Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Mozambik:

stolica: Maputo
powierzchnia: 799 380 km²
ludność: 19,4 mln
język: portugalski, w użyciu także języki bantu i suahili
waluta: 1 metical = 100 centavos.
szczepienia: Brak obowiązkowych szczepień.
wiza: obowiązkowa
zasilanie: 220V / 50 Hz

WARUNKI NATURALNE:Wschodnią i południową część kraju zajmuje aluwialna, silnie zabagniona nizina o szer. od 80 km na północy do 400 km na południu; w południowej części nizinnego obszaru wznosi się izolowany, wapienny płaskowyż (do 250 m), w środkowej — masyw Gorongosa (1862 m); od zachodu (między rz. Zambezi i Limpopo) nizinę ogranicza krawędź krystaliczna wyżyny Matabele, rozdzielona na oddzielne masywy górskie: Injanga (do 2593 m) i Binga (do 2436 m). W środkowej i północnej części kraju rozciąga się płaskowyż (średnia wys. 700 m), zbudowany ze skał krystalicznych i osadowych, silnie pocięty licznymi uskokami; ponad jego powierzchnię wznoszą się oddzielne masywy górskie (m.in. Namuli, 2419 m). Wybrzeże w części północnej skaliste, strome, z licznymi, małymi zatokami, otoczone rafami koralowymi, w części południowej mniej rozczłonkowane, płaskie, piaszczyste, miejscami zabagnione.

KLIMAT:Mozambik objęty jest działaniem klimatu podrównikowego, z porą deszczową w okresie od października do marca i z porą suchą w okresie od kwietnia do września. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 500 mm na południu do 1500 mm na północy kraju. Temperatura powietrza na Nizinie Mozambickiej wynosi w styczniu 28°C a w lipcu 17°C.Wybrzeże morskie w okresie od września do maja nawiedzane jest przez cyklony tropikalne.
Średnie temperatury Mozambiku –Maputo (w °C)
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
27° 27° 26,3° 24° 22° 20° 19° 21° 22° 23° 24,2° 26,4°

WIZY:Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 003... ) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100 USD za każdy dzień. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.
PRZEPISY CELNE:Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony. Cze¬ki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia dodatkowych opłat zalecamy czeki w USD i EUR). Rand południowoafrykański, dolar amerykański i euro są akceptowane jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują kar¬ty kredytowe i płatnicze.

MELDUNEK: Nie ma obowiązku meldunkowego.
UBEZPIECZENIE:Nie ma tu przedstawiciela żadnego polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych (z opcją ewentualnej ewakuacji do RPA) w firmach o światowej renomie.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA:Największe zagrożenie zdro¬wotne stanowią AIDS i malaria; ostatnio pojawiły się przypadki zachorowań na cholerę. Opieka medyczna (płatna) na pod¬stawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich w szpitalach państwowych, natomiast w klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW:Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan głównych dróg publicznych jest dość dobry, drogi lokalne są w złym stanie.

BEZPIECZEŃSTWO:Wskaźnik przestępczości jest wysoki. Odnotowuje się kradzieże samochodów, liczne są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Zdarzają się napady na turystów na plażach w Maputo, Beirze i innych centrach turystycznych. Należy unikać podróży i spacerów w nocy.
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Pretorii (Republika Południowej Afryki) akredytowany jest również w Republice Mozambiku.

Konsulat Honorowy RP w Maputo
Konsul honorowy Alberto Tipsalo Mabjaia (języki: polski, portugalski)
Rua Das Flores 42/2, P.O. Box 4478, Maputo
telefon/faks: (00-258 21) 427 666
tel. kom.: (00-258) 823288190
e-mail: consulado_rp@wp.pl

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.025 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0