kupił w Sri Lance klejnoty, powinien zachować dowód sprzedaży (paragon).

Przy wyjeździe

Opłata wyjazdowa jest wliczona w cenę biletu lotniczego. Bez cła możemy wywieźć do 3 kg herbaty, za każdy dodatkowy kilogram zapłacimy 5 rupii. Jeśli ktoś dostał w prezencie kamienie szlachetne, powinien mieć na to potwierdzenie wydane przez kontrolera wymiany z banku centralnego w Kolombo (Controller of Exchange, Cęntral Bank). Żeby wywieźć z kraju antyki (tj. przedmioty liczące po,wyżej / 50 lat), trzeba mieć na to specjalne pozwolenie, podobnie jak
na eksport okazów rodzimej fauny i flory. O szczegóły należy pytać w informacji turystycznej w Kolombo.

Zdrowie

Oficjalnie nie są wymagane żadne świadectwa szczepień (o ile ktoś w ciągu 14 dni od przybycia do Sri Lanki nie znalazł się w rejonie objętym epidemią). Podróżnikom zaleca się standardowe szczepienia, a dodatkowo też szczepienie przeciw cholerze. Naturalnym, sprawdzonym repelentem jest olejek cytronelowy, do kupienia na miejscu w Sri Lance.

Bezpieczeństwo

Sri Lanka jest krajem względnie bezpiecznym. Drobne przestępstwa zdarzają się tu o wiele rzadziej niż w innych krajach azjatyckich, a o napaściach na turystów nie słyszy się prawie wcale. Niemniej warto zachować ostrożność i kierować się zasadami zdrowego rozsądku. Nie należy się obnosić z drogimi rzeczami ani zostawiać ich na widoku. Wieczorem i nocą trzeba unikać ciemnych, opustoszałych plaż. Nie wolno wsiadać do samochodu, kiedy nieznajomy człowiek proponuje, że nas podwiezie.
Największe zagrożenie w Sri Lance stwarza ruch uliczny. Kraj bije wszelkie rekordy, jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych.Na drogach i ulicach zawsze musimy być czujni - pojazdy wykonują najmniej spodziewane manewry, nierzadko zagrażające życiu innych użytkowników drogi. Szczególną uwagę należy zachować w takich punktach, jak przystanki autobusowe, gdzie kierowcy zwykle zaciekle walczą o miejsce. Na baczności powinni się mieć zwłaszcza rowerzyści.
Z zagrożeniem wiąże się też pływanie. Co roku toną dziesiątki nieostrożnych miejscowych amatorów kąpieli i czasami turystów.
Znaczna część terenów na północy, a także spore obszary na wschodzie są nadal mocno zaminowane. Rozminowujący te rejony saperzy szacują, że w terenie kryje się jeszcze do 1,5 mln niewybuchów. Nigdy, pod żadnym pozorem nie wolno tam zbaczać z drogi czy wyznaczonej ścieżki. Sytuacja polityczna w kraju wciąż jest niestabilna. Kto się wybiera na północ lub na wschodnie wybrzeże - na południe od Trikunamalai (Trincomalee) do okolic Madakalapuwy,(Batticaloa) - powinien się przed wyjazdem zorientować co do poziomu bezpieczeństwa w tych stronach. Nawet w czasie zawieszenia bron i zdarzały się w tych rejonach przypadkowe strzelaniny i wybuchy granatów.

Turystki

Lankijskie społeczeństwo jest konserwatywne. Nasz ubiór z reguły przesądza o tym, co się
o nas myśl i i ja k I udzie się do nas odnoszą. Dlatego aby uniknąć zaczepek, najlepiej wystrzegać się wyzywających strojów (głębokich dekoltów itd.), a ciało odkrywać jedynie na znanych plażach turystycznych. Samotne kobiety w pobliżu atrakcji turystycznych i na plażach zwykle przyciągają niechcianą uwagę. Na zachodnim wybrzeżu, w okolicy Unawatuny, włóczędzy plażowi proponują wczasowiczkom z Europy, że będą im towarzyszyć w charakterze żigolaków. Jeżeli ktoś się nam naprzykrza w ten czy inny sposób, zazwyczaj wystarczy się oddalić. Natrętom nie należy dawać nawet cienia szansy na kontakt - w ogóle się do nich nie odzywajmy ani nie patrzmy im w oczy.
Kontakt wzrokowy jest uważany za zachętę.
Zdarza się, że w zatłoczonym autobusie lub pociągu padniemy ofiarą ocierania lub obmacywania. W takim wypadku trzeba zwrócić powszechną uwagę na sprawcę i jego zachowanie. Uważajmy
na mężczyzn, którzy siadają blisko nas, mimo że dookoła mają dużo wolnego miejsca. Jeśli się nie przesiądziemy, zostanie to zrozumiane jako zachęta do dalszej akcji.

