Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Grecja:

Stolica: Ateny.
Ludność:: niemal 11 mln, z czego przeszło 4 mln w aglomeracji Aten
i Pireusu, a prawie 1 mln w Salonikach, drugim co do wielkości mieście. Najbardziej zaludnioną wyspą jest Kreta (ponad 500 tys. mieszkańców).
Język: nowogrecki.
Religia: głównie grecka Cerkiew prawosławna oraz niewielkie mniejszości muzułmanów, katolików, protestantów i żydów.
Waluta: euro.
System miar i wag: metryczny.
Elektryczność: 220 V, standardowe wtyczki o dwóch bolcach.
Kierunkowy: +30 ,
Strefy czasu:
czas w Grecji wyprzedza czas w Polsce o godzinę. Podobnie jak w całej Unii Europejskiej, od końca marca do końca września obowiązuje tu czas letni.

Klimat
Grecja z turystycznych folderów wydaje się zawsze ciepła i słoneczna . - i rzeczywiście taka jest, przynajmniej jak na europejskie standardy.
Obraz ten nie oddaje jednak całej złożoności jej klimatu. Na północy i na wyspach panuje odmiana klimatu kontynentalnego, o chłodnej zimie i upalnym lecie.
Na przykład w loanninie, Tripoli i Kastorii opady śniegu i ujemne temperatury nie są niczym niezwykłym. Jeszcze surowsze zimy zdarzają się w regionach górskich.
Południowe wyspy, wybrzeża Peloponezu i półwysep Attyki bardziej opowiadają wyobrażeniom klimatu śródziemnomorskiego: pora ciepłych, bezdeszczowych, słonecznych dni trwa tu mniej więcej od wczesnego maja do połowy października.
Ale i tutaj zimy bywają chłodne, a między grudniem i kwietniem zdarzają się nagłe opady deszczu.

Najlepszą porą na przyjazd
jest późna wiosna (koniec kwietnia-czerwiec) i jesień (wrzesień - październik), kiedy temperatury są umiarkowane, świeci słońce i nie ma zbyt wielu turystów. Największe upały panują w lipcu
i sierpniu i właśnie wtedy jest najtłoczniej, widocznie milionom turystów wcale to nie przeszkadza.
Średnie temperatury
• Styczeń-marzec 6-16°C
• Kwiecień-czerwiec 11-29°C
• Lipiec-wrzesień 19-32°C
• Październik-grudzień 8-23°C

wizy/przepisy celne
Obywatele wszystkich państw Unii Europejskiej, a więc również Polacy, mogą swobodnie wjeżdżać do Grecji i dowolnie długo przebywać na jej terytorium.
Przez granicę nie wolno przewozić narkotyków, lekarstw (z wyjątkiem niewielkich ilości na własny użytek), materiałów wybuchowych i broni. Osobne przepisy ograniczają przewóz zwierząt, roślin,
jachtów i antyków - bliższe informacje można uzyskać w greckim konsulacie.
Wywóz bez zezwolenia zabytkowych przedmiotów z Grecji jest uważany za poważne przestępstwo.
Obywatele państw Unii Europejskiej mogą przewozić przez granicę towary kupione na własny użytek, o ile ich ilość nie przekracza pewnych limitów, które wynoszą:
-800 sztuk papierosów,
-400 cygaretek, 200 cygar,
-1 kg tytoniu;
-10 I alkoholu,
-20 I wina/wina wzmocnionego, 110 I piwa.
Można przewozić w obie strony dowolną ilość euro. To samo dotyczy czeków podróżnych, ale w przypadku gotówki należy zgłaszać kwoty powyżej 10 tys. USD (lub ich równowartość w innej walucie).
Obcokrajowcy przyjeżdżający własnym samochodem mogą nim podróżować po Grecji bez załatwiania jakichkolwiek formalności do sześciu miesięcy; potem zaczyna się biurokratyczna zabawa.

informacja turystyczna
Podczas pobytu w Grecji można korzystać z kilkunastu biur Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej (GNTO lub EOT - Ellinikos Organismos Tourismou), które udzielają wszelkich informacji na temat transportu publicznego, wykopalisk, muzeów, imprez itp.
W rejonach turystycznych, zwłaszcza na wyspach, od czerwca do września działają półoficjalne miejskie biura informacji, na ogół usytuowane w ścisłym centrum miejscowości.
Służą pomocą w każdej sprawie, a niektóre zajmują się także szukaniem noclegów.
Prawdziwą kopalnią informacji, również o hotelach i transporcie publicznym, bywa także Grecka Policja Turystyczna. W większości dużych miast jest to wyodrębniona komórka zwykłej policji.

