Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Indochiny:

KAMBODŻA

Stolica: Phnom Penh
Waluta podstawowa: riel (KHR);1 USD = 3914,3 KHR (kurs z 10.04.2008)
Język urzędowy: khmerski,Inne języki: angielski, francuski, chiński

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (w Kambodży nie istnieje kategoria wiz tranzytowych).
Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać na lotnisku lub na drogo­wych przejściach granicznych przy wjeździe, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. Opłata za wizę pobytową turystyczną wynosi 20 USD, za biznesową – 25 USD. O wizy można się ubiegać w ambasadzie Królestwa Kambodży w Warszawie, w innych kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno - konsularnych, a także przez Internet (szcze­gółowe informacje i formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh) Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie żąda się okazywania biletu powrotnego ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 – gratis, od 3 do 12 lat – 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD.
PRZEPISY CELNE Nie ma ograniczeń przy wwozie dewiz, nato­miast wywieźć można do 10 tys. USD po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.
PRZEPISY PRAWNE Karalne jest posiadanie narkotyków i handel nimi oraz wywóz oryginalnych dzieł sztuki khmerskiej, a także ssaków, ptaków, płazów, gadów i owadów objętych ochroną oraz wyrobów wykonanych z ich elementów.
UBEZPIECZENIE Nie są wymagane (ale zalecane) ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i zdrowotne.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zacho­rowania na malarię występuje w zasadzie tylko w głębokiej dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia się wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą, chorobami skórnymi. Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nie przego­towanej wody z sieci wodociągowej; bezpieczna jest woda butel­kowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie myć i obierać. Zalecane jest częste mycie rąk, w szczególności po zakupach na miejscowym bazarze.
W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdro­wotnych. Opieka medyczna jest płatna, dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza, także dentysty, wynosi w gra­nicach 15–40 USD. Dobowy pobyt w miejscowym szpitalu (opła­ta za łóżko) wynosi ok. 70 USD, przy czym pacjent obowiązany jest dodatkowo pokryć koszty specjalistycznych badań, lekarstw, środków opatrunkowych. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi dolegliwościami korzystają najczęściej z lekarskich usług specjalistycznych poza Kambodżą: w Bangkoku i Ho Chi Minh City (Sajgon).

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW Można posługiwać się mię­dzynarodowym prawem jazdy, przy czym jest ono sprawdzane przez policję w zasadzie tylko w razie poważnego wypadku. Wobec miejscowych kierowców należy stosować zasadę bardzo ograniczonego zaufania, ponieważ nagminnie nie przestrzegają oni podstawowych przepisów ruchu drogowego. Sprawca wy­padku może być narażony na poważne problemy, jeżeli odmówi finansowej rekompensaty za powstałe (niekoniecznie z jego winy) szkody. Z tego też względu zalecane jest korzy­stanie z bardzo popularnych i relatywnie tanich usług ofero­wanych przez miej­sco­wych przewoźników (tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi). Brak miejskich autobusów, tramwajów, metra. Popularnością wśród turystów cieszą się miejscowe skutery, które można wy­nająć za ok. 6–10 USD za dobę (cena do negocjacji).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU Bez ograniczeń. Można korzystać z prywatnej sieci połączeń autobusowych (najbardziej popularne, wygodne i tanie), wodnych, taksówek. Większość dróg jest w złym stanie. Wyjątkiem jest płatna (ok. 1,5 USD) droga łącząca Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville oraz z Siem Reap. Do słynnego kompleksu świątyń Angkor można dotrzeć ze stolicy samolotem (45 minut), łodzią, samochodem lub auto­busem (ok. 6 godzin).

BEZPIECZEŃSTWO Nie występują tu szczególne zagrożenia przestępczością pospolitą. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w miastach i miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów (kradzieże). Nocą należy unikać podróżowania po kraju oraz samotnych spacerów w dzielnicach podmiejskich.

RELIGIA, OBYCZAJE Dominującą religią jest buddyzm, wyzna­wany przez ok. 95% mieszkańców Kambodży. Liczbę chrześci­jan, w tym katolików, ocenia się na ok. 60 tys. Nabożeństwa katolickie odprawiane są w języku khmerskim, wietnamskim, angielskim i francuskim. Nie ma w Kambodży księży polskich. Zgodnie z miejscowym zwyczajem Khmerzy nie podają ręki kobietom. Należy unikać dotykania głowy (zwłaszcza dziecka), ponieważ gest ten jest traktowany jako obraźliwy i uwłaczający godności człowieka.
PRZYDATNE INFORMACJE:
• Działa sprawny system telefonii stacjonarnej i komórkowej. Moż­na wykupić kartę telefoniczną w systemie prepaid. W większych miastach jest wiele kawiarenek internetowych (ok. 2000 KHR za godzinę połączenia).
• Urzędy, w tym banki, pracują w godzinach 8.00–12.00 i 14.00–17.00. Istnieje możliwość szybkiego transferu gotówki, np. poprzez Western Union.
• Walutą powszechnie akceptowaną jest amerykański dolar, którym można regulować płatności w zasadzie wszędzie: w hotelach, sklepach, na bazarach, w restauracjach, za korzystanie ze środ­ków transportu. Istnieje gęsta sieć punktów wymiany walut (polski złoty nie jest wymienialny).
• Większe hotele, sklepy, restauracje akceptują karty kredytowe.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.017 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0