Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Wenezuela:

Powierzchnia: 912,1 tys. km'; 21 stanów, 1 terytorium federalne (Amazonas), 1 dystrykt stołeczny i 72 wyspy, mające status dependencji federalnej.
Stolica: Caracas.
Ludność: 25,7 mln.
Język: hiszpański.
Religia: rzymskokatolicka - 96%; całkowita wolność religijna; przedstawiciele różnych wierzeń; rozdział Kościoła od państwa.
Czas: standardowy GMT minus 4 godziny.
Waluta: boliwar (VEB).
Miary i wagi: system metryczny.
Elektryczność: 110 V, 60 Hz, jednofazowy prąd zmienny.
Klimat
Klimat tropikalny, bez względu na porę roku, przyciąga do Wenezueli tłumy turystów. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 27°C i w trakcie roku odnotowuje się tylko nieznaczne wahania w okresie od pory deszczowej (najcieplejsze miesiące V-X) do pory suchej (najchłodniejsze miesiące XII-II).
W północnych regionach kraju pora deszczowa przynosi jedynie krótkie ulewy popołudniowe,
po których niebo od razu się rozjaśnia. Usytuowanie geograficzne (zwłaszcza wysokość nad poziomem morza) ma znaczący wpływ na warunki pogodowe.
Wiza i paszport
Przepisy mogą się zmienić w ciągu jednego dnia, więc lepiej starannie sprawdzić wszystkie informacje w konsulacie wenezuelskim.
Turyści planujący 90-dniowy pobyt na terytorium Wenezueli nie są objęci obowiązkiem wizowym (na granicy należy wypełnić tzw. kartę turystyczną).

Urzędnicy służb granicznych nie sprawdzają zaświadczeń o odbytych szczepieniach,ale turyści wybierający się do puszczy amazońskiej powinni się zaszczepić przeciw żółtej febrze i zabezpieczyć przed malarią oraz durem brzusznym.
Przepisy celne
Na terytorium Wenezueli nie wolno wwozić narkotyków, a kary za przemyt są bardzo surowe dla obcokrajowców - od natychmiastowej deportacji do długoletnich wyroków więzienia. Dla wenezuelskich sędziów nie ma różnicy między działką marihuany a kilogramem kokainy.
Całkowicie zabroniony jest wwóz wykopalisk archeologicznych i pirackich kopii przedmiotów chronionych prawem autorskim.
Dopuszczalny jest transport drobnych ilości owoców, roślin, opakowanych artykułów spożywczych, lekarstw i nowych ubrań (nie więcej niż 12 sztuk poszczególnych artykułów). Większe ilości wskazują na chęć prowadzenia handlu i zmuszają do przejścia przez żmudne procedury importu komercyjnego, podatków itp.
Bez cła
Bez dodatkowych opłat celnych można przewieźć przedmioty prywatnego użytku, które są starsze niż 6 miesięcy, w tym aparaty fotograficzne, komputery, lornetki, sprzęt sportowy oraz nowe zakupy o wartości nieprzekraczającej
*1 tys. USD,
* 200 papierosów,
* 25 cygar*
* 21 wyrobów alkoholowych
* 4 flakoniki perfum.
Zdrowie .
Największe żniwo zbierają malaria, denga i żółta febra. Turyści zamierzający udać się do Wenezueli powinni skontaktować się z lekarzem w celu poznania działań profilaktycznych (ewentualne zabiegi należy rozpocząć przed wyjazdem).
Pobieżne statystyki z 2000 r. wskazywały spadek zachorowań na żółtą febrę, mimo to w 2002 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała terytorium Wenezueli za obszar objęty endemią.
Stany o największym wskaźniku zachorowalności na malarię to terytorium Amazonas, Bol1var, Delta Amacuro, Sucre iTruillo.
Wodne zasoby miast przechodzą proces uzdatniania. Lepiej jednak nie pić wody z kranu, ponieważ większość wodociągów nie jest w najlepszym stanie. Wodę butelkowaną można kupić w całym kraju.
Pieniądze
Ze względu na ciągłe kontrole kursu, i kłopoty z odzyskaniem obcej waluty, lepiej nie wymieniać zbyt dużo pieniędzy na boliwary. Najwygodniej mieć ze sobą drobne nominały w gotówce.
Pomijając duże hotele, restauracje i ekskluzywne sklepy w największych miastach, tylko gdzieniegdzie można płacić czekami podróżnymi, obcą walutą i kartami kredytowymi. Nawet niektóre duże biura turystyczne z Caracas nie honorują płatności kartami, albo dodają do takich transakcji 3-15% prowizji. Kartami akceptowanymi na terytorium Wenezueli są
(w kolejności od najchętniej przyjmowanych): Visa, MasterCard, American Express, Diners.
Bankomaty są ogólnie dostępne i oferują dobre kursy wymiany. Niestety, niekiedy stają się celem gangów złodziei.
