Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Mauritius:

Mauritius - "Mauritius został stworzony zanim powstał Raj i posłużył jako model jego budowy" Mark Twain, kwiecień 1896. To jedno z najlepszych określeń tej cudownej, jedna z najpiękniejszych wysp archipelagu Maskaren. Laguny i plaże Mauritiusa należą do najpiękniejszych na świecie. Wyspa posiada bajeczny podwodny ogród koralowy o powierzchni około 300 km2 - idealne miejsce do nurkowania. Jej piękne białe plaże i błękit oceanu ze swoimi pełnymi niespodzianek rafami koralowymi zachwycą każdego. Luksusowe hotele osadzone wśród tropikalnych ogrodów, kulinarne smakołyki i egzotyczne drinki to tylko niewielka cząstka tego co przyjezdnym jest oferowane na miejscu. Mauritius to także urozmaicony ogród, pokryty w większości przez zielony ocean trzciny cukrowej, której długie liście wiecznie tańczą w rytmie pieszczotliwych pasatów. Nad wnętrzem kraju dominują trzy szczyty o wysokości ponad 800 metrów n.p.m. Z wierzchołka wygasłego wulkanu Trou aux Cerfs widać całą północną część Mauritiusa oraz duże połacie oceanu – aż po wyspę Reunion. Afrykańskie rytmy i tradycje, indyjskie aromaty i kolory, azjatycka kultura i europejski komfort sprawiają, że wyspa ta staje się wymarzonym miejscem na spędzenie urlopu. Pobyt na Mauritiusie stanowi prawdziwy koktajl wrażeń i doznań , wywołanych tu i ówdzie, czy to na zakręcie górskiej drogi czy to znowu na zagubionej plaży. Wszystko się tu miesza: czarujące Indie, błyszczące, przeźroczyste laguny, ożywione kreolskie targowiska, podwodna fauna o zadziwiającej różnorodności, tajemnicze pierwotne lasy, wyśmienite kombinacje tutejszej kuchni, radość sportów wodnych i dyskretna sztuka hotelarska.

Położenie geograficzne
Republika Mauritiusa składa się z czterech niewielkich wysp położonych na Oceanie Indyjskim w archipelagu Maskarenów. Oddalone o 800 km na północny wschód od wschodnich wybrzeży Madagaskaru.
Powierzchnia 2040 km2.
Stolicą republiki jest Port Louis (145 tys. mieszkańców, 1995). Większe miasta (1995): Rose Hill (98 tys.), Curepipe (77 tys.).

Klimat
Na Mauritiusa można się wybrać o każdej porze roku. Temperatury są najwyższe pomiędzy listopadem a kwietniem. Pomiędzy końcem grudnia a końcem lutego mogą czasami wystąpić cyklony. Temperatury obniżają się między majem a październikiem. Temperatura wody nie schodzi jednak nigdy poniżej 22o C. Pory roku na półkuli południowej są przeciwstawne do naszych. Lato: od listopada do kwietnia (klimat zwrotnikowy), Zima: od maja do października (klimat podzwrotnikowy).
Historia
Pierwsze informacje o wyspie w X w. pochodziły od arabskich żeglarzy. Jako pierwsi Europejczycy wybrzeża Mauritius osiągnęli w XV w. Portugalczycy rozpoczynając kolonizację tych ziem. W latach 1598-1710 Mauritius zajmowali Holendrzy, którzy ku czci księcia Maurycego Orańskiego nadali wyspie obecną nazwę. Mauritius posiadał korzystne położenie jako port przeładunkowy dla statków płynących do Indii, dlatego wzbudzał duże zainteresowanie Wielkiej Brytanii i Francji.
Od 1715, po licznych starciach z Wielką Brytanią, rządy nad wyspą na blisko sto lat objęła Francja. W 1810, gdy Francja zaangażowała się w wojny napoleońskie, Mauritius zdobyli Brytyjczycy. Formalnie wyspa stała się kolonią brytyjską dopiero w 1814.
W 1957 Mauritius zyskał częściową autonomię, pełną niepodległość w 1961. W 1968 państwo stało się członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W końcu lat 80. zaostrzył się konflikt między ludnością pochodzenia indyjskiego a ludnością kreolską. Stary rodowód ma nie gasnący spór między hinduistami a muzułmanami. Dobrze układa się współpraca gospodarcza z państwami Wspólnoty Europejskiej. Mauritius zawarł układ obronny z Wielką Brytanią. 12 marca 1992 proklamowano powstanie republiki, prezydentem został Cassam Uteem.

