Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Litwa:

LITWA – Republika Litewska – kraj położony we Wschodniej Europie nad Bałtykiem, graniczący z Polską. Litwa była pierwszą republiką radziecką, która odzyskała niepodległość w 1990 r. W 2004 r. Litwa została członkiem Unii Europejskiej.
Powierzchnia Litwy to 65 200 km2, które zamieszkuje 3,3 mln mieszkańców (stan na 2009 r.). Ok. 15 proc. populacji stanowią imigranci pochodzący głównie z Polski i Rosji.

Stolica:Wilno
Czas:UTC + 2
Języki:litewski
Religia:Ok. 80 proc. mieszkańców Litwy to rzymscy katolicy, 10 proc. stanowią niewierzący, a pozostali wyznają inne religie, głownie prawosławie i protestantyzm.

Waluta:1 lit litewski = 100 centów
Karty kredytowe, bankomaty:Najczęściej honorowanymi na Litwie kartami są: Globus, Euro Card, Master Card, Visa i Visa Electron, American Express. Czeki podróżne honorowane są tylko przez większe banki. W teren mniej zurbanizowany lepiej zabrać ze sobą trochę gotówki.
Banki czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku od 8.00 do 17.00. Niektóre banki są czynne do 20.00 oraz w soboty do 14.00.
Elektryczność:W sieci płynie prąd 220 V.

Pogoda:Klimat Litwy jest umiarkowany przejściowy: morski na zachodzie kraju i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury to: -3°C w styczniu i 16°C w lipcu na wybrzeżu oraz odpowiednio -3°C i 18°C na wschodzie.

Warunki wjazdowe, przepisy celne, wizy:Od 1 maja 2004r. obywatele polscy mogą przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Przepisy celne są zgodne z normą unijną,.

Fotografowanie:Nie zawsze można fotografować wnętrza obiektów, a robienie zdjęć w niektórych zwiedzanych obiektach wymaga uiszczenia opłaty.

Zdrowie:Nie występują zagrożenia sanitarne i epidemiologiczne. Publiczna opieka zdrowotna w podstawowym zakresie jest bezpłatna. Mogą z niej korzystać turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Informacji dla osób niepełnosprawnych udziela Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych na Litwie "Litpolinva" (ul. Tuskulėnų 15-77, Wilno, tel. +370 52 67 72 62).

Zakupy, ceny, sklepy:Najczęściej kupowanymi pamiątkami z Litwy są alkohole i biżuteria ze srebra i bursztynu.
Ceny w litewskich sklepach są zbliżone do polskich. Tańsze są alkohole, tytoń, paliwa i niektóre artykuły spożywcze.
Przykładowe ceny:
Bułka 0,30 lt
Czekolada OD 1 lt
Kwas chlebowy 1,5 l 2 lt
Mleko 1l 1,20 lt
Sok 1 l 3-4 lt
Sklepy są zazwyczaj czynne do 18.00 (cyfry rzymskie na drzwiach sklepów oznaczają kolejne dni tygodnia).

Wynajem samochodów:Na Litwie nie ma obowiązku posiadania Międzynarodowego Prawa Jazdy. Kierowcom w czasie jazdy nie wolno korzystać z telefonów komórkowych bez zestawu głośnomówiącego. Zapinanie pasów jest obowiązkowe, zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. Dzieci do lat trzech muszą być przewożone w specjalnych fotelikach na tylnym siedzeniu pojazdu. Dzieci do lat dwunastu mogą podróżować na przednim siedzeniu również w specjalnych fotelikach. Obowiązuje kategoryczny zakaz parkowania na chodnikach. Warto przestrzegać przepisów, bo litewska policja jest bardzo skrupulatna. Turyści z własnym samochodem powinni mieć podstawowe ubezpieczenie międzynarodowe. Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w ubezpieczenie assistance.

Komunikacja:Ważniejsze porty lotnicze na Litwie to: Wilno, Kowno i Połąga.
Większość linii kolejowych obsługują litewskie koleje o nazwie Lietuvos gelezinkeliai. Do mniejszych miejscowości można dojechać korzystając z połączeń autobusowych. Warto pamiętać, że autobusy raczej nie kursują w nocy. Po Wilnie i Kownie najwygodniej poruszać się mikrobusem.
Główni operatorzy sieci komórkowych na Litwie to: Bite GSM, Omnitel, Tele 2 i Nelte. Dostępne są automaty telefoniczne na karty (cena od 9 lt).

Kuchnia:W kuchni litewskiej dominuje smak kwaśny – jada się dużo kwaszonej kapusty, kiszonych ogórków, grzybów, jabłek, buraków, borówek oraz ryb. Dużą rolę odgrywają również mięsa, które konserwuje się na wiele sposobów. Ponadto spożywa się dużo białego sera, żytniego chleba oraz śmietany. Tradycyjne potrawy to: kindziuk i bandziuk (suche wędliny o kwaskowym smaku), chleb wileński, cepeliny i czebureki (rodzaj klusek nadziewanych farszem).

adresy placówek dyplomatycznych:
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Smėlio 20A, LT-10323 Wilno
tel. (+370 5) 270 90 01, 270 90 02, fax (+370 5) 270 90 07
e-mail: ambpol@tdd.lt
www.wilno.polemb.net

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej
ul. Smėlio 22A, LT-10323 Wilno
tel. (+370 5) 270 90 04, 270 90 05, fax (+370 5) 270 90 09
e-mail: kgpl@tdd.lt
http://www.wilnokg.polemb.net/

Konsulat RP w Kłajpedzie
kierowany przez Konsula Honorowego Pana Tadeusza Macioła
ul. Kalvos 4, LT-92123 Kłajpeda
tel. (370 46) 310 183, (+370) 614 53923, fax (+370 46) 300 364
e-mail: polkonsulat@takas.lt

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.026 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0