Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Maroko:

Maroko jest królestwem muzułmańskim, które odzyskało niepodległość,w 1956 r, uniezależniając od Francji i Hiszpanii. W 1962 r. król Hassan II opracował nową konstytucję, która określała kraj jako suwerenne państwo muzułmańskie oraz monarchię.
Powierzchnia: 710850 km łącznie ze Saharą Zachodnią.
Stolica: Rabat.
Ludność: 32 mln.Od końca VII w. n.e. Maroko zamieszkiwali Arabowie i Berberowie, na zmianę sprawujący władzę do chwili przybycia Europejczyków.
W ciężkich czasach Berberowie wycofywali się do swoich bastionów w górach Rif i Atlas, które do dziś są w przeważającej części w ich rękach. Ludność arabska skupia się obecnie na północy raju.
Języki: arabski, berberyjski i francuski.
Religia: islam, z niewielkim odsetkiem żydów i chrześcijan.
Strefy czasowe: czas uniwersalny (GMT).
Waluta: dirham.
Miary i wagi: system metryczny.
Numer kierunkowy: 212
Strefy czasowe
W Maroku obowiązuje czas zachodnioeuropejski (GMT), którego nie zmienia się na letni.
Elektryczność
Większość kraju jest zasilana prądem o napięciu 220V, ale w niektórych miejscach napięcie wynosi 110V. Gniazdka i wtyczki są takie jak w Polsce.

Klimat
W trzech różnych częściach kraju występują trzy typy klimatu:
*na terenach nadbrzeżnych lato jest gorące i suche, zima łagodna,a pozostała część roku wilgotna. Na południe od Agadiru wybrzeże jest bardziej suche; nie ma tu również zimowych niżów atlantyckich. Ośrodek charakteryzuje się niewielkimi wahaniami temperatur, ale - podobnie jak nad resztą wybrzeża atlantyckiego - zimne przybrzeżne pływy mogą powodować zamglenia. W górach lato jest gorące i suche,a zima bardzo surowa.
*pozostała część kraju ma klimat kontynentalny, gorętszy i suchszy im dalej na południe, ale na zachodzie jego wpływ łagodzi morze.
*na Saharze bardzo suche i upalne lato ustępuje słonecznym dniom i zimnym (czasami mroźnym!) nocom w zimie

Islam
Islam jest tu szczególnie osobliwą hybrydą - wiarą Arabów przyjętą przez plemiona berberyjskie,
w której największy nacisk kładzie się na człowieka i świętych.
W Maroku widać niewiele śladów islamskiego fundamentalizmu. Prawo nie zakazuje spożywania alkoholu i przestrzega się tu wielu europejskich zwyczajów, zwłaszcza w dziedzinie sprawowania władzy i administrowania krajem. Na przykład Nowy Rok jest dniem wolnym od pracy, a w niedzielę
biura i większe sklepy są zamknięte.
Pierwszą i najbardziej rzucającą się w oczy cechą islamu jest popularność miejscowych świętych (marabutów)
Jednak mimo wielu ustępstw Maroko pozostaje krajem muzułmańskim i nigdy nie widać tego bardziej dobitnie niż w czasie świętego miesiąca ramadan, podczas którego wszyscy przestrzegają całodziennego postu.

Ramadan
Dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego to ramadan, kiedy Bóg objawił Mahometowi prawdy spisane później w formie Koranu. Na pamiątkę tego wydarzenia oraz zgodnie z nakazem jednego z tzw.pięciu filarów islamu, muzułmanie muszą przestrzegać postu w ciągu dnia .
Rada dla podróżnych: wyjątkowa atmosfera ramadanu i uroczysty charakter wieczorów może zrekompensować drobne niewygody (większość kafejek i restauracji pozostaje w ciągu dnia zamknięta). Niemuzułmanie nie muszą przestrzegać postu, ale w miejscach publicznych taktownie będzie powstrzymać się od palenia, jedzenia i okazywania sobie czułości.
Planowanie podróży .

