Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Nowa Zelandia:

Nowa Zelandia

Państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, na południowy wschód od Australii.
Obejmuje 2 wyspy: Południową i Północną, rozdzielone Cieśniną Cooka, oraz szereg małych (Stewart, Kermadec, Chatham, Camplell).
Powierzchnie wysp górzysta i tak na Wyspie Południowej Alpy Południowe z najwyższym szczytem Góra Cooka, oraz lodowiec Tasmana o długości ok. 29 km, natomiast na Wyspa Północna z szeregiem pasm górskich ciągnących się równolegle do wybrzeży. W centralnej części kilka stożków wulkanicznych (3 czynne), gejzery i wiele gorących źródeł.
Szata roślinna Nowej Zelandii to wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe pokrywające znaczną część kraju. Ze zwierząt występują nietoperze (2 gatunki), 30 gatunków gadów, ptaki nielotne ( kiwi, kakapo, papuga Kea), kilka gatunków pingwinów, wieloryby, delfiny, foki. Ze względu na bogactwo unikalnych gatunków zwierząt przypomina arke Noego.
W Nowej Zelandii jest tysiące plaż. Ze względu na silne prądy wsteczne, niektóre z nich są niebezpieczne. Można kąpać się tylko w miejscach strzeżonych i tam, gdzie kąpią się miejscowi.
Południowo-wschodni kraniec Wyspy Południowej zaliczany jest do najdzikszych terenów.
W największym Parku Narodowym znajdziemy ponad 14 wspaniałych i dzikich fiordów. Trasa ta cieszy się popularnością i dlatego też wpuszcza się na nią określoną liczbę osób.
Półwysep Otago - przylądek Taiaroa. W naturalnym środowisku jest szansa zobaczenia albatrosów, pingwinów, fok, lwów morskich.
Wellington z jednej strony wspaniała zatoka, z drugiej strome, porośnięte lasem wzgórza.
W mieście jest niezliczona ilość kafejek i doskonałych galerii, liczne imprezy artystyczne nadają specyficzną atmosferę.
Miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć to: Muzeum Te Papa - zdumiewające połączenie konwencjonalnych wystaw muzealnych z interaktywnymi wirtualnymi przeżyciami. Najambitniejsze przedsięwzięcie kulturalne Nowej Zelandii.; Parlament; Thorndon najstarsze przedmieście stolicy; Karori Wildlife Sanctuary - 3 km od centrum przepiękny teren buszu.
Auckland jedyne duże miasto Nowej Zelandii. Żyje tutaj prawie 1/3 wszystkich Nowozelandczyków. Miasto to łączy uroki nowoczesnego miasta z bliskością natury. Łańcuchy górskie, lasy deszczowe.
Maoryska nazwa Auckland to Tamaki Makau Rau co oznacza "Oblubienicę tysiąca kochanków".
Miejsca warte zobaczenia: Sky Tower nad Auckland dominuje sylwetka Sky Tower. Wieża wchodzi w skład kompleksu o nazwie Sky City, który obejmuje kasyno, restauracje, kawiarnie, hotel i teatr.; Akwarium kompleks składa się z dwóch części: w sekcji antarktycznej można zobaczyć rekonstrukcję chaty kapitana Scotta, następnie skuterem śnieżnym pomknąć przez lodowe pustkowie, i zobaczyć pingwiny, które świetnie się czują w sztucznie stworzonych warunkach antarktycznych.
Aby obejrzeć rekiny i płaszczki, swobodnie pływające w niemal naturalnym środowisku, trzeba przejść przez tunel do podwodnego akwarium. Stworzono w nim warunki charakterystyczne dla kilku morskich środowisk, zasiedlając je tysiącami morskich stworzeń żyjących w wodach wokół Nowej Zelandii;
Muzeum Wojny jedna z najlepszych kolekcji maoryskich skarbów i wyrobów rzemieślniczych ludów Oceanii jak również ciekawie przedstawiona historia i kultura Nowej Zelandii; Wzgórze Jednego Drzewa z zachowanymi pozostałościami "pa", czyli umocnionych wiosek.
Queenstown przyciąga pięknymi krajobrazami i dzikimi górskimi wodami. Co roku przyjeżdżają tu turyści chętni mocnych wrażeń: spływy górskimi rzekami, przejażdżki odrzutową motorówką, skoki na bungy, snowboardowe szaleństwa.
Dunedin stolica południowej prowincji Otago, skalista sceneria, urodzajne sady i winnice. Dunedin to stara gaelicka nazwa Edynburga, ale poza nazwą i oryginalną architekturą nie ma nic wspólnego ze stolicą Szkocji. Szkockie dziedzictwo widać prawie na każdym kroku. Jest to niemal jedyne miejsce nad Oceanem Spokojnym gdzie można kupić szkockie spódnice (kilt).Miasto chwali się również wyrobem własnej whisky.
Christchurch największe miasto na Wyspie Południowej. Jak nazwa wskazuje ( Kościół Chrystusowy) założono je jako placówkę kościoła anglikańskiego.
Miejsca warte zobaczenia to bez wątpienia Cathedral Square, miejsce różnego rodzaju imprez; Arts Centre - neogotycki zespół architektoniczny (galerie, sklepy z rękodziełem, kawiarnie i restauracje); Hagley Park największy z 13 parków (pola golfowe, tereny rekreacyjne, ogród botaniczny z ciekawą roślinnością.
Stolica:Wellington
Czas:+ 11h
Języki:Angielski, maoryski. Język i kultura maoryska przeżywają odrodzenie. W szkołach naucza się w tym języku oraz używa się go podczas obrad parlamentu.
Religia:24% anglikanie, 18% prezbiterianie, 15% katolicy, 5% metodyści, 2% baptyści, 3% inni protestanci, 33% ateiści.
Waluta:1 dolar nowozelandzki (NZ$) = 100 centów.
W obiegu są banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50 i 100 NZ$, oraz monety 5, 10, 20 i 50 centów (srebrne) oraz 1 i 2 NZ$ (złote)
Karty kredytowe, bankomaty:Dość dobrze rozwinięta sieć bankomatów.
Akceptowane są wszystkie główne międzynarodowe karty kredytowe.
Elektryczność:230 V, a gniazdka przewidziane są na wtyczki z trzema bolcami. Przejściówki można kupić w sklepach żelaznych lub elektrycznych.

