Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Kuba:

Powierzchnia: 110,9 tys. km'.
Ludność: 11 mln. z czego prawie 8 mln żyje w miastach: Hawanie (2,1 mln), Santiago de Cuba (420 tys.), Camaguey (286 tys.), Holguin (233 tys.) oraz mniejszych ośrodkach.
Język: hiszpański.
Religia: katolicyzm, santeria i inne religie afro-kubańskie.
Strefy czasowe: tzw. czas wschodni standardowy (z uwzględnieniem czasu letniego; GMT minus 5 godz.).
Waluta: peso kubańskie, ale turyści muszą płacić tzw. peso wymienialnym (CUC); lCUC= 1 USD.Posiadanie dolarów amerykańskich jest legalne od 1993 r.
Miary i wagi: system metryczny, ale w praktyce często używa się systemu brytyjskiego. Elektryczność: napięcie 110 V, czasem 220 V.
Międzynarodowy numer kierunkowy: 53.

Geografia
Kuba, największa wyspa Wielkich Antyli, przypomina krokodyla wygrzewającego się w słońcu Karaibów: głowa cielska o długości 1250 km jest skierowana na wschód i ma szerokość 190 km, a ogon sięga 30 km.
W prowincji Guantanamo rozciąga się pustynia, obfitująca w różne gatunki kaktusów.
Łańcuchy górskie: Kuba to głównie rozległe równiny, przedzielone kilkoma pasmami górskimi, w tym najbardziej charakterystycznym - Sierra Maestra na południowym wschodzie, wraz z Pico Turquino - najwyższym szczytem (1974 m n.p.m.). W centrum wyspy wyrastają góry Escambray.

Klimat
Na Kubie panuje klimat subtropikalny. Średnia roczna temperatura wynosi 25°C,a wilgotność powietrza sięga 77% w porze suchej (XI-IV) i 82% w porze wilgotnej (V-X). Wydaje się, że na Kubie słońce świeci przez cały czas, ale temperatury są zdecydowanie wyższe podczas deszczowego "lata", niż w suchych miesiącach "zimowych". Letnie deszcze są co najwyżej uciążliwe, ale w lecie występują również huragany.
Najlepszą porą do podróżyna wyspę jest okres od listopada do kwietnia, już po sezonie huraganów, ale przed gorącym latem. Aby uniknąć wysokich cen i tłumów, najlepiej pojechać w listopadzie lub wczesną wiosną.

Planowanie podróży
Większość turystów odwiedza Kubę w zorganizowanych grupach - takie wycieczki są często tańsze niż indywidualne wyprawy, jednak z drugiej strony podróże na własną rękę są jak najbardziej możliwe
i stają się coraz popularniejsze.
Osoby wybierające się na Kubę powinny sprawdzić w biurze podróży trasę i ceny, ponieważ oferta
często się zmienia.

Paszporty i wizy
Przy przekraczaniu granicy jest wymagany trzymiesięczny okres ważności paszportu, licząc
od planowanej daty wyjazdu z Kuby. Polacy muszą mieć wizę turystyczną lub tzw. kartę turysty (Tarjeta de Turista); wizy wydaje ambasada kubańska w Warszawie, a karty (indywidualne lub grupowe) są do nabycia w konsulacie kubańskim lub na przejściu granicznym na lotnisku w Hawanie (20- 25 CUC). Trzeba również mieć bilet powrotny lub na dalszą trasę. Przed odprawą paszportową każdy turysta musi wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego jest niemożliwe opuszczenie Kuby. Przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie są zobowiązani do udokumentowania ilości posiadanych środków pieniężnych; turyści indywidualni powinni mieć
do dyspozycji przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień pobytu. Karta kredytowa jest traktowana jako spełnienie tego warunku.

Przepisy celne
Turyści mogą wwieźć bez cła rzeczy osobiste - łącznie z lekami na własny użytek lub jako prezenty - aparaty, magnetofony, komputery, telefony komórkowe oraz sprzęt sportowy i turystyczny.
Teoretycznie wszystko należy wpisać po przybyciu do deklaracji celnej.Odwiedzający przywożący sprzęt elektryczny jako prezenty - telewizory, sprzęt kuchenny itd. - powinni pamiętać o cle w wysokości 100%. Wwożenie niektórych urządzeń, głównie magnetowidów, modemów i kopiarek wraz z materiałami eksploatacyjnymi, jest zabronione - można je przywieźć tylko dla upoważnionych osób
(np. dziennikarzy) i organizacji.
Takie przedmioty są konfiskowane przez celników aż do przedstawienia odpowiednich dokumentów
z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komunikacji.

Pieniądze
Oficjalną walutą jest kubańskie peso (1 peso = 100 centavos).Do listopada 2004 r. częściej były używane dolary amerykańskie, ale od chwili wejścia w życie nowych rozporządzeń turyści mogą korzystać jedynie z tzw. peso wymienialnego (CUC), o wartości równej USD.

