Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Peru:

Powierzchnia: 1285 216 km'.
Ludność: ok. 27,5 mln.Ludność Niemal 8 mln Peruwiańczyków mieszka w Regionie Metropolitalnym Limy. Ponad 50% ludności stanowią Indianie, głównie Keczua i Ajmarowie (ponad 5%), 32% to mestizos (Metysi), 12% - biali (Kreole); pozostali to Murzyni, Mulaci, Azjaci.
Stolica: Lima.
Języki urzędowe: hiszpański, keczua; w użyciu także ajmara.
Religia: rzymskokatolicka (ok. 93%); protestantyzm (ok. 6%).
Strefa czasowa: GMT minus 5 godz.
Waluta: nuevo sol (sj) = 100 centimos.1 USD = 3,45 sj.
Miary i wagi: system metryczny.
Elektryczność: 220/240 V.
Numer kierunkowy: 51.

Klimat
W Peru, leżącym w strefie klimatu równikowego i podrównikowego, panują bardzo zróżnicowane warunki, dyktowane wysokością n.p.m. i wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. Niezależnie
od inaczej przebiegających w różnych latach sezonów deszczowych i suchych w pasie wybrzeża dominuje klimat pustynny. Zmienność warunków i dająca się we znaki w Limie, zwłaszcza zimą (od kwietnia do listopada) zimna mgła zwana gartja, przesłaniająca słońce - odbija się negatywnie na nastrojach mieszkańców. Sierpień jest pod tym względem najgorszy, z temperaturami 13-17*C.
Przez resztę roku stolica cieszy się słońcem i umiarkowanymi temperaturami 20-26*C.
Na zachodnich zboczach Andów, również w miastach (np. Nazca),jest sucho i gorąco przez cały rok, ale już w Andach Środkowych średnia opadów - występujących głównie latem - przekracza
500 mm rocznie. Najlepszy okres na wędrówki po Andach - a dla większości turystów w ogóle najlepsza pora do odwiedzenia Peru - przypada między majem a wrześniem, gdy krystalicznie czyste powietrze w górach gwarantuje wspaniałe widoki. Jednak dobowe wahania temperatur są bardzo wysokie (przekraczają 20°C), a nocami zdarzają się przymrozki.
Pozostałe miesiące są cieplejsze, ale bardziej wilgotne i Andy często nikną w chmurach.Nizina Amazonki, objęta wilgotnym klimatem równikowym, trapiona jest porami deszczowymi, zwłaszcza latem (od listopada do maja), z najintensywniejszymi opadami od stycznia do kwietnia, powodującymi powodzie i obsuwanie się potężnych warstw ziemi. W sezonie suchym (od maja do października), choć drobny deszczyk może pojawiać się niemal codziennie - większych opadów nie ma całymi tygodniami. Średnie temperatury w ciągu dnia wynoszą 23°C-32°C, spadając w nocy do poziomu 20°C-26°C. Niespodziewane, nadciągające z południa chłodne fronty, zwane friajes, mogą przynieść na wiele dni wietrzną i deszczową pogodę, z wiosennymi temperaturami 13°C-18°C, spadającymi nocą do 10°C. Chociaż takie wybryki klimatyczne zdarzają się rzadko, przywołuje się je chętnie dla zwiększenia wrażenia dzikości regionu.

Co zabrać
Peru jest krajem tak zróżnicowanym, że ekwipunek zależy przede wszystkim do zamierzonego sposobu spędzania czasu. Strój w stylu militarnym wywołuje u Peruwiańczyków niedobre skojarzenia.

Wizy i paszporty
Obywatele krajów europejskich (podobnie jak obu Ameryk) nie potrzebują wizy. Wszyscy wjeżdżający mają podbijany paszport i otrzymują kartę turystyczną, co upoważnia do 9O-dniowego pobytu, a karta musi być zachowana i okazana przy wyjeździe.

Zdrowie
Do najpoważniejszych chorób, jakich należy się wystrzegać w Peru, należą żółta febra i malaria, grożące w dżungli na północ i na południe od Amazonki; malaria występuje też w niektórych rejonach na wybrzeżu. Nie zawadzi przed wyjazdem zasięgnąć porady lekarza i zaopatrzyć się w środki przeciw malarii.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest wywoływane zakażonym jedzeniem lub napojem. Warto zwrócić szczególną uwagę na owoce morza; obierać owoce, ograniczyć się do napojów butelkowanych i dobrych restauracji, zapewniających odpowiedni standard higieniczny.
Po przylocie w Andy trzeba się liczyć z dolegliwościami określanymi jako soroche, czyli - zazwyczaj dość łagodnymi - objawami choroby wysokościowej: ogólnym zmęczeniem, płytkim oddechem, nudnościami, bólem głowy. Wystarczy poleżeć kilka godzin w hotelu, a następnie powoli się "rozkręcać", stopniowo zwiększając wysiłek. Herbata coca (wytwarzana z liści koki), dostępna we wszystkich górskich hotelach, także znakomicie pomaga.
Ostrożnie ze słońcem
Działanie słońca w tropikach wydaje się na pozór łagodne,ale jego skutki mogą być straszliwe. Promieniowanie ultrafioletowe jest szczególnie silne na dużych wysokościach.

