Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Chiny:

Chińska Republika Ludowa, rządzona przez Komunistyczną Partię Chin, powstała 1 października 1949 r.
Dzieli się na 23 prowincje (w tym Tajwan),
5 regionów autonomicznych (Mongolia Wewnętrzna, Xinjiang, Tybet, Ningxia i Guangxi),
4 miasta wydzielone (Pekin, Tianjin, Szanghaj i Chongqing)
2 Specjalne Regiony Administracyjne (Hongkong i Makau).
Wszystkie prowincje (poza Tajwanem,którego niepodległość nie jest uznawana) i regiony autonomiczne są zarządzane przez władzę centralną.
Powierzchnia: 9 560 960 km kwadr.
Ludność: 1,29 mld.
Stolica: Pekin (Beijing).
Język urzędowy: mandaryński; poza tym różne dialekty - pekiński, nankiński, syczuański; wu (prow. Jiangsu, Zhejiang); szanghajski; you (m.in. w prowincjach Guangdong, Guangxi); hongkoński i kantoński; min (w miastach Fuzhou, Shantou, Xiamen, Chaozhou).
Religia: brak oficjalnej; ale mimo wszystko buddyzm, taoizm czy konfucjanizm - jako system etyczny - są praktykowane.
Strefa czasowa: GMT plus 5 godz.; bez zmian na letni i zimowy.
Waluta: yuan/jiian (renminbi - RMB);1 RMB = 10 jiao = 100 fenów.
Miary i wagi: system metryczny.
Elektryczność: 220/240 V.
Klimat
Ogromny obszar, rozciągający się przez 35° szerokości geograficznej, to równie wielka różnorodność klimatyczna, wynikająca z przynależności do 3 stref: umiarkowanej, podzwrotnikowej i zwrotnikowej. Najogólniej rzecz biorąc, w południowo-wschodnich i środkowych Chinach jest gorąco i wilgotno, na północy i północnym wschodzie - sucho,
im dalej na zachód w głąb kraju - skrajnie sucho ze względu na klimat kontynentalny. Na większości terytorium występuje pora deszczowa latem i sucha - zimą.
Najlepsze okresy do podróży to wiosna (IV/V) i jesień (IX/X).
Tajfuny
Tajfuny atakują południowe wybrzeże Chin od lipca do października. W Hongkongu ostrzeżenia stopniuje się według dawnej skali: 1,3,8, 9 i 10 - od możliwości zagrożenia po najwyższe pogotowie, oznaczające nadejście śmiercionośnej burzy.
Nigdy nie wolno lekceważyć żadnego sygnału o nadchodzącym tajfunie.
• Aktualne dane o zagrożeniu tel. 28351473 (Hongkong).
Ludność
Chińska Republika Ludowa to państwo o najwyższej liczbie ludności na świecie. Okolo 20% populacji żyje w miastach. Ponad 90% to Chińczycy (Han), pozostałą część (ponad 100 mln ludzi) stanowi 55 grup etnicznych. znacznie różniących się od Chińczyków obyczajami, tradycjami,językami i kulturą. Mniejszości narodowe zostały wyłączone z programu ścisłej kontroli urodzeń.
Kultura i obyczaje
Chociaż wszelkie formy życia społecznego w tym kraju zawsze podlegały sztywnym, ściśle przestrzeganym regułom, zachowanie Chińczyków - w odniesieniu do norm europejskich - może niekiedy wydawać się dziwne czy szokujące. Tak czy inaczej podróżnym zaleca się przestrzeganie form grzecznościowych, powstrzymanie od krzyku i wszelkich działań, które mogą być poczytane za obraźliwe.
W każdej sytuacji przede wszystkim należy zachować spokój, i łagodnie ale stanowczo przedstawić problem.
Słowo "grzeczność", w jakimkolwiek znaczeniu, wydaje się tu kompletnie nieznane w odniesieniu do publicznego transportu.
W metrze czy autobusie kłębiący się tłum toczy nieustanną, bezpardonową walkę, a piesi nigdy nie mają pierwszeństwa na ulicach i drogach - przy ich przekraczaniu trzeba zachować szczególną ostrożność.