Ciekawostka - po Anglii, Szwajcarii (1840) i Brazylii (1843), Mauritius był jednym z pierwszych krajów, w którym wydane zostały znaczki pocztowe (1847). Od tego czasu, znaczki Mauritiusa są cenione za swoją jakość, piękność i różnorodność. Najczęściej przedstawiają o­ne portrety, pejzaże, rośliny i zwierzęta, ale najbardziej znany ze wszystkich jest "Blue Mauritius". Ta emisja z 1848 roku, przedstawiająca profil królowej Wiktorii na granatowym tle, zawierała napis "Post Office" , zamiast zwyczajowego "Post Paid". Błąd ten jest uważany za najsłynniejszy w całej historii filatelistyki, a znaczki te należą do najrzadszych i najbardziej renomowanych. Na całym świecie przetrwały jedynie cztery egzemplarze, które osiągają niewiarygodne ceny. Jeden z nich został zakupiony przez muzeum poczty w Hadze i przedrukowany na serię znaczków holenderskich (po 0,8 guldena), upamiętniających wydarzenia sprzed 150 lat.

Język
Językiem urzędowym jest angielski, w użyciu są także języki: kreolski, hindi, urdu, chiński i francuski.
Religia - Hinduizm (52,5%), katolicyzm (25,7%), islam (12,9%), protestantyzm (4,4%), buddyzm (0,4%).

Święta - Mieszkańcy Mauritiusa celebrują w ciągu roku wiele świąt. W styczniu i lutym Chińczycy świętują nadejście Nowego Roku według kalendarza chińskiego (tzw. Święto Wiosny). Na tę okazję świętujący przygotowują wystawne dania, strzelają z petard by odpędzić złe duchy, składają ofiary w pagodach i odwiedzają krewnych. Artyści zakładają kostium legendarnego smoka i odprawiają na ulicach taniec, który wymaga nie byle jakich umiejętności gimnastycznych.

Hindusi
Cavadee jest świętowane przez hindusów pochodzenia tamilskiego w styczniu i lutym. Jest to wielkie mistyczne święto, zamykające rytualny, dziesięciodniowy post, podczas którego adepci poddają się dokładnemu oczyszczeniu. Pozwoli to później znieść przemiany do sfery między życiem a śmiercią, gdzie następuje połączenie z bóstwem. Samo słowo "Cavadee" oznacza wygięte drewniane łuki, na których zawieszone są dwa dzbany z mlekiem - "Sembous". Wyznawcy niosą też statuę Mourougana, syna boga Shivy. Z tyłu za Cavadee idą, ubrani w szafranowe ubrania, pokutnicy. Po dotarciu do świątyni, dzbany są odczepiane i ich zawartość zostaje wylana na statuę Mourougana. Zwyczaj ten znany jest jako Pal Avisegum, co oznacza mleczną kąpiel i jest wyrazem nieogarnionego daru życia, którego symbolem jest właśnie mleko.
Pod koniec lutego, wokół jeziora Grand Bassin ma miejsce Maha Shivahatree. Trzysta tysięcy hindusów, wszyscy ubrani na biało, udają się na pielgrzymkę by oczyścić się w "Ganga-Talao", którego wody są według lokalnej tradycji w kantakcie z wodami Gangesu w Indiach. Podczas czterech dni, pielgrzymi przemierzają pieszo cały kraj, by dotrzeć do świętego jeziora. Na ramionach niosą wspaniały Kanwar, lekką konstrukcję bambusową, ozdobioną cienkim papierem, lustrami i obrazami Shivy (członka trójcy hindusów). Maha Shivahatree jest słusznie uznawana za najważniejsze i najwspanialsze święto ortodoksyjnych hindusów na Mauritiusie.
W październiku ma miejsce Divali, Święto Światła, związane z historią uwolnienia Laksmi, boginii bogactwa uwięzionej przez Bali, króla demonów. W dniu Divali, wierni proszą boginię o urodzajny następny rok. Świątynie i domy rozświetlają się wówczas wielokolorowymi lampkami, lampionami i świecami. Wieczorem, bramy i okna są otwarte, a wierni są gotowi na przyjęcie boginii Laksmi.