Boliwary można kupić w casas de cambio (większość banków wymienia walutę tylko własnym klientom). Podana stopa prowizji (bez względu na kwotę transakcji) nie jest zryczałtowana, lecz każdorazowo ustalana. W ten sposób nie ma mowy o pokaźnych "prowizjach minimalnych".
Z racji wprowadzonych kontroli wymiany nie można swobodnie kupować dolarów i dlatego liczne restauracje i hotele oferują kurs wymiany tzw. rynku równoległego (czyli czarnego), który jest znacznie wyższy od ustalanego oficjalnie.
Ceny
Ciągłe wahania kursu boliwara i częste decyzje o dewaluacji spowodowały, że w opisie cen posłużono się dolarami (USD). Zresztą wiele hoteli i biur podróży zaczęło podawać ceny w dolarach albo w "ekwiwalencie w boliwarach", unikając w ten sposób problemów z płynnością cen.
Dokumenty
Wszędzie należy zabierać ze sobą dokumenty (paszport, kartę turystyczną lub wizę).
W licznych punktach kontrolnych (a/caba/as) wzdłuż autostrad można się spodziewać wylegitymowania, Odpowiednie służby mogą też poprosić o okazanie dokumentów po prostu na ulicy, Wszystko to ma na celu wyłapywanie nielegalnych imigrantów.
W razie braku dokumentów podejrzany zostaje zatrzymany do wyjaśnienia i udowodnienia swojego statusu prawnego - nie należy to do najprzyjemniejszych doświadczeń.
Dobrze jest zrobić kserokopię paszportu (z wizą) i innych ważnych dokumentów, w tym biletu lotniczego i prawa jazdy.
Warto też zaopatrzyć się w listę numerów telefonów, pod które zgłasza się zagubienie kart kredytowych i czeków podróżnych,
Godziny pracy
Prawie wszystkie urzędy i sklepy, a nawet niektóre supermarkety zamykane są na przerwę obiadową, która może trwać 1-3 godz, między 11.30 a 15.30.
Większość firm rozpoczyna pracę o 8,00 lub 8.30 i kończy między 16.30 a 18.00.
Wszystkie banki pracują bez przerwy w godzinach 8.30-15.30.
Banki są często zamknięte w poniedziałki (..święto bankowe"), co niekoniecznie ma związek ze świętami państwowymi.
Napiwki
W większości restauracji dolicza się 10% napiwku (propina) - warto jednak sprawdzić dokładnie rachunek - jeśli nie ma doliczenia, zwyczajowo zostawia się 5-10 % napiwku, zależnie od jakości usług.
Taksówkarzy nagradza się dodatkowo, jeżeli pomagają w noszeniu bagaży lub wykonują inne usługi dodatkowe. Bagażowi na lotniskach zwykle spodziewają się 1 USD za każdą sztukę bagażu - na lotnisku w Maiquetii jest to raczej forma wynagrodzenia niż gratyfikacji. W najlepszych hotelach boye otrzymują 1-5 USD, zależnie od liczby bagaży. Obsługa pokoi zwykle dostaje równowartość 1 USD za każdy dzień sprzątania, a specjalne usługi wynagradzane są napiwkami 3-5 USD. Generalnie wysokość napiwku zależy od klasy pokoju.
Opieka medyczna
Dobre hotele zatrudniają lekarzy, którzy przybywają na każde wezwanie. O szczegóły tego typu usług należy się dowiedzieć u pracowników hotelu. Nie ma specjalnych placówek leczniczych dla turystów,ale sporo lekarzy i dentystów - zwłaszcza w klinikach prywatnych - biegle włada angielskim.
W publicznych szpitalach zgłasza się nagłe wypadki, ale brakuje tam miejsc, wyposażenia,
a nawet podstawowych środków medycznych.
W mniejszych miastach w odległych zakątkach kraju znajduje się zwykle tylko jeden szpital lub przychodnia (ambulatoria). Nie trzeba znać dokładnego adresu - każdy tubylec wskaże drogę.
Apteki/Nagle wypadki
W Wenezueli funkcjonuje sprawny system - przynajmniej jedna apteka (farmacia) w każdej strefie miasta jest całodobowa.
Ogólnokrajowy numer alarmowy 171 (po odebraniu zgłoszenia operator przekierowuje rozmowę
do odpowiednich służb)jest bezpłatny i nie wymaga użycia karty pre-paid.
Bezpieczeństwo
Poziom przestępczości wzrósł wraz z pogłębiającą się niestabilnością gospodarczą. Jednak nie ma powodów do zbytniego niepokoju: ponure statystki przedstawiane w gazetach nie odzwierciedlają w pełni sytuacji, jakiej może się spodziewać przeciętny turysta, ponieważ aż do 99% tych przestępstw dochodzi w dzielnicach nędzy.
Turystów często dziwi widok policjantów i strażników uzbrojonych w karabiny maszynowe i broń automatyczną. Jest to standartowe wyposażenie wenezuelskich służb porządkowych.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.061 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0