Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Oman:

OMAN ( Uman, Sułtanat Omanu - Saltanat Uman) – państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczy z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem.
Oman położony jest w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego, nad morzem Arabskim.
Teren Omanu jest w dużej części górzysty (góry Achdar 3352 m n.p.m.), w zachodniej części kraju znajduje się pustynia Ar-Rub al-Chali.
Języki:
urzędowy arabski , w użyciu angielski.
Religia:
islam (głównie ibadhi i sunnityzm - 95%), hinduizm, chrześcijaństwo.

Waluta:
1 rial omański (RO) = 1000 baiza
Ustrój polityczny
Oman to monarchia absolutna, głową państwa, szefem rządu, ministrem spraw zagranicznych, obrony i finansów jest sułtan, obecnie Kabus ibn-Said. W kraju nie ma parlamentu, konstytucji i partii politycznych, obowiązuje prawo muzułmańskie Szariat.

Stolica
Maskat, jest niezwykle malowniczo położona u wybrzeża morskiego, urozmaiconego przeplatającymi się piaszczystymi plażami i skałami. Główne dzielnice miasta rozdzielone są pasmami skalistych gór. Komunikacja wymaga wspinaczki szosą na przełęcz, lub przemieszczania się bulwarem biegnącym wzdłuż wybrzeża. Dwie obramowane skałami zatoki tworzą w obrębie miasta naturalne porty. Niegdyś wejścia do nich strzegły fortyfikacje wzniesione na wysepkach i szczytach wzgórz. Pozostałością fortyfikacji są niewielkie forteczki, które dodają uroku krajobrazowi miejskiemu, zwłaszcza po zmierzchu, wyeksponowane iluminacją. Niewątpliwą atrakcją jest również okazały sułtański pałac, wzniesiony nad mniejszą z zatok.
W drugim co do wielkości mieście Omanu , Salali, znajduje się grób Hioba. Ta Starotestamentowa postać czczona jest również przez wyznawców islamu, którzy wystawili tu okazały meczet.
Najwięcej zysku przynosi Omanowi eksport ropy naftowej. Ważną rolę odgrywa przemysł.
Rolnictwo w Omanie jest słabo rozwinięte, bo użytki rolne zajmują tylko 5% terenu kraju. Rolnicy najczęściej uprawiają palmę daktylową, lucernę, banany, trzcinę cukrową oraz warzywa, tytoń i niewielkie ilości zbóż.
Do niewątpliwych zalet tego mało znanego państwa należą: góry, pustynia, ciepłe morze, malownicze górskie drogi. Ludzie są tu przyjaźni i gościnni.

Karty kredytowe
Omańskie banki akceptują karty kredytowe i płatnicze dużych sieci, takich jak MasterCard, VISA, American Express. Założenie rachunku bankowego wymaga posiadania wizy uprawniającej do dłuższego pobytu.

Przepisy wjazdowe, wiza:
Obywatele polscy mogą otrzymać wizy we wszystkich placówkach dyplomatycznych Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych. Muszą wypełnić wniosek i wnieść opłatę wizową.
Paszport
Cudzoziemca ubiegającego się o jednokrotną wizę omańską powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy (1 rok w przypadku wizy wielokrotnej). Przy wydawaniu wiz na lotnisku nie wymaga się okazania biletu powrotnego. Nie ma obowiązku wykazania się środkami pieniężnymi na każdy dzień pobytu. Nie ma ograniczeń ilościowych dotyczących zarówno wwozu, jak i wywozu środków płatniczych, chyba że ich ilość wskazuje na ewentualne pochodzenie z nielegalnych źródeł.

Oman jest otwarty na ruch turystyczny zarówno zbiorowy, jak i indywidualny. Preferowane są jednak formy zorganizowane. Oman podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rijadzie (Arabia Saudyjska).

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.006 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0