"Ognisty Marsz" to widowiskowy obrzęd, organizowany raz do roku we wszystkich tamilskich świątyniach. Po odbyciu różnych przygotowujących tańców, wtajemniczeni oczyszczają się, przebiegając boso siedmiometrowy pas żarzących się węgli. Ku zdziwieniu widzów, adepci wychodzą z tej próby nietknięci.

Muzułmanie
Świętują według kalendarza islamskiego koniec Radamanu oraz Moharram. Moharram upamiętnia męczeństwo Imana Husseina, wnuka proroka Mahometa, które miało miejsce w Karbalu (dzisiejszy Irak). Jest to dzień modlitw i skupienia, ale obyczaj przemienił to święto w popularny festyn zwany YAMSEH. Głównym urokiem uroczystości jest "ghoon", ogromna wieża z bambusa, w pełni pokryta różnokolorowymi papierami i u podstawy udekorowana uskrzydlonymi końmi. "Ghoon" są następnie obnoszone po ulicach Port-Louis. Po drodze można zobaczyć umartwiających i biczujących się pokutników. Niektórzy wymierzają sobie szablą uderzenia w brzuch. Będąc świadkami takiego spektaklu, można by pomyśleć, że zostaliśmy magicznie przeniesieni w Krainę tysiąca i jednej nocy.

Chrześcijanie
Religią oficjalną chrześcijan jest wyznanie anglikańskie, ale większość wiernych to katolicy. Ci ostatni szczególną czcią obdarzają słynnego Ojca Lavala, francuskiego misjonarza, który w dziewiętnastym wieku poświęcił dużą część swojego życia na pomoc biednym. W nocy z ósmego na dziewiątego września, tysiące mieszkańców Mauritiusa (nie tylko zresztą katolicy) zbierają się w Saint Croix, na przedmieściu Port-Louis, aby oddać się kontemplacji u grobu beatyfikowanego w 1979 roku "apostoła Mauritiusa". Jest to wzruszająca uroczystość, na którą przybywają tu liczni pielgrzymi by odnaleźć symbol prawdziwego chrześcijańskiego miłosierdzia.

Waluta
Rupia maurytiańska (1 MUR = 100 centów) jest walutą niewymienialną. Można ją zakupić i sprzedać tylko na terenie Maurytiusa. Zakup rupii możliwy jest na lotnisku oraz w kantorach. 1 USD = 29 MUR (sierpień 2001 r.). Banknot o największym nominale to 2000 rupii.

Karty Kredytowe
W dużych hotelach i restauracjach, a także w większości sklepów akceptuje się karty Visa, American Express, Mastercard. W zależności od miejsca, pobierana jest prowizja w wysokości 3 lub 5%. Wiele hoteli i restauracji, a także sklepów akceptuje najbardziej powszechne międzynarodowe karty kredytowe i czeki podróżne.

Orientacyjne ceny
Zakupy można robić w sklepach. Na bazarach należy uważać na wygórowane ceny nierzadko przekraczające dziesięciokrotnie wartość danego towaru. Sklepiki z pamiątkami, pocztówkami i artykułami spożywczymi są otwierane ok. 9 rano do 12 po południu. Następnie jest 3 lub 4 godzinna przerwa i na nowo otwierane są ok. godz. 16 a zamykane w godzinach nocnych. Bądźcie Państwo ostrożni przy zakupie złota z uwagi na wysokiej jakości podróbki. A oto ceny niektórych produktów w sklepach: kawa od 35 MUR, woda mineralna 1,5l - 20 MUR, piwo 1l od 20 MUR.

