Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Japonia:

Japonia składa się z czterech wielkich wysp - Kiusiu (Kyushu), Sikoku (Shikoku), Honsiu (Honshu) i Hokkaido oraz ok. 3,9 tys. mniejszych wysepek, rozrzuconych na 3,8 tys. km'.
Całkowity obszar 377,8 tys. km kwadr.z czego 85% to tereny górzyste.
ludność to ok. 139 mln.
ElektrycznośćPrąd zmienny, napięcie 100 V.
W miastach na wschodzie Japonii, również w Tokio, częstotliwość wynosi 50 Hz, a na zachodzie,
np. w Kioto, Osace i Nagoi - 60 Hz.

Waluta Japońską walutą jest jen
Monety mają nominały 1,5, 10, 50, 100 i 500 jenów,a banknoty 1000, 5000 i 10 000 jenów.
W sklepach i lokalach usługowych obowiązuje zakaz przyjmowania innych pieniędzy.
Jeny łatwo kupić w bankach i kantorach za okazaniem paszportu.
Banki na międzynarodowych lotniskach w Naricie i Osace są czynne przez całą dobę.
Czeki podróżne można wymieniać wyłącznie w bankach i większych hotelach, więc są w zasadzie bezużyteczne.
Karty American Ekspres, Diners Club, MasterCard i Visa są teoretycznie akceptowane
w Tokio, Osace, Kioto i w okolicach bez dodatkowej opłaty. Niestety, w większości miejsc nie można płacić kartami wydanymi przez zagraniczne banki. Warto o tym pamiętać i mieć przy
sobie zapas gotówki.
Mimo powszechnego użycia komputerów, banki w Japonii działają niezbyt sprawnie,
np. przelewy zagraniczne trwają bardzo długo i są dość kosztowne, a lokalne oddziały większych placówek często nie są w stanie przeprowadzić żadnej międzynarodowej transakcji. Chcąc wysłać pieniądze za granicę lub zrealizować zagraniczny czek, lepiej od razu pójść do głównego oddziału, gdzie istnieje szansa, że znajdzie się ktoś mówiący po angielsku, więc będzie w stanie zrozumieć, o co się go prosi. Jedynym wyjątkiem jest Citibank, którego klienci przebywający w Japonii mogą uważać się za szczęściarzy.
Banki są otwarte pn.-pt. 9.00-15.00. Bankomaty to rzadkość - zazwyczaj znajdują się przy bankach i są dostępne w godzinach pracy oddziału. Dodatkowy problem to fakt, że wiele z nich zaprogramowano wyłącznie po japońsku.
Z większości automatów mogą korzystać wyłącznie posiadacze kart wydanych przez banki w Japonii, więc lepiej się nie nastawiać na korzystanie z bankomatów.

