Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Kostaryka:

Kostaryka, państwo położone w Ameryce Środkowej nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim, należy do niej również Wyspa Kokosowa i Cano. Graniczy z Nikaraguą i Panamą. Powierzchnia 51,1 tys. km2. Kostaryka, zamieszkiwana przez Indian, została odkryta przez K. Kolumba w 1502, a ok. 1520 podbita przez Hiszpanów. Od 1543 wchodziła w skład generalnej kapitanii Gwatemalii w wicekrólestwie Nowej Hiszpanii. Od 1821 niepodległa republika. 1823-1838 w Federacji Ameryki Środkowej, po 1838 samodzielna republika. Mocnym i niekwestionowanym atutem Kostaryki są jej parki narodowe i rezerwaty. Łącznie przeznacza ona największy odsetek terytorium pod tereny chronione na świecie. Wynosi on 25%. Bogactwo fauny i flory ma potwierdzenie w liczbach. Kostarykańskie rośliny stanowią 4% wszystkich gatunków roślin świata. Zamieszkuje ją więcej ptaków niż Amerykę Północną, Europę i Australię osobno wzięte. Coraz więcej turystów odwiedza również wyśmienite kostarykańskie plaże.

Stolica:San Jose (296,6 mln mieszkańców, 1993).
Czas:- 7 godzin
Języki:Hiszpański (w większości hotelach można porozumieć się po angielsku).
Religia:katolicy (85%), protestanci (14%).
Waluta:1 colon = 100 centimos 400 Colon (C) = 1 USD
Elektryczność:110 V (płaskie amerykańskie wtyczki). Radzimy zaopatrzyć się w adaptery.
Karty kredytowe, bankomaty:Karty kredytowe akceptowane są w większości restauracji i sklepów. Radzimy zabrać ze sobą kartę kredytową jako wygodną i pomocną formę regulowania wszelkich należności.

Pogoda:Klimat na wybrzeżach gorący i wilgotny, w wyższych partiach - umiarkowany.
Warunki wjazdowe, wizy, celne
Przy wjeździe do Kostaryki, polscy turyści nie mają obowiązku posiadania wiz (dot. pobytów do 90 dni). Jednakże w przypadku gdy lot na Kostarykę realizowany jest przez Stany Zjednoczone konieczna jest wiza tranzytowa. Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów. Surowo zabroniony jest jednak wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej oraz rzadkich okazów flory i fauny, fragmentów rafy koralowej itp. okazów biosfery. Brak jest szczególnych regulacji, które dotyczyłyby wwozu i wywozu pieniędzy. Kwotę wwożonych pieniędzy należy wpisać w deklaracji celnej. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata turystyczna przy wyjeździe w wysokości 17 USD od osoby oraz tzw. opłata za użytkowanie lotniska w wysokości 6 USD od osoby. Tak więc trzeba być przygotowanym na wydatek w wysokości 23 USD.

Napiwki:Mile widzianym (zamiast lub napiwku) jest drobny upominek wręczany obsłudze hotelowej (np. długopis, breloczek itp.)

Fotografowanie:Dozwolone bez ograniczeń. Filmowanie i fotografowanie w strefach archeologicznych i muzeach jest możliwe za pozwoleniem i uiszczeniem specjalnej opłaty.

Zdrowie:Brak jest szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych mimo panującego na większości terytorium kraju klimatu tropikalnego. Nie są wymagane szczepienia. Opieka medyczna utrzymana jest na stosunkowo wysokim poziomie i łatwo dostępna w większych miastach. Koszt wizyty lekarskiej wynosi 20-30 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD.

Wynajem samochodów:Kostaryka honoruje międzynarodowe prawo jazdy, jednak w przypadku pobytu przekraczającego 90 dni należy uzyskać miejscową licencję na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Dość rygorystycznie przestrzegane są reguły prawa drogowego - ewentualne przekroczenia dozwolonej prędkości karane są mandatami, których wysokość często zależy od uznania funkcjonariusza.
adresy placówek dyplomatycznych:
Adresy i telefony
Ambasada RP w San José
Avenida 9, calle 33, n. 3307
Barrio Escalante, San José, Costa Rica
664-2010 Correos Zapote
Tel.: (00-506) 2234 7411
Tel. dyżurny: (00-506) 8849 6039, 8830 0864
Faks: (00-506) 2234 7900
E-mail: embajpolonia1@racsa.co.cr
Strona internetowa: www.sanjose.polemb.net

Ambasada Republiki Kostaryki
ul. Kubickiego 9 m. 5, 02-954 Warszawa
tel./fax: (0-22) 858 91 12
e-mail: emcoripol@neostrada.pl
(Wydział Konsularny)
emcoripol@interia.pl

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.024 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0