Elektryczność
Napięcie elektryczne wynosi 220 V. W większości hoteli gniazdka są typu angielskiego i przed wyjazdem należy zaopatrzyć się w adapter. Adaptery można wynająć również w recepcji hotelowej.
Czas - Od listopada do marca różnica czasu wynosi + 3 godziny, a od kwietnia do października + 2 godziny.

Telefony
Najkorzystniej jest dzwonić z ulicznych automatów. Liczne kabiny publiczne na kartę kredytową znajdują się w Port-Louis i w Grand Baie. Można również wynająć telefon przenośny. W tej kwestii należy się zwrócić do recepcji w hotelu.

Ubiór
Zimą [naszym latem] wystarczą przewiewne, bawełniane ubrania, nakrycie głowy, okulary słoneczne. Ponieważ Maurytius charakteryzuje się okresowymi deszczami w okresie letnim [u nas jest wtedy zima], radzimy Państwu zabrać ze sobą parasolkę oraz cieplejsze ubrania na chłodne wieczory i wczesne poranki.

Fotografowanie
Maurytius jest rajem dla fotografów. Obowiązują jednak oficjalne i nieoficjalne zasady: nie można fotografować obiektów wojskowych, mostów, portów, etc. We wszystkich muzeach należy fotografować bez użycia lampy błyskowej (czasami za opłatą). Jeżeli chcecie Państwo zrobić zdjęcie komuś z przechodniów radzimy najpierw zapytać o pozwolenie.

Zdrowie
Aby stawić czoło częstym zaburzeniom przewodu pokarmowego związanym ze zmianą klimatu oraz wyżywienia należy zabrać leki przeciwbiegunkowe i przeciw wymiotne. Prosimy zabrać ze sobą lek przeciwko udarowi słonecznemu. Szczepienia przy wjeździe na Mauritius nie są wymagane. Jeżeli stale używacie Państwo lekarstw, radzimy zabrać je ze sobą. Zalecamy również unikać ostrego słońca w początkowych dniach pobytu. Nie należy zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Nie pić wody z hydrantów, wodociągów ani nie myć w niej owoców do bezpośredniego spożycia. Prosimy zaopatrzyć się w środki przeciwko komarom.

Napiwki
Napiwki nie są obowiązkowe. Stanowią o­ne jednak zaakceptowaną formę uznania za wyjątkowo wysoką jakość usługi (hotele, bary, restauracje, taksówki).

Dokumenty
Do przekroczenia granicy Mauritiusa niezbędny jest paszport z okresem ważności minimum 6 miesięcy od przekroczenia granicy w drodze powrotnej. Wiza nas nie obowiązuje.

Przepisy celne
Wolne od cła są ubrania, rzeczy osobiste, prezenty wartości ok. 100 LE, kamery video, aparaty fotograficzne, lornetki, 200 szt. papierosów albo 25 cygar na osobę oraz 1 litr alkoholu pow. 22 %.

Przelot
Na Mauritius latamy samolotami rejsowymi dlatego, też należy pamiętać o potwierdzeniu, powrotnego lotu. Można tego dokonać w biurach Air Mauritius bądź w agencji lokalnej lub u przedstawiciela biura przyjmującego w hotelu. Przelot z Warszawy na Mauritius trwa około 13,5 godziny.

Transport
Gęsta sieć autobusów obiega całą wyspę. Za niewielką cenę można w ten sposób zwiedzić sporą część kraju. Autobusy kursują między 5.30 rano a 19 wieczorem. Ceny są bardzo przystępne. W wielu miejscach można też wypożyczyć rower bądź samochód. Można też zamówić taksówkę na pół lub cały dzień. Cenę należy uzgodnić z szoferem przed wyjazdem.

Emergency
Police(ambulance ) :999, Police : 208-7018/20
Fire : 995,

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.023 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0