Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Portugalia:

Powierzchnia: 92,4 tys. km' z Maderą i Azorami.
Stolica: Lizbona.
Ludność: 10,3 mln.
Język: portugalski.
Religia: katolicyzm.
Strefa czasowa: tzw. czas centralny GMT (czas letni III-X GMT + 1 godz.), Azory minus 1 godz.
Waluta: euro (€).Euro zastąpiło escudo w styczniu 2002 r
Miary i wagi: system dziesiętny. Elektryczność: 220 V; wtyczka z dwoma bolcami.
Klimat
Do Portugalii najlepiej przyjechać wiosną lub latem.W całym kraju zaczyna być cieplej w maju i czerwcu, a wysoka temperatura utrzymuje się do września. Z wyjątkiem Algarve noce bywają chłodne nawet w lecie, zwłaszcza na wybrzeżu Cascais i Estorilu niedaleko Lizbony.
Na wybrzeżu zachodnim woda w Atlantyku jest przeważnie chłodna (22°C) do lipca. Na południu ogrzewa się wcześniej.
W lecie w całym kraju panują upały, a słoneczne dni zdają się nie mieć końca. Na północy bywa tak samo gorąco jak na pozostałym obszarze, ale zawsze występuje większe prawdopodobieństwo deszczu. Na niektórych terenach w głębi lądu spiekota staje się trudna do wytrzymania - w Alentejo i górnym Douro słupek rtęci często utrzymuje się przez dłuższy czas na poziomie 40°C. Algarve latem jest umiarkowanie gorące (31°C), dzięki chłodnym wiatrom zachodnim.
Klimat Azorów jest umiarkowany, a Madery ciepły przez cały rok.
Planowanie podróży
Wiza i paszport
Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej mogą wjechać do Portugalii na podstawie dowodu osobistego.
Biurokracja stwarza wiele problemów. O przedłużenie pobytu należy ubiegać się przynajmniej tydzień przed upływem terminu ważności wizy.
Wymiana pieniędzy
Pieniądze najlepiej wymieniać w bankach niż hotelach czy biurach podróży. Poza godzinami pracy banków można korzystać z powszechnych w całym kraju bankomatów zwanych najczęściej Multibanco. Punkty wymiany walut znajdują się na dworcu kolejowym Santa Apolónia w Lizbonie
oraz na lotniskach.
Bardziej opłaca się wymienić pieniądze w banku lub bankomacie niż płacić wyższą prowizję a zrealizowanie czeków podróżnych.
Czeki podróżne i karty kredytowe
Wszystkie banki przyjmują czeki podróżne, choć, jak już wspomniano, prowizja jest wyższa niż przy wymianie gotówki. Lepiej nie korzystać z nich w sklepach, w których - o ile zostaną przyjęte - z pewnością prowizja będzie bardzo niekorzystna. Karty kredytowe przyjmowane są w większości hoteli, restauracji i sklepów, ale warto najpierw się upewnić. W restauracjach
na prowincji i pensos przeważnie płaci się gotówką.
Zdrowie i ubezpieczenie
Szczepienia profilaktyczne nie są potrzebne. W oparciu o umowy na zasadach wzajemności portugalska służba zdrowia prowadzi leczenie w nagłych wypadkach obywateli innych państw unijnych (należy wziąć formularz E111 z NFZ, ważny 30 dni).
wniosek/formularz E111
Nie są konieczne żadne specjalne środki bezpieczeństwa. Woda z kranu jest zdatna do picia, choć nie zawsze smaczna. Najlepiej pić wodę butelkowaną (agua mineraQ)
Godziny pracy
Godziny otwarcia większości sklepów: pn.-pt. 9.00-13.00 i 15.00-19.00; sb. 9.00-13.00; nd. i święta zamknięte.Niektóre centra handlowe i supermarkety są otwarte w niedzielę i przez cały dzień w dni powszednie.
Urzędy pocztowe pracują pn.-pt. 9.00-18.00; w mniejszych oddziałach w godz. 12.30-14.30 przewidziana jest przerwa obiadowa.
Większe banki: pn.-pt. 8.30 -15.00; sb., nd. i święta zamkn.
Muzea: zazwyczaj 10.00-12.30, 14.00-17.00; pn. zamkn.
Napiwki
W restauracjach. taksówkach i u fryzjera wystarczy napiwek w wysokości 10%.
Informacja turystyczna
Krajowe biura informacji turystycznej (ICEP) znajdują się na lotniskach w Lizbonie, Porto i Faro. W większości miast działają turismo z łatwo dostępnymi mapami i informacjami. Mniejsze pozostają zamknięte w weekendy i poza sezonem.
W stolicach regionów są osobne biura miejskie i regionalne.
Bezpieczeństwo
Portugalia słynie z niskiej przestępczości. Jest to jedno z nielicznych rozwiniętych państw,w którym można czuć się bezpiecznie niemal w każdym miejscu i o każdej porze. Drobne kradzieże zaczynają być problemem w uboższych rejonach Lizbony i Porto oraz w okolicy większych centrów handlowych.
W przypadku kradzieży należy w ciągu 24 godzin zgłosić się na policję, aby ubiegać się o ubezpieczenie.
Miejsca wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO:
• Angra do Heroismo (Azory)
• Wieża Belem i klasztor dos Jerónimos (Lizbona)
• Klasztor AlcobaQa
• Klasztor Batalha
• Convento do Cristo (Tomar)
• Dolina Douro (winnice)
• Evora (zabytkowe centrum)
• Guimares (zabytkowe centrum)
• Las Laurisilva (Madera)
• Porto (zabytkowe centrum)
• Sintra (krajobraz kulturowy)
• Malowidła naskalne (dolina Cóa)
• Wyspa Pico w archipelagu Azorów (krajobraz, winnice)

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.23 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0