Wiele osób decyduje się na zakup małej ilości pesos kubańskich (moneda nacionallub pesos cubanos), aby płacić nimi za transport publiczny, w kinach, na targu i przy zakupie jedzenia i picia od ulicznych sprzedawców.

Wymiana walut
Waluty obce mogą być wymienione na CUC w licencjonowanych przez rząd kantorach CADECA, realizujących również czeki podróżne (tylko po okazaniu oryginalnego rachunku i paszportu.
Najlepiej przywieźć funty lub euro,gdyż dolary sa objęte 10 %prowizją
należy pamiętać,żeby zachować wystarczającą ilość wymienialnych pesos na podatek wyjazdowy ok-25 CUC.

Bezpieczeństwo
Ilość przestępstw na Kubie stopniowo rośnie,ale jak na Amerykę Łacińską jest dość niska.
Należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad.
Każdą kradzież należy natychmiast zgłosić na najbliższym posterunku policji. Aby skorzystać
z ubezpieczenia, warto poprosić o raport policyjny (denuncia). Kubańska firma Asistur obsługuje ubezpieczenia rzeczy utraconych na wyspie.
Kubańczycy z prowincji mogą postrzegać zagraniczną turystkę podróżującą bez grupy jako coś dziwacznego, ale są przyjaźnie nastawieni i pomocni. Nawet jazda autostopem nie jest ryzykowna: to częsta praktyka, kontrolowana przez urzędy państwowe. Mimo że gwałty zdarzają się rzadko, kobiety z innych krajów powinny mieć świadomość, że kubańska definicja gwałtu jest nieco inna.Kobiety mogą się spodziewać dużego zainteresowania ze strony płci przeciwnej: gwizdanie i komentarze
są na porządku dziennym. Ignorowani Kubańczycy najczęściej tracą zainteresowanie, ale trzeba uważać - jakakolwiek reakcja (uśmiech, czy nawet spojrzenie) może zostać odebrana jako zachęta.

Media/Telekomunikacja
Kubańskia prasa jest ograniczana przez kontrole rządowe i słabą dostępność papieru.
Połączenia międzynarodowe są drogie: 4-4,10 CUC/min do Europy.
W Hawanie można wynająć telefon komórkowy w firmie Cubacel lub w jej biurach na lotniskach międzynarodowych. Koszt to 10 CUC za dzień. Taryfy są wysokie - 70 centów za minutę w przypadku połączeń lokalnych, a rozmowy zamiejscowe i międzynarodowe są jeszcze droższe. Rachunek należy opłacić gotówką lub kartą kredytową, na której musi znajdować się równowartość 100 USD.
Kaucja jest zwracana po oddaniu telefonu i opłaceniu rachunku.

Informacja turystyczna
Wszystkie hotele mają co najmniej jedno biuro informacji turystycznej, gdzie można rezerwować miejsca w hotelach i restauracjach, kupić bilet na wycieczkę itd.
Na Kubie nie ma ogólnych biur informacji turystycznej. Zamiast tego jest cała gama firm turystycznych, których oferty skupiają się na pakietach usług.

internet
Obcokrajowcy mogą korzystać z sieci w hotelach, centrach telefonicznych i kawiarenkach internetowych.
Przy zakupie hasła i kodu dostępowego konieczne może być okazanie paszportu.
Ceny wahają się od 4-8 CUC/godz.drukowanie 0,20 CUC/stronę
- w nocy trzymać się ruchliwych.

Zdrowie
W hotelach są dostępne najpopularniejsze leki, takie jak aspiryna czy specyfiki na żołądek,a bardziej specjalistyczne środki kupuje się w "dolarowych" aptekach.
Przy hotelach działają punkty pierwszej pomocy, a w większych obiektach jest zwykle lekarz lub pielęgniarka. Poza odległymi terenami wiejskimi turyści są leczeni w szpitalach "dolarowych" lub klinikach turystycznych (prowadzonych przez Servimed).Większość lekarzy mówi po angielsku. Kubańska służba zdrowia jest bezpłatna dla Kubańczyków, ale często brakuje lekarstw.

Godziny pracy
Większość banków pracuje pn.-wt. 8.30-15.00. Biura są zwykle otwarte od 8.30 do 17.00 lub 18.00, często z przerwą obiadową.
Sklepy CUC (wcześniej dolarowe) są otwarte pn. -sb. 10.00-17.00. Supermarkety CUC pracują pn.-sb. 9.00-18.00, nd. 9.00-13.00.

Napiwki
Taksówkarze, kelnerzy i obsługa hotelowa oczekują napiwków w CUC: 10% w taksówkach
i restauracjach; pokojówkom należy zostawić co najmniej 1 CUC, zależnie od długości pobytu.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.017 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0