Klimat
Kraj leżący między 20° a 45° szerokości geograficznej znajduje się w strefie klimatów umiarkowanych ciepłych, podzwrotnikowych i zwrotnikowych.
Japończycy lubią mówić o swojej ojczyźnie, że to ,kraj czterech pór roku", choć ostatnio granice
między nimi zaczynają się zacierać. Najładniej bywa wiosną, do maja. W czerwcu przychodzi pora deszczowa, zwykle trwająca ponad miesiąc. Lato jest upalne i wilgotne. We wrześniu i październiku do wybrzeży kraju, zwłaszcza południowych, docierają tajfuny. Jesienią, do połowy listopada, jest chłodno, ale przyjemnie. Zima kończy się na przełomie lutego i marca.
Kultura i obyczaje
W pracy i podczas formalnych spotkań Japończycy zachowują się raczej powściągliwie i z rezerwą
- wydawać by się mogło, że brakuje im spontaniczności. Pod wpływem alkoholu mężczyźni (kobiety również, ale w mniejszym stopniu) stają się bardzo hałaśliwi i zaczynają wyrażać swoje prawdziwe opinie i uczucia.
W zatłoczonych pociągach nie obowiązują zasady dobrego wychowania - jeden drugiego popycha i nikogo to nie dziwi.
Mówi się, że Japończycy są grzeczni dopiero wówczas, kiedy zdejmą buty.
W Japonii bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy wnętrzem, a tym co na zewnątrz.
Buty zostawia się przy wejściu do domów i wielu restauracji, a po pomieszczeniach chodzi się w kapciach lub skarpetkach (na maty tatami nie wolno wchodzić w kapciach). Zasady te mają służyć utrzymaniu porządku - dzięki temu, że jest czysto, można siadać bezpośrednio na podłodze, co zwiększa powierzchnię użytkową mieszkania. Specjalne obuwie wkłada się, wchodząc do toalety, gdyż to miejsce jest uważane za .brudne".
Zwyczaj kłaniania się wszedł Japończykom w nawyk, nie oczekuje się jednak, że cudzoziemcy będą go respektować - gospodarze często pierwsi wyciągają rękę na powitanie.
Punktualność i dotrzymywanie terminów nie należą do mocnych stron mieszkańców Japonii.
W popularnych miejscach spotkań - w Tokio jest to plac przed Ginza Sony i wejście na dworzec Shibuya od strony pomnika Hachiko - widzi się dużo osób czekających na kogoś często przez ponad godzinę. Nikt się jednak specjalnie nie gniewa na spóźnialskich - wystarczą zwykłe przeprosiny.
Sposób, w jaki się tu prowadzi rozmowy, jest bardzo charakterystyczny dla całej kultury. Unika się nazywania rzeczy po imieniu, gdyż oznaczałoby to wywyższanie się. W wypowiedziach często "owija się w bawełnę", co z kolei prowadzi do nieporozumień. Dla Europejczyków ten zwyczaj
to strata czasu, ale nie należy o nim zapominać w kontaktach z Japończykami. Są ekspertami
w czytaniu między wierszami i odgadywaniu ukrytych znaczeń, ale tylko we własnym języku.

Cudzoziemcom zazwyczaj wybacza się nieznajomość etykiety, więc nie trzeba się zbytnio zastanawiać, co uchodzi, a co nie. Sami Japończycy nie zawsze wiedzą jak postąpić w pewnych okolicznościach - mówi się, że wszystko zależy od sytuacji. Paradoksalnie, popełnienie faux pas często rozładowuje napiętą atmosferę. Można na ten temat pożartować i od razu wszyscy
czują się swobodniej.