Pogoda:Ze względu na dużą rozciągłość południkową zarysowane są spore różnice klimatyczne: od podzwrotnikowego (kraniec północny) do umiarkowanego (regiony południowe). Wyspy leżą w strefie klimatu morskiego co oznacza ciągłą zmienność pogody, trzeba być przygotowanym, że w ciągu dnia mogą wystąpić cztery pory roku.
Najcieplejsze miesiące to grudzień, styczeń i luty, natomiast najzimniejsze - czerwiec, lipiec i sierpień.
Ośrodki narciarskie (Queenstown) działają przez cały rok.
Na północy panuje klimat śródziemnomorski z krótką łagodna zimą i długim latem.

Warunki wjazdowe, wizy, celne:Od 1 kwietnia 2005 znbiesiony został obowiązek wizowy dla obywateli RP udających się do Nowej Zelandii na pobyt nie dłuższy niż 90 dni.
Przy przekraczaniu granicy muszą być spełnione następujące wymogi: paszport z okresem ważności przekraczającym termin planowanego opuszczenia Nowej Zelandii o co najmniej 3 miesiące; dobre zdrowie oraz nieposzlakowana opinia; dokumenty potwierdzające planowany charakter pobytu i zamiar opuszczenia Nowej Zelandii w odpowiednim terminie (np powrotny bilet lotniczy).
Bardzo ostre przepisy zakazujące wwożenia jakichkolwiek artykułów spożywczych, roślin, nasion, kwiatów itp. Fabrycznie pakowana żywność jest zwykle akceptowana, trzeba jednak ją zadeklarować.
Wszyscy pasażerowie podlegają kontroli bezpieczeństwa biologicznego tzw. biosecurity.
W samolocie wypełnia się kartę wjazdową oraz deklarację wwożonych towarów, które mogłyby stanowić zagrożenie biologiczne.
Jeśli ktoś umyślnie lub przypadkowo wwiezie niezadeklarowane towary będące zagrożeniem biologicznym, kara może wynieść nawet 10 tyś NZ$ + mandat 200 NZ$.
Dopuszcza się wwóz 3 butelek alkoholu.
Nie ma ograniczeń co do ilości wwożonej lub wywożonej waluty obcej, ale jeżeli ktoś przekroczy 10 tyś. $ w gotówce musi wypełniać formularz ( Border Cash Report).

