Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

RPA:

Republika Południowej Afryki, RPA, Suid Afrika, to państwo położone na południowym krańcu Afryki, między Oceanem Atlantyckim na zachodzie a Oceanem Indyjskim na wschodzie. Na północy graniczy z Namibią, Botswaną, Zimbabwe, Mozambikiem i Suazi. Na terytorium RPA położone jest niezależne państwo - Lesotho.
Powierzchnia: 1,221 mln km2.
Większą część powierzchni kraju zajmuje rozległy płaskowyż, który łagodnie opada ku kotlinie Kalahari, a stromo, rozciętymi krawędziami, na południu i wschodzie (Wielka Krawędź), gdzie ma charakter górski (m.in.Góry Smocze, Roggeveldberge, Sneeuberge, Nuweveldberge). Na południe i na zachód od Wielkiej Krawędzi leżą wyżyny: Wysokie Karru, Wysoki Veld (wysokość 1200-2000 m n.p.m.) i Bushweld, rozdzielone kwarcytowymi górami Witwatersrand, słynnymi ze złóż złota. Południowo-zachodnią część kraju zajmują fałdowe Góry Przylądkowe.
Najwyższy szczyt kraju położony jest w Górach Smoczych - Cathkin Peak (3660 m n.p.m.). Rzeki w większości należą do zlewiska Oceanu Indyjskiego i są to głównie rzeki krótkie, o dużym spadku, z wyjątkiem Limpopo (1600 km). Do najdłuższych rzek należy Oranie (1860 km) z dopływem Vaal (1200 km), wypływająca z Gór Smoczych, przepływająca w poprzek kraju i uchodząca do Oceanu Atlantyckiego.

Większe miasta RPA to : Durban (1,1 mln) oraz Johannesburg (1,9 mln).
Stolica: Pretoria
Czas: +2 godziny
Języki: afrykański, angielski, ndebele, pedi, sotho, swazi, tsonga, tswana, venda, xhosa, zulu
Religia: chrześcijanie 68% (większość białych i kolorowych, około 60% czarnych i około 40% Hindusów), muzułmanie 2%, hinduiści 1,5% (60% Hindusów), wierzenia lokalne i animistyczne 28,5%
Waluta:1 rand (R) = 100 centów.
Karty kredytowe, bankomaty:Jak wiemy z doświadczenia, dolar (USD) jest najpowszechniej akceptowaną walutą w Afryce. Czeki podróżne i karty kredytowe mogą być używane przy płaceniu w RPA i Namibii. W krajach na północ od Zimbabwe płacić można jedynie dolarami w gotowce. Zalecamy dopełnienie wszystkich spraw bankowych i pobranie wystarczającej ilości gotówki przed wyprawą, gdyż w czasie jej trwania będzie to utrudnione ze względu na ograniczony dostęp do usług bankowych.
Elektryczność:220 V - 240 V, gniazdka posiadające trzy bolce

Pogoda:Klimat w RPA jest głównie zwrotnikowy półsuchy; wzdłuż wybrzeża wschodniego podrównikowy wilgotny; dni słoneczne, noce chłodne

Warunki wjazdowe, wizy, celne:Obywatele polscy posiadający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni. Przekraczając granicę, trzeba okazać bilet powrotny. Nie istnieje obowiązek posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Osoby udające się na pobyt dłuższy niż 30 dni są obowiązane posiadać wizę, tzw. turystyczną (Visitor's Visa), którą można uzyskać w każdej placówce dyplomatyczno - konsularnej RPA za granicą (w Polsce w Ambasadzie RPA w Warszawie). Na przejściach granicznych RPA wizy nie są wydawane.
Do RPA można przywieźć bez cła rzeczy osobiste, 400 papierosów, 50 cygar, 250 g tytoniu, 2 litry wina, 1 litr mocniejszego alkoholu, 50 ml perfum, 250 ml wody toaletowej oraz upominki do wartości 500 randów (ok. 80 USD). Wyroby alkoholowe i tytoniowe mogą być przewożone jedynie przez osoby które ukończyły 18 lat. Pewne artykuły, takie jak nasiona, kwiaty, owoce, miód, margaryna, olej roślinny, zwierzęta, ptactwo, drób, produkty mleczarskie, gatunki roślin i zwierząt będących pod ochroną, mogą być przewożone tylko za posiadaniem odpowiedniego pozwolenia. Zabroniony jest wywóz kości słoniowej (całkowity zakaz) oraz skóry i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie posiadają certyfikatu jako trofeum łowieckie. Zakazane jest posiadanie surowych (nie oszlifowanych) diamentów.
Przy wyjeździe z RPA turyście przysługuje zwrot podatku VAT do wysokości 3000 randów, o ile łączna wartość dokonanych przez zakupów przekracza 250 randów. Biura które zwracają VAT znajdują się na wszystkich międzynarodowych lotniskach. Aby odebrać podatek VAT należy przedstawić odpowiedni rachunek - "Tax invoice". VAT jest zawarty w cenie większości towarów i usług. Obecna stawka wynosi 14%.

Napiwki:Napiwki zawsze powinny być uzależnione od jakości obsługi. Jeśli jest ona przeciętna, do rachunku dodaje się 10% wartości, jeżeli bardzo dobra - 15%.
Fotografowanie:Proponuje się zabranie dużej ilości filmów fotograficznych, ponieważ może się okazać, iż w najbardziej interesującym momencie może ich zabraknąć. Oczywiście jest możliwość kupienia w pobliskich sklepikach, jednak nie gwarantuje się ich jakości.