Jedną z najgorszych rzeczy jest tu "utrata twarzy", zwłaszcza wobec cudzoziemca, toteż nigdy nie należy stawiać Chińczyka w niezręcznej sytuacji, a wszelkie krytyczne uwagi trzeba zgłaszać dyskretnie i taktownie.
Na powitanie czy pożegnanie nie podaje się ręki, a choć zdarza się to wobec cudzoziemców, uściski lub pocałunki przy takich okazjach są wysoce niestosowne. W ogóle Chińczycy raczej nie okazują uczuć i emocji publicznie. Tym samym nie należy zachowywać się zbyt swobodnie w miejscach publicznych. W razie wciągnięcia w dyskusję o polityce lepiej zachować powściągliwość.
Dla Chińczyków niezwykle istotne jest nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów (guanx~, co obowiązuje również cudzoziemców w handlu lub biznesie; oczekuje się więc wystawnych przyjęć i prezentów. Stosowne podejmowanie gości (qingke) to stara tradycja, wciąż stosowana dla okazania wdzięczności przyjaciołom za oddaną przysługę lub w celu pozyskania nowych partnerów
w interesach. Przyjąwszy zaproszenie jest się zobowiązanym do urządzenia rewizyty.
Mlaskanie i głośne beknięcia są normą w trakcie posiłku, co nie znaczy, że cudzoziemcy powinni to powielać - sporo Chińczyków, zwłaszcza w większych miastach, również nie uznaje tego obyczaju za przyjemny. W większości tańszych restauracji kości i wszelkie resztki rzuca się na stół lub podłogę. Powszechne spluwanie nie ustaje, wbrew prowadzonej przeciw temu nawykowi oficjalnej kampanii. Najważniejsze, aby w takich czy podobnie szokujących odmiennością okazjach
pamiętać, że w najmniejszym stopniu nie naruszają one miejscowych dobrych manier.
Nazwiska
Odwrotnie do naszych przyzwyczajeń, imiona następują po nazwiskach, tak więc np. Mao to nazwisko, a Zedong - imię.
Imion używa się tylko w rodzinie i wśród najbliższych przyjaciół. Zwracać się więc do ludzi należy, stosując nazwisko z odpowiednimi formami: xiansheng - do mężczyzn, furen - do kobiet (w uproszczeniu - odpowiednik pan, pani). Podobnie postępuje się z przywoływanymi
niekiedy określeniami pozycji społecznej, zawodowej itp.
- dyrektor Li to Li jingli,
a profesor Wang - Wangjiashou.
Planowanie podróży
Co zabrać ?
Jadąc do dużych miast,jak Szanghaj, Pekin czy Kanton (Guangzhou), można być pewnym, że uda się dostać podstawowe rzeczy. Jednak wyruszając w dłuższą podróż poza główne ośrodki, trzeba się solidnie zaopatrzyć. Sklepy hotelowe dysponują ograniczonym zestawem produktów, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a w małych miastach i na prowincji choćby tampony są wciąż trudno osiągalne. Lekarstwa, zwłaszcza częściej stosowane, trzeba oczywiście zabrać ze sobą.
Filmy i baterie, szczególnie jeśli używa się profesjonalnego sprzętu, też lepiej przywieźć. Warto zabrać małą latarkę, może się przydać głównie indywidualnym turystom w tańszych hotelikach, ale
na chińskich bateriach nie popracują długo. Adaptery będą również użyteczne - w większości starszych hoteli kontakty wymagają wtyczek z trzema bolcami, a obsługa dysponuje ograniczonymi zasobami takich urządzeń.
Ubranie
Latem wystarczy lekka odzież bawełniana, łatwa do uprania, ale nie nazbyt delikatna.
Większość Chińczyków nie przebiera się specjalnie na wieczorne przedstawienia opery pekińskiej,
ani idąc do teatru czy cyrku. Najlepiej dostosować się do tego zwyczaju, zwłaszcza w niektórych obiektach na prowincji: podłogę najczęściej pokrywa warstwa błota, więc wyglansowane lakierki wyglądałyby na niej dość głupawo. Za to w miejskich dyskotekach i klubach wymagany jest elegancki strój.
Niezbędne jest okrycie chroniące przed opadami - pora deszczowa trwa od maja do sierpnia.