Zdrowie:Przy wyjazdach do Nowej Zelandii nie są wymagane żadne szczepienia.
Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Poradnie (kliniki) czynne całą dobę..
Wizyta u internisty kosztuje w granicach 45-80 $NZ, u stomatologa 50-100 $NZ, doba w szpitalu (dla nie ubezpieczonego) wynosi 350-500 $NZ.
W razie wypadku (nie choroby) koszty leczenia pokrywa Accident Compensation Corporation (Acc).
Należy bezwzględnie pamiętać o kremie ochronnym oraz nakryciu głowy.
Wodę z kranu można pić bez obaw. Jeśli chodzi o wodę w strumieniach może być zakażona lamblią i pałeczka okrężnicy (wywołuje poważną chorobę jelit).

Zakupy, ceny, sklepy:W dzień powszedni większość sklepów otwarta jest do 21.00, w soboty i niedziele do 16.00.
W większych miastach supermarkety są otwarte codziennie od 08.00-21.00.
Warto kupić:
Pamiątki: kubków, popielniczki, korkociągi, koszulki z wizerunkami nowozelandzkich ptaków, drzew, kwiatów.
Sztuka maoryska: rzeźby w drewnie, rzeźby z kości ozdobione symbolicznymi wzorami.
Ze względu na dobrze rozwinięta hodowle owiec, można kupić wyroby z baraniej skóry: kapelusze, pantofle, rękawiczki, kożuchy, a nawet dywany, jak również wyroby z baraniej wełny: pulowery, bielizna z wełny merynosów, modne wyroby z dzianiny.

Wynajem samochodów:Obowiązuje ruch lewostronny. Wszystkie osoby w samochodzie maja obowiązek zapięcia pasów bezpieczeństwa.
Większość firm wymaga międzynarodowego prawa jazdy.
Najlepiej dokonywać rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ w okresie letnim mogą być trudności.
Cena za wynajęcie małego samochodu waha się w granicach ok. 80$NZ za dobę.
Najbardziej znane wypożyczalnie to: Avis, Hertz, Budget, Thrift.

Bank, poczta, telefon:Banki: czynne w dni powszednie od 09-16.30, coraz częściej czynne są również w soboty i niedziele.
Obcą walutę wymienić można w bankach. Najlepszy kurs oferują banki: BNZ, National Bank, ANZ.
Telefon: Z większości telefonów prywatnych rozmowy miejscowe są bezpłatne.
Automaty telefoniczne przyjmują karty telefoniczne o wartości: 5,10,20 i 50 NZ$. Karty można kupić w biurach informacji turystycznej, supermarketach, sklepach pocztowych oraz hotelach.
Wiele kart telefonicznych umożliwia połączenia międzynarodowe ze zniżką.
Informacja o numerach krajowych - 018, o numerach międzynarodowych - 0172. Numery zaczynające się od 0800 są bezpłatne w całym kraju.

Kuchnia:Najpopularniejszym daniem są owoce morza pod różnymi postaciami, a to ze względu na to że z każdego zakątka jest blisko do Oceanu.
Menu często opiera się na miejscowych produktach takich jak jagnięcina, przegrzebki, ostrygi, wina i sery.
Co rocznie odbywa się Wildfoods Festival (festiwal żywności z buszu). W trakcie trwania festiwalu można spróbować jak smakują: pieczone larwy, ślimaki morskie, robaki zapiekane w cieście, pędraki huhu (larwy o smaku masła orzechowego), to tylko przykłady serwowanych tu smakołyków.
Zjeść można w najtańszych i najbardziej popularnych restauracjach typu Fish and Chips, w których za 5 $NZ można zjeść solidną porcje frytek z rybą.
W miastach jest wiele tanich restauracji, takich sieci jak: MacDonalds, KFC, Burger King, Pizza Hut itp.
adresy placówek dyplomatycznych:
Adresy i telefony
Ambasada RP w Wellington
17 Upland Road, Kelburn
Wellington 6012
New Zealand
Tel.: (00-64 4) 475 94 53
Faks: (00-64 4) 475 94 58
Tel. dyżurny: (00-64) 0212 538 230
E-mail: polishembassy@xtra.co.nz
Strona internetowa: www.poland.org.nz

Konsulat RP w Auckland
Konsul honorowy John Roy-Wojciechowski (języki: polski, angielski)
51 Granger Road, Howick 2014, Auckland NZ 1705,
P.O. Box 39052
New Zealand
Tel.: (00-649) 534-46-70, 533-51-66
Faks: (00-649) 535-40-68
E-mail: polish@ihug.co.nz
Strona internetowa: www.polishheritage.co.nz

Ambasada Nowej Zelandii
Dom Dochodowy, Al. Ujazdowskie 51
00-536 Warszawa
tel. (0-22) 521 05 00; fax (0-22) 521 05 10
e-mail : nzwsw@nzembassy.pl

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.021 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0