Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Jamajka:

Powierzchnia 10992 km kwadr.
Lokalizacja 145 km na południe od Kuby i 161 km na zachód od Haiti.
Stolica Kingston.
Ludność: 2,7 mln.
Języki: angielski, jamajski patois.
Religia: 60% protestantów, 12% katolików, 18% bez wyznania i 10% inne religie.
Strefy czasowe czas urzędowy wschodnioamerykański (GMT minus 5 godzin).
Waluta dolar jamajski (J$, JAM), powszechnie akceptowany USD, reszta wydawana w J$ i JAM to ok. 0,05 zł.
orientacyjne ceny:obiad w barze - ok. 2 USD, mała butelka rumu - ok. 6 USD, kiść bananów - ok. 0,5 USD, internet - ok. 0,5 USD/pół godz.
ElektrycznoŚĆ: 110 V (220V także dostępne).
Klimat
Ponieważ na Jamajce nie ma zimy, tę porę roku spędza tu bardzo wielu Amerykanów i Europejczyków. Przeciętna temperatura na wybrzeżu i na równinach przez cały rok waha się między 27 a 32·C. Chłodniej jest w górach, 20-25·C, Najchłodniej jest między listopadem a kwietniem. Szczyt sezonu turystycznego przypada na okres od grudnia do kwietnia, ze szczególnym natężeniem w Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc.
Najwięcej opadów notuje się od maja do czerwca oraz we wrześniu i październiku. Przeciętne roczne opady wynoszą 196 cm, mimo że w niektórych częściach wyspy, zwłaszcza w Portland,
może ich być trzykrotnie więcej.
Temperatura dzienna różni się sporo od nocnej. W ciągu dnia bryzy od morza chłodzą ląd, zaś nocne wiatry znad gór przynoszą znacznie więcej chłodu.
Sierpień to z pewnością najgorszy miesiąc tropikalnych sztormów, ale oficjalnie sezon huraganów rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do października.
W tym czasie należy być przygotowanym na nadejście huraganów.
Jamajczycy doskonale wiedzą. jakie środki ostrożności należy przedsięwziąć w przypadku zbliżającego się huraganu.
Na początku każdego sezonu gazety i czasopisma zamieszczają specjalne rubryki na ten temat Większość terytoriów nadbrzeżnych publikuje informacje o planach i drogach ewakuacji.
Nie trzeba dodawać, że turyści, których na Jamajce złapie huragan, powinni porzucić plany poprawiania opalenizny i postępować zgodnie z zaleceniami władz. Przede wszystkim nie należy bagatelizować ostrzeżenia o niebezpieczeństwie i zapraszać przyjaciół na "huraganową imprezę".
Godziny urzędowania
Większość urzędów jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 16.30,
a niektóre są czynne w soboty.
Banki działają od poniedziałku do czwartku między 9.00 a 14.00, a w piątki między 9.00 a 16.00.
Transport
Dobrze rozwinięta jest sieć lokalnych połączeń lotniczych między Montego Bay, Kingston, Negril, Ocho Rios i Port Antonio. Sieć połączeń autobusowych jest gęsta, ale często nie można polegać publikowanych rozkładach. Zaletą są na pewno tanie bilety l możliwość podróżowania w niebanalnym towarzystwie mieszkańców Jamajki. Istnieje możliwość wynajęcia samochodów, a w Większych miastach również rowerów. Mieszkańcy Jamąjki są dosyć nerwowymi kierowcami i należy zachować dużą ostrożność na drodze, w szczególności ze względu na obowiązujący tu ruch lewostronny. Warunki drogowe różnią się znacznie w zależności od zwiedzanego regionu.
Wizy
Obowiązują wizy pobytowe. Koszt wizy wynosi ok. 20 USD. Turyści mają możliwość uzyskania wizy na granicy. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy
Brak placówki dyplomatycznej .
Ambasador RP w Wenezueli akredytowany jest również na Jamąjce.
Ambasada RP w Wenezueli :Quinta Ambar, Av. Nicolas Copernico, Sector Valle Arriba Urbanizacion Las Mercedes, Caracas 1060 phone: (00-58212) 991 1461,9916167
fax: (00-58212) 992 21 64 e-mail: ambcaraC@cantv.net; consul.ambasada@cantv.net; caaracaskonsul@op.pl
www.caracas.polemb.net
Konsulat RP w Kingston :Konsul Honorowy: Irena Cousins (polski, angielski) 35 Millborough Crescent, Kingston 6, Jamaika, W.I. tel. (O-Ol 876) 927-63-06; fax 978-92-13
e-mail: kmrlmC@c..Ciamajca.com
Napiwki
Na Jamajce dawanie napiwków jest przyjęte i mile widziane, a ich wysokość zależy od hojności turystów. Zwyczajowo jednak do rachunku w restauracji dolicza się 10-15% opłaty za obsługę oprócz 15% podatku od konsumpcji (GTC - General Consumption Tax). Ponieważ rachunek może wynieść więcej niż się spodziewamy, warto wcześniej upewnić się,jakie zwyczaje panują w danym lokalu.