Wizy
Wszyscy cudzoziemcy muszą uzyskać wizę wjazdową przed przybyciem
do Chin, chociaż od odwiedzających tylko Hongkong lub Makau zazwyczaj jej się nie wymaga.
Dla uczestników wycieczek grupowych wizę załatwia organizator. Wizy zespołowe przyznawane
są zazwyczaj grupom powyżej 10 osób; przechowuje je przewodnik opiekujący się wycieczką. Indywidualni turyści muszą starać się o wizę w ambasadzie Chin. Procedura zajmuje mniej więcej tydzień, a jej przebieg jest uzależniony od aktualnych reguł i stosunków dyplomatycznych danego państwa z Chinami. Jednorazową wizę otrzymuje się zwykle na 30 dni; paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej od daty jej wygaśnięcia.
Placówki dyplomatyczne
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
tel. 022/8313836, faks 6354211 telex 813589 china pl ambchina@pol.pl
Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku ul. Grunwaldzka 1,
80-236 Gdańsk-Wrzeszcz
tel. 058/3402626, faks 3415600 8.30-11.00 pn., śr., pl.
W razie wygaśnięcia ważności wizy podczas pobytu w Chinach można ją przedłużyć w Biurze Bezpieczeństwa Publicznego (Gongan lu), wszechobecnej, a więc i łatwej do znalezienia policji, ale lepiej zrobić to przed upływem terminu - w przeciwnym razie prośba może zostać odrzucona na wstępie albo jej rozpatrywanie przeciągnie się i skomplikuje, a - w zależności od miejsca, w którym się akurat przebywa - uzyskanie upragnionego stempelka i tak zabiera sporo czasu.
Większość terytorium kraju jest dostępna dla turystów, z wyjątkiem niektórych rejonów przygranicznych i stref zmilitaryzowanych; w odniesieniu do Tybetu wciąż pojawiają się utrudnienia lub ograniczenia.
Po przyjeździe każdy musi wypełnić deklaracje: celną i zdrowotną.
Wolno wwieźć bez cła 2 butelki wina lub innego alkoholu i 400 papierosów na osobę; walutę i rzeczy wartościowe do osobistego użytku bez ograniczeń. Zakazana jest broń, amunicja, narkotyki, pornografia.
Przy wyjeździe wszelkie antyki
- porcelana, malarstwo, kaligrafia, tkaniny ozdobne, stare książki itp. - muszą mieć czerwoną lakową pieczęć oficjalnego sklepu; inaczej zostaną skonfiskowane bez żadnej rekompensaty.
Zdrowie
Najczęstsza przypadłość w Azji Wschodniej to biegunka, a najlepszym środkiem zaradczym pozostaje szczególna dbałość o higienę, zwłaszcza ostrożność w restauracjach i przydrożnych barach. Nie należy jeść produktów surowych lub częściowo ugotowanych, w tym sałatek
- poza hotelami najwyższej klasy. Zwierzęce i ludzkie odchody są często stosowane jako nawóz, toteż obecność szkodliwych bakterii nawet w podgotowanych warzywach jest nader prawdopodobna.
Zaleca się zabranie własnych pałeczek lub sztućców i zamykanego naczynia; przydadzą się w pociągu lub przydrożnych restauracjach.
Pić należy wodę przegotowaną lub butelkowaną, chociaż w niektórych miejscach woda bieżąca nadaje się do spożycia. Na ile to możliwe, trzeba chronić się przed insektami.
Odmienne warunki klimatyczne i żywieniowe często powodują przeziębienia i problemy żołądkowe; nawet jeśli nie są zbyt uciążliwe, nie wolno ich lekceważyć.
Północny zachód, okolice Tybetu i tropikalna prowincja Yunnan stawiają organizmowi trudniejsze wymagania; objawy choroby wysokościowej i upał mogą się mocno dać we znaki. Sucho i gorąco jest też wzdłuż Jedwabnego Szlaku.
Wybierając się poza Pekin, Szanghaj, Kanton czy Hongkong, trzeba mieć ubezpieczenie, zapewniające transport w nagłych wypadkach.
CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ OWADY
Malaria
Roznoszona przez komary, aktywne od zmierzchu do świtu. Ryzyko: niewielkie lub żadne w miastach i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscach; nie występuje w prowincjach graniczących z Mongolią, w Heilongijangu, Ningxia, Quinghai, Hongkongu czy Makau. Najwyższe - w rejonach raczej niepopularnych wśród turystów (tutaj: od maja do grudnia) i na południu (przez cały rok). Niezależnie od tego, czy przyjęło się leki zapobiegawcze, w zagrożonych rejonach należy chronić się przed ukąszeniami komarów: używać środków odstraszających, nosić koszule z długimi rękawami i długie spodnie, a w hotelu poprosić o moskitierę lub "elektrycznego zabójcę" komarów (quwenql) albo specjalny wentylator (wenxianlf).
Denga
Wirusowa infekcja, przenoszona przez komary w miastach lub wokół terenów zasiedlonych przez ludzi. Komary aktywne typowo: od zmierzchu do świtu.
Ryzyko: występuje w części południowych Chin i Tajwanu; minimalne dla większości turystów. Osoby żyjące wiele lat w rejonach największego zagrożenia są na nie bardziej podatne niż przebywające tam przez krótki czas. Nie ma medycznych środków zapobiegawczych.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A
Infekcja następuje w wyniku spożycia zakażonego pokarmu lub bezpośredniego kontaktu z chorym.
Nie ma specjalnych leków, ale dostępne szczepionki są skuteczne i godne polecenia, zwłaszcza dla osób planujących dłuższy pobyt. Gamma-globulina zalecana jest tylko dla krótkotrwałej ochrony.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B
We wszystkich krajach azjatyckich zagrożenie jest duże. Infekcja następuje poprzez krew lub kontakt seksualny z chorą osobą.
Fotografowanie
Nie wolno fotografować ani filmować obiektów wojskowych. Podobnie jak w innych krajach, w niektórych muzeach, pałacach czy świątyniach robienie zdjęć jest zabronione lub płatne; w innych dopuszczalne, ale bez użycia lampy.
Nie wymaga się specjalnych zezwoleń na kamery wideo i filmowe, jeśli nie są przeznaczone
do profesjonalnego użytku.
Bezpieczeństwo
Przestępczość w Chinach wciąż utrzymuje się na niższym poziomie niż w innych krajach, ale - mimo drastycznych środków podejmowanych przez władze (tysiące egzekucji rocznie) - staje się coraz poważniejszym problemem.
Trzeba zachowywać takie same środki ostrożności, jak wszędzie; w hotelach, na ulicy czy środkach komunikacji publicznej
- w zatłoczonych pociągach, autobusach i na stacjach
- kieszonkowcy dają się we znaki. Ze względu na skupiska biednych, migrujących robotników, gdzieniegdzie, np. w Kantonie, zagrożenie może być wyższe; jednak w większości miast i miasteczek nie ma powodów do szczególnych obaw.
Biuro Bezpieczeństwa Publicznego (Gongan lu), wszechobecne siły policyjne zajmujące się wszystkim, od morderstw po sprawy wizowe,
są przeważnie życzliwe wobec obcokrajowców, chociaż ściśle przestrzegane reguły wydają się czasem absurdalne. Tak czy inaczej, zazwyczaj pomogą rozwiązać najczęstsze kłopoty,zdarzające się podróżnym
Napiwki
Wedle obowiązujących reguł, przyjmowanie napiwków jest w Chinach wciąż nielegalne (z wyjątkiem Hongkongu czy Makau, gdzie są oczekiwane). Co więcej - przez lata traktowano je jako upokarzające, chociaż różnice pod tym względem dawały się zauważyć w poszczególnych regionach, np. w Kantonie czy Szanghaju. Weszło również w zwyczaj wynagradzanie przewodników i kierowców autobusów, towarzyszących wycieczkom, toteż podróżując w grupie należy zapytać przewodnika, odpowiedzialnego za "oficjalne" kontakty, czy napiwek zostanie zaakceptowany, a jeśli tak - to w jakiej wysokości.
W większości hoteli i restauracji (z wyjątkiem tych najwyższej klasy) nie stosuje się napiwków.
Tak czy inaczej trzeba pamiętać, że jak każdy podarek, napiwek jest uważany za część rytuału, do którego należy początkowa odmowa.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.505 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0