Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Puerto Rico:

Portoryko - państwo stowarzyszone z USA, leżące na wyspie w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim.
Stolica: San Juan
Powierzchnia: 9,1 tys. km²
Waluta: 1 dolar USA (USD) = 100 centów
Czas: - 6h
Języki: hiszpański, angielski
Klimat: tropikalny morski, łagodny; niewielkie roczne zmiany temperatury
Grupy etniczne: biali (głównie pochodzenia hiszpańskiego) 80,5%, czarni 8%, Indianie 0,4%, Azjaci 0,2%, mieszańcy i inni 10,9%
Grupy wyznaniowe: katolicy 85%, protestanci i inne 15%
Elektryczność: 120V / 60 Hz

Warunki wjazdowe:Polaków przybywających do Portoryko obowiązują takie same przepisy, jak przy wjeździe do USA. Potrzebna jest wiza wydana przez konsula Stanów Zjednoczonych. Ważność paszportu powinna o przekraczać 6 miesięcy od planowanego okresu pobytu na wyspie. Przy wjeździe nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy.

Każdy przybywający do USA otrzymuje w samolocie dwa formularze, które musi wypełnić przed dojściem do kontroli celnej. Formularz imigracyjny zawiera standardowe pytania na temat podróżnego, jak również należy w nim podać miejsce zatrzymania, cel wizyty. Część z datą i miejscem wjazdu do USA zostaje przytwierdzona przez urzędnika imigracyjnego do paszportu. Przy wyjeździe zostaje ten dokument usunięty. Problemy z urzędem imigracyjnym zdarzają się rzadko. Urzędnicy nie są przyjacielscy, ale sprawnie przepuszczają napływających pasażerów. Należy jednak pamiętać, że urzędnik ma prawo podmówić prawa przekroczenia granicy, nawet pomimo ważnej i legalnej wizy.
Drugi formularz zawiera informacje o na temat wszystkich wwożonych towarów, które podlegają ocleniu.
Wwożone dolary (w gotówce lub czekach podróżnych) trzeba zadeklarować, jeżeli ich suma przekracza 10.000 $.
Bez cła można wwieść 200 papierosów i 100 cygar (oprócz kubańskich), 1 litr alkoholu.
Wwóz świeżego pożywienia (wędlin, pieczywa, jarzyn, owoców) jest ZABRONIONY.
Oprócz artykułów spożywczych nie wolno wwozić: pierza, broni, wydawnictw pornograficznych, losów loterii pieniężnych, słodyczy zawierających alkohol, oraz dzieł sztuki. Zakaz wwozu dotyczy także produktów pochodzących z Korei Północnej, Iraku, Libii i Kuby.
Za złapanie na próbie przemytu narkotyków grozi więzienie oraz odnotowanie w kartotece co jest równoznaczne z dożywotnim zakazem wjazdu do USA.

Zdrowie:Żadne profilaktyczne szczepienia nie są wymagane, nie ma też specjalnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych.

Informacje dla kierowców:Obowiązuje ruch prawostronny. Krajowe prawo jazdy akceptowane jest przez miesiąc od przybycia do kraju. Miejscowi kierowcy nie zwracają większej uwagi na przepisy ruchu drogowego, więc należy być ostrożnym.

Karty kredytowe:Ważniejsze karty kredytowe i czeki podróżne akceptowane są w miastach, ale na prowincji lepiej mieć przy sobie gotówkę. W kraju jest dość dużo bankomatów.

Adresy i telefony placówek dyplomatycznych:
Ambasador RP w USA akredytowany jest również w Portoryko.
Na wyspie działa Konsulat Honorowy RP w San Juan.
Konsul Honorowy Bohdan Chester Hryniewicz;
771 1st Street, Suite 411, San Juan, PR 00920, tel.001-787/7759570, fax 001-787/ 7759530

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.015 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0