Mniejszości seksualne

Homoseksualizm jest niezgodny z lankijskim prawem i chociaż od lat 50. nikt nie został skazany, społeczeństwo nie zmieniło swych postaw wobec mniejszościowych orientacji .
Niestety, Sri Lanka jest "terenem łowieckim" pedofilów.Prostytucja jest zakazana.

Napiwki

W wielu hotelach i restauracjach do rachunku automatycznie dodawane jest 10% opłaty
za obsługę. Jeżeli opłata nie została uwzględniona w rachunku, możemy sami wręczyć 10% kelnerowi czy pokojowej.
Kierowcy i przewodnicy spodziewają się od klientów napiwku w wysokości 5-10 $ dziennie, zależnie od ich zdolności i od tego, na ile byli pomocni. Przewodnicy w świątyniach oczekują niewielkiego napiwku - powinno wystarczyć 50-100 rupii, trzeba tylko pamiętać, by nie wręczać pieniędzy bezpośrednio mnichom,lecz umieścić je w świątynnej skarbonce.
Inne usługi na ogół nie są łączone z napiwkami, o ile personel nie wykazał się szczególnym zaangażowaniem.

Naganiacze i naciągacze

We wszystkich większych miastach i w pobliżu atrakcji turystycznych roi się od naganiaczy. Większość zazwyczaj chce nas namówić na przejażdżkę rikszą, do zatrzymania się w określonym pensjonacie albo do wizyty w sklepie, z którego nie wyjdziemy bez zakupu. Ci ludzie po prostu tak pracują - właściciele dają im procent od utargu, jaki na nas zarobią.
Aby się pozbyć naganiacza, wystarczy mu grzecznie, lecz stanowczo odmówić. Warto wiedzieć,
że naganiacz zwykle kłamie jak z nut,
O wiele większym utrapieniem i zagrożeniem dla turystów są bardzo liczni na wyspie sprytni naciągacze. Najwięcej kręci ich się w okolicy Galle Face Green i w dzielnicy fortowej w Kolombo, wokół jeziora w Kandy oraz twierdzy w Galle. Mają cały repertuar sztuczek, dzięki którym pozbawiają nas pieniędzy.Żebractwo jest w Sri Lance znacznie mniejszym problemem niż w sąsiednich Indiach, ale i tak na ulicach co krok spotykamy żebrzące osoby, szczególnie w Kolombo. Warto pamiętać, że prawdziwy żebrak najchętniej dostałby coś do jedzenia i zjadł to
na miejscu. Jeżeli damy mu pieniądze, lwią część będzie musiał oddać swojemu "szefowi". .Organizacje żebrackie" istnieją głównie w Kolombo.

Toalety

Toalety w Sri Lance w większości nie różnią się od zachodnich; azjatyckie sławojki zdarzają się rzadko. Prawie w ogóle nie ma szaletów. W razie nagłej potrzeby najlepiej podejść do najbliższego porządnego hotelu. Ubikacje w lepszych hotelach i restauracjach z reguły są dość czyste i zaopatrzone w papier, ale i tak na wszelki wypadek lepiej nosić ze sobą trochę papieru toaletowego albo chusteczki higieniczne.


Placówki dyplomatyczne

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki
al. Wilanowska 313 A, 02-665 Warszawa
tel. 022/8538896, 8538897 faks 022/8435348 lankaemb@medianet.pl
Ambasador RP w New Delhi (Indie) jest akredytowany w Demokratyczno-Socjalistycznej Republice Sri Lanki.

Ambasada RP w Indiach Chanakyapuri, 50-M Shantipath New Delhi 110021
tel. (00-9111) 41496900 faks (00-9111) 26871914 polemb@airtelbroadband.in www.newdelhi.polemb.net Konsulat Honorowy RP wColombo

C/o Deputy Chairman's Office, Phoenix Ventures Ltd. 409 Galle Rd., Colombo 3 tel. (00-94 11) 2565612 faks (00-94 11) 2669639 ken ba lend ra@hotmail.com

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.064 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0