Gaijin - obcy na obcej ziemi.Jedno z pierwszych japońskich słów, jakie poznają obcokrajowcy to gaijin, czyli cudzoziemiec lub obcy. To drugie określenie odzwierciedla stosunek Japończyków do innych narodów - w dosłownym tłumaczeniu gaijin oznacza osobę z zewnątrz.
Słowo "cudzoziemiec" nie dotyczy Azjatów mieszkających na Wyspach Japońskich - odnosi się ono wyłącznie do Amerykanów lub Europejczyków.
W Japonii istnieje przekonanie, że ludzie z Zachodu stanowią odrębną rasę. Na wsiach, a czasem i w miastach, na widok "białego" dzieci krzyczą "Gaijin, gaijin!", a dorośli otwarcie przyglądają się i komentują.
"Obcy" są jednocześnie ignorowani i podziwiani. Nie oczekuje się od nich znajomości zasad zachowania, pobłażliwie traktując ich niewiedzę, ale jednocześnie trzyma się ich na dystans.
Jeśli ktoś z zewnątrz próbuje pokonać barierę językową i kulturową, Japończycy na początku okazują pełne podziwu zdumienie, że ktoś zdołał nauczyć się kilku podstawowych słów w - ich zdaniem - najtrudniejszym języku na świecie. Szybko jednak się okazuje, że znajomość ich mowy jeszcze bardziej utrudnia komunikację. Ucząc się mówić tak jak oni, obcy przekracza niewidzialną barierę. Nigdy nie zdoła zostać jednym z nich, a tylko stanie się przedmiotem bacznych obserwacji.
wiza
Turyści z Polski nie potrzebują wiz, pod warunkiem, że planowany pobyt nie przekracza 90 dni i nie będą w tym czasie pracować zarobkowo. Szczegółowe informacje można uzyskać w placówkach dyplomatycznych Japonii lub na anglojęzycznej stronie www.mofa.go.jp
cło
Obowiązuje ścisły zakaz wwożenia na teren Japonii narkotyków, broni palnej i amunicji. Posiadacze wyżej wymienionych artykułów muszą się liczyć z surowymi karami.
W japońskich więzieniach kary za przemyt odbywa wielu obcokrajowców z niewielką szansą na rychłe zwolnienie.
Można przywozić każdą walutę i rzeczy osobiste, w tym kosztowności, ale wartość przedmiotów nie powinna przekraczać 5 mln jenów.
Bez dodatkowych opłat wolno wwieźć 760 mi alkoholu, 400 papierosów i 100 cygar lub 500 g tytoniu, jak również 50 g perfum.
Zdrowie/opieka medyczna
Woda z kranu nadaje się do picia, choć bywa mocno chlorowana. Żywność w większości spełnia bardzo wysokie normy.
Z drugiej strony Japończycy przykładają dużą wagę do wyglądu jedzenia, więc owoce i warzywa lepiej obierać ze skórki, bo ich producenci stosują spore ilości nawozów sztucznych.
Toalety: z wyjątkiem większych hoteli i niektórych dworców kolejowych, toalety w miejscach publicznych są "kucane".
Niełatwo się do tego przyzwyczaić, ale tak jest higieniczniej.
Prawo wymaga, aby w każdej restauracji i kawiarni mieściła się toaleta
lub aby goście mieli do niej dostęp w tym samym budynku. Łazienki na dworcach kolejowych i w innych dużych miejscach są często brudne.
Chcąc pójść w Japonii do lekarze trzeba mieć sporo cierpliwości.Warto poprosić kogoś o pomoc w tłumaczeniu,gdyż recepcjonistki czy pielęgniarki raczej nie znają języków obcych.
W większości szpitali czy przychodni nie ma zwyczaju umawiania się na wizyty,więc pacjenci ustawiają się w długie kolejki.
W Japonii trudno o zachodnie leki sprzedawane bez recepty a te które są dostępne kosztują bardzo drogo.Aptekarze mogą doradzić jakiś japoński czy chiński odpowiednik danego preparatu.
Należy pamiętać ,aby zabrane leki nie zawierały amfetaminy,która jest tutaj zakazana

TURYŚCI NIEPEŁNOSPRAWNI
Japonia to kraj słabo przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Osoby na wózkach inwalidzkich mają problemy z otwieraniem drzwi, korzystaniem z wind i toalet, brakuje też odpowiednich przepisów prawnych w tym względzie.
W przeszłości osoby w jakiś sposób upośledzone byty traktowane jako upokorzenie dla rodziny (od pewnego czasu ulega to zmianie).
Dziś niepełnosprawni coraz częściej dają o sobie znać i ich obecność zaczyna być akceptowana przez społeczeństwo.
Podróżowanie na wózku, jakkolwiek trudne, nie jest niemożliwe. Należy jednak zapomnieć o korzystaniu z pociągów czy metra, zwłaszcza w godzinach szczytu, czyli między 7.00 a 9.00 i od 17.00 do 19.00, gdyż są wtedy bardzo zatłoczone.
Nagłe wypadki
Co roku w Japonii odnotowuje się ok. 13 mln przestępstw, czyli o 1/8 mniej niż w Stanach Zjednoczonych. W ostatnim dziesięcioleciu przestępczość wzrosła o 20%.
telefony alarmowe
*Policja: 110
*Straż pożarna i pogotowie: 119
*Infolinia policyjna w języku angielskim: 03/35010110
Na powyższe numery dzwoni się bezpłatnie z każdego telefonu.

napiwki
Z wyjątkiem specjalnych usług,w Japonii nie dale się napiwków. Tragarze na dużych dworcach i lotniskach pobierają najczęściej 300 jenów za sztukę bagażu.Kierowcy taksówek i personel hotelowy nie oczekuje datków-jedyny wyjątek stanowią hoteliki na wsiach, gdzie przyjęło się dyskretnie wręczać pokojówce 1000 jenów.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.052 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0