>bezpieczeństwo
Ważne jest, aby zachować zdrowy rozsądek. Fakt, że przebywa się na wakacjach, nie oznacza, że można zapomnieć o zwyczajnych środkach ostrożności. Biżuterię i cenne przedmioty zawsze należy zostawiać w hotelowym sejfie, jeśli się ich nie potrzebuje. Będąc w tłumie, kobiety powinny trzymać torebki przy sobie, a mężczyźni przełożyć portfele do przedniej kieszeni. Należy mieć przy sobie zawsze niewielką sumę gotówki lub czeki podróżne, nie więcej, niż się akurat potrzebuje. Bezpieczniej jest nie afiszować się kosztowną biżuterią, zwłaszcza grubymi złotymi łańcuchami, które złodzieje zrywają czasami prosto z szyi.
Warto bacznie przyjrzeć się towarom oferowanym przez sprzedawców jako "świetna okazja". Ze względu na częste oferty ze strony handlarzy narkotyków trzeba pamiętać, że posiadanie marihuany i kokainy jest nielegalne.
Jeżeli jeździ się samochodem, należy zachować szczególną ostrożność na światłach w mieście. Podróżując w pojedynkę, lepiej nie jeździć z opuszczonymi oknami i niezabezpieczonymi drzwiami.
Zasady zachowania
Pomimo pozornego braku formalności, natychmiastowe zwracanie się do nowo poznanej osoby po imieniu nadal nie jest powszechną normą. Jamajczycy z wszystkich klas lubią, kiedy zwraca się do nich zgodnie z "tytułem" i zwykle przedstawiają się jako np. Miss Jones, Mr Darlymple lub Mrs Anderson. Wyjątek stanowią ci, którzy mają częsty kontakt z Amerykanami i akceptują tę normę kulturową.
Nigdy nie należy robić nikomu zdjęć bez uprzedniego zapytania o zgodę. Chcąc uchwycić pełne charakteru twarze Jamajczyków, łatwiej znaleźć chętny obiekt, oferując odpowiednią zapłatę.
Opieka medyczna
Większość dużych hoteli zatrudnia pielęgniarkę do opieki nad gośćmi hotelowymi w przypadku drobnych niedomagań, skaleczeń i stłuczeń. Można też wezwać lekarza. Poważniejszymi chorobami zajmują się specjaliści. Większość z nich praktykuje w Kingston.
Wszystkie główne miasta dysponują zapleczem medycznym. Wielkie specjalistyczne szpitale mieszczą się w Kingston i Montego Bay:
Na Jamajce nie brakuje aptek, ale antybiotyki, środki uspokajające i niektóre inne leki można kupić jedynie na receptę. Większość z nich jest czynna do późna .
Komary, handlarze i meduzy
Na Jamajce mamy do czynienia z dwoma plagami: handlarzami i insektami. Ci pierwsi błyskawicznie oceniają status turysty i przypuszczają szturm, oferując wyroby ze słomy, drewniane rzeźby, kokainę i marihuanę. Uporczywych oferentów należy odprawiać grzecznym, ale stanowczym "nie, dziękuję". Na krwiożercze owady wystarczy duża dawka sprayu odstraszającego oraz środka na ukąszenia. W przypadku ukąszeń morskich stworzeń, takich jak meduza czy koral ognisty,
po wyjściu z morza należy szybko przemyć miejsce octem (do kupienia w każdym sklepie
i supermarkecie - warto mieć w pogotowiu butelkę w torbie plażowej) przed zastosowaniem słodkiej wody. Ocet nie piecze i działa szybciej niż maści antyhistaminowe. Ulży również zranionej stopie, która nadepnęła na jeżowca.
Ochos Rios
To tętniący życiem kurort położony na północnym wybrzeżu wyspy. Hotele, restauracje, kluby muzyczne, przystanie dla jachtów - tutaj naprawdę wiele się dzieje. Nieopodal Ochos Rios znajdują się słynne Dunn's River Falls - ulubione miejsce wycieczek.
Negril
leży na zachodnim brzegu Jamajki przy jej najpiękniejszej, dziesięcokilometroweJ plaży. Aby zachować unikalny charakter okolicy żaden z hotelowych budynków przy plaży nie przekracza wysokości palmy. Na uliczkach Negril odnajdą Państwo dawny klimat wyspy.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.124 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0