Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Malta:

Republika Malty
Polak za granicą informacje MSZ
Stolica: Valletta
Waluta: euro (EUR)
Języki urzędowe: maltański, angielski

PRZEPISY WJAZDOWE:Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Euro­pejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Malty do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty. Prawo swobodnego przemieszczania się i pobytu przysługuje też członkowi rodziny obywatela UE, nieza­leżnie od jego przynależności państwowej. Ograniczenia swo­bodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.

PRZEPISY CELNE:Zgodne z normą unijną. Nie ma ograniczeń co do ilości produktów spożywczych, które można kupić i zabrać ze sobą, jeżeli są one przeznaczone na własny użytek. zgodnie z przepisami unijnymi Podróżni wjeżdżający lub wyjeżdżający z terytorium Malty są zobowiązani do zgłaszania organom celnym posiadanej przy sobie gotówki w kwocie równej lub wyższej niż 10.000 EUR (także jej ekwiwalentu w innych walutach lub łatwo zbywalnych aktywach, np. akcjach, obligacjach, czekach podróżnych, itp.).

Przywóz zwierząt domowych. Od 1 października 2004 r. zwie­rzęta domowe towarzyszące właścicielom w podróży do państw Unii Europejskiej muszą mieć paszporty. Do wyrobienia pasz­portu z emblematami UE potrzebne są dokumenty zawierające dane o właścicielu oraz informacje na temat zwierzęcia. Nie­zbędne jest także przedstawienie zaświadczenia o szczepieniach zwierzęcia i przebytych chorobach. Zwierzę musi mieć identy­fikator w postaci elektronicznego chipu, którego numer i miejsce umieszczenia będą odnotowane w paszporcie. Paszporty wy­dają lecznice weterynaryjne, których spis znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

PRZEPISY PRAWNE: Na Malcie, jak w całej UE, obowiązują podstawowe prawa chroniące konsumenta, m.in. w odniesieniu do wyjazdów zorganizowanych, bezpieczeństwa produktów, nieuczciwych warunków zawieranych umów oraz reklam wprowadzających w błąd.

MELDUNEK:Turyści nie podlegają obowiązkowi mel­dun­kowemu.

UBEZPIECZENIE, SŁUŻBA ZDROWIA:Obywatele polscy opłacający składki na NFZ mają prawo do korzystania na Malcie z opieki medycznej w sytuacjach nagłych, w ramach posiadanego ubezpieczenia. Udając się do lekarza, należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Przed wyjazdem na Maltę warto jednak zaopatrzyć się w ubezpieczenie gwarantujące pełne pokrycie kosztów leczenia (poza ubezpieczeniem powszechnym) i kosztów ewentualnego transportu chorego do Polski.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW: W czasie wyjazdów turystycznych można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z ubezpie­czeniami samochodowymi i wypadkowymi. Ruch samochodowy jest lewostronny. Obowiązują ograniczenia prędkości.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU: Na Maltę najszybciej i najprościej można dostać się samolotem. Można tam również dotrzeć drogą lądową przez Włochy, a następnie promem z Sycylii, Salerno, Genui lub z Katanii. Najbardziej praktycznym środkiem lokomocji są auto­busy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Malta leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Średnia temperatura waha się od 14 st. C (listopad–kwiecień) do 32 st. C latem. Opady przeważają w okresie zimy. Strefa czasowa: czas środkowoeuropejski (taki sam jak w Polsce).

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.049 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0