Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Gwatemala:

Gwatemala to państwo znajdujące się w Ameryce Środkowej, nad Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym. Państwo położone jest na południe od Meksyku, ze wschodu graniczy z Belize, natomiast na południu z Hondurasem i Salwadorem. Stolicą kraju jest miasto Gwatemala.

Gwatemala zajmuje powierzchnię 108.890 km2. Położona jest w strefie tropikalnej, a klimat zmienia się w zależności od wysokości nad poziomem morza.w kraju panują dwa sezony: deszczowy, trwający od maja do października oraz pora sucha, od listopada do kwietnia. Średnie temperatury wynoszą ok 240C z małymi wahaniami na nizinach i wyżynach.

Ogromny procent należy do grupy Majanów, którzy zachowali tradycje kulturalne odziedziczone od przodków. W kraju można nadal oglądać wspaniałe i interesujące atrakcje turystyczne, większość z nich można znaleźć w departamencie zwanym „Peten”. W Gwatemali mieszkają również przedstawiciele Metysów oraz ludność wybrzeża Karaibskiego, którzy zachowali swe afro-karaibskie korzenie.

Ze względu na różnorodne cechy geograficzne, klimatyczne, kulturalne i historyczne Gwatemala jest wspaniałym miejscem z ogromną liczbą atrakcji turystycznych oraz sportowych.
Ludność: Gwatemalę, w przybliżeniu, zamieszkuje 10 milionów mieszkańców.
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Gwatemali wynosi 108 890 km².
Strefa czasowa: GMT -6.00
Kod telefoniczny: Kod telefoniczny +502
Elektryczność : Elektryczność: 120V / 60 Hz

Przepisy prawne: Zabronione jest posiadanie leków psychotropowych i narkotyków, o ile nie są przepisane przez lekarza.
Ubezpieczenia : Teoretycznie polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych powinny być honorowane. Obowiązuje ubezpieczenie samochodu w pełnym zakresie.
Bezpieczeństwo: Wysokie zagrożenie przestępczością; szczególnie niebezpieczne są gangi młodzieżowe. Ostrzega się przed podróżowaniem, zwłaszcza nocą, mało uczęszczanymi drogami, samotnymi spacerami po zapadnięciu zmroku, noszeniem przy sobie gotówki i biżuterii. Należy strzec się złodziei kieszonkowych, zwłaszcza na dworcach autobusowych.

Cło, wizy, paszport: Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu. Nie dotyczy to przyjazdu na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Przepisy miejscowe nie określają, jaką kwotę należy mieć na każdy dzień pobytu. Przy przylocie należy opłacić podatek wjazdowy i opłatę lotniskową w wysokości 33 USD; przekraczanie granicy lądowej jest zwolnione z opłat. Brak szczególnych regulacji dotyczących wwozu, wymiany i wywozu pieniędzy. Restrykcje celne nie odbiegają od ogólnie przyjętych standardów; na granicy wypełnia się deklarację celną. Surowo zabronione jest wywożenie znalezisk z wykopalisk archeologicznych.

Meldunek:Na granicy należy wypełnić kwestionariusz migracyjny, podając nazwy miejscowości, jakie zamierza się odwiedzić, oraz miejsca zakwaterowania.

Komunikacja:Nie ma ograniczeń, jednak przed udaniem się w dłuższą podróż wskazane jest skontaktowanie się z gwatemalskim instytutem turystyki INGUAT w stolicy. W Gwatemali funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć autobusów kursujących między większymi miejscowościami. Podobnie jest z wewnętrznymi lotami. W miastach skorzystać można z usług taksówek.

Informacje dla kierowców:Należy mieć międzynarodowe prawo jazdy. Jak w większości krajów tej strefy możliwość wypożyczenia samochodu uzależniona jest od posiadania karty kredytowej lub pozostawienia znacznego depozytu w gotówce.

Zdolności płatnicze i przykładowe ceny:Główne karty kredytowe są akceptowane. Gwatemala jest bodaj najtańszym krajem Ameryki Środkowej.

Zalecane szczepienia, higiena:Szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne nie występują. Nie są wymagane szczepienia ochronne. Opieka medyczna jest łatwiej dostępna w miastach. Wizyta lekarska kosztuje 10-40 USD, za dobę w szpitalu trzeba zapłacić 30-80 USD.

Placówki dyplomatyczneBrak placówki w Polsce. Najbliższa placówka dyplomatyczna w Berlinie.

Ambasada Republiki Gwatemali
Joachim-Karnatz-Allee 47
D-10557 Berlin
tel. (0-0 49 30) 206 43 63
fax (0-0 49 30) 206 43 659
e-mail: embaguate.alemania@t-online.de

Konsulat RP w Gwatemali
Konsul Honorowy René Lizardo Marroquin Ramazzini (jęz.: hiszpański, angielski, włoski)
12 Calle 1-25, Zona 10, Edificio Geminis, Torre Norte, Oficina 1802
Guatemala
tel.: (00-502) 335-35-11
fax: (00-502) 338-23-39
e-mail: lmarro@guate.net

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.017 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0