Opieka medyczna
Dobre hotele gwarantują wezwanie lekarza na życzenie. Poniższe kliniki w Lirnie rnają całodobowe dyżury i personel władający językiem angielskim.
Ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty transportu powietrznego musi być wykupione przed rozpoczęciem podróży.

Pieniądze
W Limie jest mnóstwo miejsc, gdzie można wymienić pieniądze, oficjalnych i innych,jeżeli się nie ma nic przeciwko dokonywaniu transakcji na rogu ulicy, Na Plaza San Martin, w centrum, działają setki indywidualnych przedsiębiorców, proponujących kurs nieco lepszy od bankowego. Wymiana pieniędzy u owych cambistas(zazwyczaj ubranych na niebiesko, z kalkulatorem w ręku) jest najzupełniej legalna i przeważnie całkowicie bezpieczna - jeśli jednak ktoś czułby się niepewnie, ma mnóstwo innych możliwości.
Banki stosują nieco niższy kurs "oficjalny", a dobre hotele prowadzą kantory lub wyślą swojego kuriera (trzeba mu dać napiwek) do casas de cambio (kantor) w celu polepszenia warunków wymiany.

Bezpieczeństwo
Kieszonkowcy i złodzieje stali się codziennym utrapieniem w Limie czy Cuzco. Wszelkiej maści oszuści i złodziejaszki chwytają się każdego możliwego sposobu; jedni występują jako policjanci, inni współdziałają z kierowcami autobusów lub taksówek, zmieniając taktykę i dostosowując się do sytuacji. Szczególną ostrożność trzeba zachować na stacjach i lotniskach. Udział w handlu narkotykami jest przestępstwem, za które grozi kara wieloletniego więzienia.
Nie zaleca się jeżdżenia samochodem samotnie i po zmierzchu, podobnie jak autostopu. Podróżując po kraju, należy wybierać znane i sprawdzone linie autobusowe oraz zawsze mieć przy sobie paszport - potwierdzenie tożsamości może się okazać konieczne.

Działalność grup terrorystycznych ustała niemal zupełnie, toteż jakiekolwiek incydenty z turystami należą do rzadkości. Działania wojskowe prowadzone są jedynie w odległych regionach upraw koki
w Andach, właściwie nieosiągalnych dla turystów.

Zatargi graniczne z Ekwadorem w rejonie północnej Amazonki zostały rozwiązane pokojowo. Wciąż jednak zaleca się turystom przekraczanie granicy na tym obszarze tylko w oficjalnie wyznaczonych punktach.
Dłuższe wycieczki i wyprawy trekkingowe najlepiej podejmować w dużej grupie z towarzyszeniem miejscowego, doświadczonego przewodnika.

Przydatne telefony
W razie wypadku, ataku, niebezpieczeństwa itp. należy dzwonić:
105 Pogotowie
103 informacja ogólna;
116 - straż pożarna Radio Patrulla (kontakt z policją i siłami bezpieczeństwa)
Policja
Specjalna służba dla opieki nad turystami, rozpoznawana po białym szamerunku munduru na ramieniu, powołana przez Guardia Civil, nosi nazwę Policia Nacional dei Peru (PNP). Owa bardzo życzliwa turystom policja ma w swym składzie funkcjonariuszy mówiących po angielsku; w Limie jest łatwa do odnalezienia - zwłaszcza w centrum.

Godziny pracy
- Większość sklepów jest czynna pn.-pt.10.-20. z długą przerwą na lancz między 13. a 16
- Banki latem funkcjonują tylko 9.00-12.30 lub do 13.00 (I-III). Przez resztę roku także po południu (15.00-18.00), ale godz. otwarcia często ulegają zmianom. Casas de cambio (kantory) działają 9.00-18.00,
-a uliczni przedsiębiorcy wymieniający walutę - niemal przez całą dobę.

Telekomunikacja
Międzynarodowe połączenia automatyczne z budek telefonicznych są znacznie tańsze
od zamawianych w hotelu. Karty telefoniczne można kupić w kioskach z gazetami, na stoiskach w pobliżu publicznych aparatów i w sklepach.Do rozmów lokalnych używa się zarówno kart, jak i monet.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.033 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0