Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Czarnogóra:

w momencie powstawania naszej planety najpiękniejsze połączenie ziemi z morzem przypadło wybrzeżu Czarnogóry..." George Byron
Czarnogóra to kraj, który zachwyca urokiem krystalicznych wód dotykających pasm niekończących się piaszczystych plaż. Kraj pełen magicznych zakątków, wysp z dzikimi zatoczkami otoczonych błękitnymi wodami Adriatyku.

CZARNOGÓRA

Stolica (centrum administracyjne): Podgorica
Stolica historyczna i siedziba Głowy Państwa: Cetynje
Waluta: euro (EUR).
Język urzędowy: czarnogórski.
Języki oficjalne: albański, bośniacki, chorwacki, serbski (równoprawne użycie alfabetu łacińskiego i cyrylicy).

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE: Obywatele RP mogą przekraczać granicę Czarnogóry, przejeżdżać tranzytem i przebywać na jej terytorium do 30 dni na podstawie ważnego dowodu osobistego. Pobyt, który przekracza 30 dni a nie przekracza 90 nie wymaga posiadania czarnogórskiej wizy i jest możliwy na podstawie ważnego paszportu. Przy pobytach dłuższych niż 90 dni, obywateli RP obejmuje obowiązek wizowy. Zgodnie z przepisami czarnogórskimi osoby małoletnie podróżujące do tego kraju bez opieki rodziców (opiekuna prawnego) powinny posiadać ich pisemną zgodę. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język serbski/czarnogórski. W dokumencie należy umieścić termin pobytu małoletniego na terytorium Czarnogóry, jego dane osobowe wraz z numerem paszportu oraz dane osobowe osoby pełnoletniej pod której opieką znajdzie się dziecko w trakcie podróży. Małoletni nie posiadający właściwej zgody rodziców (opiekuna prawnego) nie mogą przekroczyć granicy Czarnogóry.

PRZEPISY CELNE:Wwóz kwoty do 2000 EUR na osobę nie wymaga deklaracji. Kwota pomiędzy 2000 EUR a 15000 EUR powinna być zgłoszona podczas odprawy celnej. Dozwolony jest wwóz do 200 szt. papierosów albo 50 cygar lub 250 gr. tytoniu.

Obowiązuje całkowity zakaz wwozu produktów mięsnych, tj. konserw, wyrobów wędliniarskich, w tym i próżniowo opakowanych, peklowanych półproduktów mięsnych, etc. Zakaz dotyczy również ryb i owoców morza oraz produktów mlecznych, takich jak: jogurty, kefiry i sery. Na potrzeby własne można wwieźć na terytorium Czarnogóry:
- sproszkowane mleko i pozostałe produkty spożywcze dla dzieci oraz żywność zaleconą przez lekarza (np. produkty bezglutenowe) pod warunkiem, że są one oryginalnie zapakowane i nie wymagają specjalnych warunków przechowywania,
- świeże owoce i warzywa z wyłączeniem ziemniaków, o całkowitej masie nie przekraczającej 5 kg,
- suszone owoce i warzywa, suszone grzyby, kawę, kakao, przyprawy, herbatę do 1 kg.
- alkohol w oryginalnym opakowaniu do 1 l,
- wodę pitną w oryginalnym opakowaniu do 5 l.,
- napoje chłodzące w oryginalnych opakowaniach do 2 l,
- żywność kombinowaną (zawierającą elementy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, np. makaron, ravioli) i inne produkty spożywcze (np. słodycze, dżemy), które nie wymagają specjalnych warunków przechowywania i są oryginalnie zapakowane w ilościach do 1 kg.

MELDUNEK: Formalnie istnieją przepisy dot. obowiązku meldunkowego dla cudzoziemców przebywających na terytorium Czarnogóry powyżej 24 h.
UBEZPIECZENIE:Osobom posiadającym Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego udzielana jest bezpłatna pomoc medyczna (tylko świadczenia niezbędne dla ratowania życia). W tym celu należy dokonać rejestracji EKUIZ w miejscowym Funduszu Zdrowia (Found za Zdravstvo) i uzyskać zaświadczenie o prawie do nieodpłatnej pomocy medycznej.
Zalecane jest wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia od następstw NW i kosztów leczenia.