Napiwki
Chociaż w Maroku wręczanie napiwków jest powszechne, miejscowy zwyczaj wymaga,żeby drobnym prezentem podziękować również dzieciom, które pozowały do zdjęcia i każdemu, kto okazał pomoc. Warto zabrać europejskie lub amerykańskie papierosy (lighty) oraz kolorowe długopisy, małe notesiki lub słodycze (dla dzieci).

Ubranie
Latem najlepiej nosić odzież ,z jasnej przewiewnej bawełny, a zimą ubierać się warstwowo. Niektóre hotele czterogwiazdkowe i wiele pięciogwiazdkowych prowadzą eleganckie restauracje, gdzie mężczyźni lepiej będą się czuli w marynarce i krawacie.
W czasie podróży i zwiedzania należy kierować się wyczuciem: skąpe stroje zachować na plażę
i pamiętać, że biżuteria i drogie ubranie oznaczają bogatego turystę w biednym kraju. Kosztowne torebki i aparaty mogą wzbudzać niepożądane zainteresowanie.

Bezpieczeństwo/Środki ostrożności
Wykroczenia przeciw turystom nie zdarzają się w Maroku zbyt często, ale nie są również rzadkością. Każdy przewodnik oprowadzający po zatłoczonych sukach w Fezie i Marrakeszu doradzi, aby pilnować swojej torby. Najbardziej kłopotliwe, szczególnie w królewskich miastach, są nagabywania fałszywych przewodników. Ostatnio władze postanowiły zrobić z tym porządek, ale przy tak wysokim bezrobociu problem jest daleki od rozwiązania.
Należy unikać noszenia przy sobie zbyt dużych sum pieniędzy; warto również skorzystać z hotelowych sejfów. Podczas zwiedzania wartościowe przedmioty należy schować w bezpiecznych kieszeniach lub w specjalnym pasie na pieniądze. Jeśli zostanie się zaatakowanym, nie należy wszczynać bójki, lepiej stracić gotówkę niż ryzykować obrażenia.

Utrata bagażu
Jeżeli bagaż został skradziony, należy koniecznie spisać protokół. Towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze żądają okazania raportu lokalnej policji zanim rozpatrzą zgłoszenie szkody. Jeżeli znajdą się przedstawiciele biura podróży, może będą potrafili pomóc, a już z pewnością powinni zostać poinformowani o zdarzeniu.

Telefony alarmowe
* Policja: 19
*Straż pożarna/pogotowie ratunkowe: 15

opieka zdrowotna
We wszystkich większych miastach działają prywatne kliniki, a w wielu również publiczne szpitale. Informacje o anglojęzycznych lekarzach można znaleźć w konsulatach, przedstawicielstwach biur podróży oraz na hotelowych tablicach informacyjnych. Do Maroka trzeba przyjechać z pełnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Należy żądać rachunków za wszelkie usługi medyczne i zachować
je dla ubezpieczyciela.
Miejskie apteki sprzedają wiele różnych leków (nie ma tamponów ani podpasek - te można czasem dostać w sklepach w mieście). Leki są drogie. W każdym większym mieście dyżuruje przynajmniej
jedna apteka.

Godziny pracy
Godziny pracy są zmienne, ale typowe to:
*Banki: pn.-pl. zimą: 8.30-11.30 i 14.30-16.00 latem: 8.30-11.30 i 15.00-17.00 ramadan: 9.30-15.00
*Urzędy: pn.-pl. zimą: 8.30-12.00 i 14.30-18.00 latem: 8.30-16.30 ramadan: 9.30-16.00
W piątki urzędy są zamykane wcześniej, a wiele firm prywatnych pracuje w soboty rano
*Urzędy pocztowe: pn.-pl. zimą i latem: 8.30-11.45 i (z wyj. sb.) 14.30-18.30 ramadan: 9.30-15.00
*Sklepy: pn.-sb.zimą: 8.30-12.00 i 14.30-18.30 latem: 8.30-16.00 lub 8.30-12.00 i 16.00-19.00, zależnie od rodzaju sklepuramadan: od 9.30 (lub od 11.00) do 16.00, niektóre 19.00-23.00 Niektóre sklepy są zamykane'w piątki (muzułmański dzień święty) lub w soboty. W nowych częściach miast sklepy często nie pracują w niedzielę.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 1.371 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0