Zdrowie:Turystyczny pobyt w RPA nie stwarza istotnych zagrożeń dla zdrowia. Tutejsze wody nie są skażone amebą, w powietrzu nie latają zarazki cholery, żółtej febry, trądu czy innych zarazków, groźnych dla zdrowia i życia mieszkańców krajów biednych i ciepłych. Poziom higieny osobistej i publicznej, jest dobry, a niekiedy nawet lepszy, niż w naszym kraju Ojczystym. W podanym posiłku nie powinny znaleźć się salomonella, ani włos kelnera. Jednak w niektórych rejonach RPA istnieje możliwość zarażenia się malarią. Dlatego zanim rozpocznie się wizytę w tym kraju proponujemy wcześniej wykonać szczepienia. My z naszej strony proponujemy: żółtej febrze, cholerze, tyfusowi, chorobie Heine-Medina, WZW A, tężcowi

Zakupy, ceny, sklepy:Przykładowe ceny: chleb, bułka: 0,40R, 1 kg bananów: 3R, hot-dog: 6R, coca-cola: 3R, piwo:2R, kolacja: 30R; wyroby tubylców (korale, figurki) cenią od 5R - 20R.
Afrykańscy sprzedawcy lubią zawzięcie się targować, przede wszystkim dlatego, że zależy im na sprzedaniu towaru.

Wynajem samochodów:W RPA nie uniknie się spotkania z niezdyscyplinowanymi kierowcami; trzeba być przygotowanym na najgorsze. Kierowcy bez ostrzeżenia zatrzymują się, zmieniają pasy, wyprzedzają na zakrętach, ignorują światła uliczne. Większość dróg ma wąski dodatkowy pas; oczekuje się, że pojazd wyprzedzany nań zjedzie. Błyśnięcie światłami awaryjnymi to przyjęty sposób wyrażenia wdzięczności. Proponuje się by jazda nie była zbyt szybka, ponieważ pasące się na poboczach bydło może nieoczekiwanie wtargnąć na drogę. Natomiast korzystając ze stacji benzynowej należy pamiętać, iż płacimy tylko gotówką. Tutejsze stacje nie przyjmują płatności kartą.

Bank, poczta, telefon:Najbardziej honorowane są czeki podróżne, którymi można płacić w niektórych sklepach, można je również wymienić na obowiązującą walutę w bankach oraz w niektórych hotelach. Należy jednak pamiętać o prowizji jaką trzeba zapłacić przy ich realizacji. Gdzie niegdzie znajdują się bankomaty, w których można pobrać gotówkę. Najmniej problemów będzie sprawiało posiadanie karty Visa a przede wszystkim gotówki.

Kuchnia:Afrykańska kuchnia to ostatni krzyk kulinarnej mody. W miastach Afryki serwuje się potrawy z całego kontynentu. W całej ich dziwnej i cudownej różnorodności podaje się m.in. "Gąsienice mopane" to niebieskozielone, kolczaste gąsienice pawicy. Jednak do potrawy trzeba przywyknąć. Smakiem przypomina wędzoną tekturę z lekkim posmakiem surowego drewna. Na listowiu drzew mopane wyglądają ładnie, ale tracą nieco wdzięku w trakcie patroszenia, gotowania, suszenia i pieczenia. Jednak zawierają 60% protein i znaczące ilości fosforu, żelaza i wapnia, stanowią niezrównane źródło żywności dla ludzi sawanny na północy Afryki Południowej, w Botswanie i Zimbabwe.
Poza tym dziwnie brzmiącym smakołykiem możemy skosztować owoców morza przygotowywane na różne sposoby.
adresy placówek dyplomatycznych:
Ambasada RP w Pretorii
14 Amos Street, Colbyn 0083, Pretoria, South Africa
Adres do korespondencji:
P.O.Box 12277, Queenswood 0121, South Africa
Telefon: (00-27 12) 43 02 631, 43 02 632
Telefon dyżurny: (00-27 12) 43 02 621
Faks: (00-27 12) 43 02 608
E-mail: e20@mweb.co.za

Wydział Konsularny
E-mail: konsulat@mweb.co.za

Konsulat Honorowy RP w Durbanie
Konsul honorowy Andrzej Kiepiela (jęz.: polski, angielski)
3 Chase Place, Westville 3630
P.O.Box 1351, Westville 3630, Durban, RSA
Telefon: (00-27 31) 266 97 92/3/4
Faks: (00-27 31) 266 90 55
E-mail: kesh@wozani.za.net; kfoxon@icon.co.za

Konsulat Honorowy RP w Maputo (Mozambik)
Konsul honorowy Alberto T. Mabjaia (jęz.: polski, angielski, portugalski)
Rua Clarim Chaves No. 39, Maputo, Mozambique
Adres pocztowy: P.O. Box 4478, Maputo, Mozambique
Telefon/Faks: (00-258-21) 32 91 11
E-mail: consulado_rp@wp.pl, amabjaia@lam.co.mz

Ambasada Republiki Południowej Afryki
ul. Koszykowa 54, VI piętro, 00-675 Warszawa
tel. (0-22) 625 62 28, 625 62 33, 625 72 39
fax (0-22) 625 62 70
e-mail: warsaw.political@foreign.gov.za

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.03 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0