SZCZEPIENIE SŁUŻBA ZDROWIA:W Czarnogórze nie wy­stę­pują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie wymaga się świadectw szczepień ochronnych. Państwowa opie­ka medyczna jest bezpłatna, ale na stosunkowo niskim poziomie. Opłata za prywatną wizytę u lekarza wynosi od 20 do 25 EUR (bez opłat za dodatkowe badania diagnostyczne i zabiegi). Apteki są dobrze za­opatrzo­ne i nie wymaga się w nich recept.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW Nie wymaga się dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC – obowiązuje jedynie „Zielona karta”. Przy wjeździe do Czarnogóry pobierana jest opłata ekologiczna za używanie pojazdów mechanicznych (w przypadku samochodu osobowego – 10 EUR). Winieta potwierdzająca wniesienie opłaty jest ważna przez rok a jej brak karany wysokim mandatem. Polskie prawo jazdy jest honorowane. Jeśli podróżujący nie jest właścicielem pojazdu powinien posiadać notarialne pełnomocnictwo do korzystania z pojazdu, przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język czarnogórski/serbski. Obowiązuje maksymalna prędkość do 90 km/godz. (na teranach zabudowanych do 50 km/godz.). Istnieje też całoroczny wymóg jazdy z włączo­nymi światłami mijania. Należy pamiętać o górzystym ukształtowaniu terenu, co wymaga ostrożnej jazdy. Stan dróg nie jest najlepszy, są one na ogół wąskie i źle oznakowane. Dodatkowe przeszkody na drogach, to osypujące się kamienie oraz zwierzęta domowe. Kierowcy miejscowi jeżdżą niebezpiecznie i często naruszają przepisy. Nie ma płatnych autostrad; opłata w wyso­kości 2,5 EUR obowiązuje jedynie za przejazd tunelem „Sozina” (od Podgoricy w kierunku morza). Zaleca się unikanie małych, przydrożnych stacji benzynowych (niskiej jakości paliwo). Sieć autoryzowanych serwisów nie jest najlepiej rozwinięta. Bywają problemy z zakupem części zamiennych do samochodów marek innych niż niemieckie (konieczność indywidualnego zamówienia i długi czas oczekiwania).

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU: Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Transport lokalny na trasach nadmorskich jest w miarę tani, sprawny i bezpieczny. Utrud­nieniem jest brak rozkładów jazdy (a nawet oznakowanych przystanków) auto­bu­sów międzymiastowych i miejskich. Ceny taksówek w obrębie miasta: 0,50–0,80 EUR za 1 km (kierowcy na życzenie wystawiają rachunek). Można skorzystać z ofert wielu firm wynajmujących samochody. Dzienny koszt wypożyczenia samochodu osobowego to około 30,- EUR. W Czarnogórze są dwa lotniska: w Podgoricy (ok. 40 km. od morza) i w Tivacie (nad samym morzem). Alternatywnym, często wykorzystywanym przez polskich turystów połączeniem lotniczym z Czarnogórą jest korzystanie z portu lotniczego w Dubrovniku (Chorwacja), położonego około 15 km. od granicy z Czarnogórą. Z Dubrovnika do Czarnogóry można dostać się korzystając z częstych połączeń autokarowych (Dubrovnik-Herceg Novi, Dubrovnik-Kotor).

BEZPIECZEŃSTWO: Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie, zwłaszcza w głębi kraju. Również w nadmorskich miejscowościach turystycznych, przy zachowaniu pod­sta­wowych zasad ostrożności, można czuć się bezpiecznie. Odnotowywane nieliczne przypadki przestępczości skierowanej przeciw turystom, to głównie drobne kradzieży dokonywane w trakcie sezonu letniego, najczęściej w miejscach słabo strzeżonych, np. na polach namiotowych.

ŚWIĘTA. Dniami wolnymi od pracy są:
1 styczeń – Nowy Rok
1 maja – Święto Pracy
21 maja – Dzień Niepodległości
13 lipiec – Dzień Państwowości
Prawosławne Boże Narodzenie (07.01) oraz Prawosławna Wielkanoc
a także (ustawowo) każdy następny dzień przypadający po ww. świętach

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Karty płatnicze i kredytowe (American Express, VISA, MasterCard/EuroCard, Maestro) są powszechnie akceptowane (można nimi także podejmować gotówkę z bankomatów). Jedynie małe sklepy nie posiadają odpowiednich terminali.
• W ciągu dnia zdarzają się niekiedy przerwy w dostawach prądu, a co za tym idzie – w dostawach wody, a w zimie ogrzewania.
• Poziom cen usług i żywności – zbliżony do polskiego.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.015 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0