zakupy
Wszystkie banki są czynne pn.-czw. 8.00-14.30, a w pt. do 14.00,
a bankomaty są już wszędzie - nawet na mniejszych wyspach.
Bardziej skomplikowane są godziny pracy instytucji i sklepów. Najczęściej wszystko otwiera się o 8.30 lub 9.00, a zamyka w poniedziałek, środę i sobotę o 14.30. We wtorek, czwartek i piątek większość sklepów pracuje do 14.00 i ponownie po południu od 17.00 do 20.30 (zimą) bądż od 17.30/18.00 do 21.00 (latem).

Jak łatwo się przekonać, w Grecji czas traktuje się dość swobodnie (zarówno w biznesie, jak i sprawach prywatnych). Aby uniknąć rozczarowania, wybierając się np. na zakupy, trzeba zawsze brać na to sporą poprawkę.

telekomunikacja
Najtaniej dzwoni się z budki (zwykle usytuowanej w jakimś hałaśliwym miejscu) za pomocą karty telefonicznej kupionej w kiosku .Karty są dostępne w trzech wersjach: 100, 500 i 1000 impulsów, przy czym najbardziej opłaca się kupić tę najdroższą. Są także budki z aparatami na monety (kilka eurocentów za połączenie lokalne).
Do rozmowy z pokoju hotelowego zwykle doliczana jest ogromna marża (minimum 200%), dlatego lepiej nie korzystać z tej możliwości, dzwoniąc gdzieś dalej.
W całym kraju obowiązują następujące numery:
• Policja: 100
• Pogotowie: 161
• Straż pożarna w miastach: 199
• Zgłoszenia pożarów lasów: 191
• Policja turystyczna: 171 (tylko w Atenach; gdzie indziej 210171)
O nr najbliższego szpitala albo lekarza mówiącego po angielsku można poprosić w hotelowej recepcji.

ubiór/etykieta
Grecy nie oczekują od turystów, by ci ubierali się tak jak oni, ale rozdeptane buty, podarte dżinsy czy mocno sfatygowane ubranie uważają za niestosowne.
W pewnych miejscach i regionach można się spotkać z konkretnymi wymogami dotyczącymi stroju.
Grecy są przywiązani do tradycji i wartości rodzinnych. Aby nikogo nie urazić, należy przestrzegać obowiązujących zasad.Upijanie jest tu czymś niecodziennym, a osoby pijane bądź zachowujące się wulgarnie w najlepszym razie budzą konsternację, a w najgorszym odrazę (incydenty takie nierzadko też kończą się wezwaniem policji i skierowaniem sprawy do sądu, o czym przekonało się już wielu rozbrykanych młodzieńców na Rodos).
Opalanie się nago jest dozwolone tylko na niektórych plażach (na przykład na wyspie Mykonos), ale Grecy uważają to za coś oburzającego. Nawet stroje topless są czasem zabronione, dlatego należy zwracać baczną uwagę na tablice informacyjne na plażach. Najlepiej poszukać miejsc mało uczęszczanych lub takich, które zostało już zaakceptowane jako plaża nudystów.
Mimo rozmaitych skandali w ostatnich latach i bardzo konserwatywnych poglądów na wiele współczesnych kwestii grecki Kościół prawosławny nadal cieszy się autorytetem, dlatego wszelkie nieprzychylne komentarze na temat duchownych, a nawet greckich urzędników świeckich, lepiej zachować dla siebie.

opieka medyczna
W przypadku drobnych dolegliwości najlepiej udać się do apteki. Greccy aptekarze zazwyczaj
znają dobrze angielski, są świetnie przeszkoleni i chętni do pomocy, apteki zaś są dobrze zaopatrzone.
We wszystkich większych miastach i kurortach przyjmują angielskojęzyczni lekarze (ceny
za wizytę są na ogół umiarkowane). O szczegóły najlepiej zapytać w hotelu lub biurze informacji turystycznej.
Złamaniami i innymi tego rodzaju wypadkami państwowe szpitale zajmują się nieodpłatnie - trzeba się zgłosić do izby przyjęć czy na pogotowie. Zazwyczaj nie jest nawet wymagany unijny formularz E111 i wystarcza tylko podanie obywatelstwa. wniosek/formularz E111
W razie poważnych komplikacji zdrowotnych lepiej, o ile to możliwe, wrócić do domu, ponieważ opieka w greckich szpitalach publicznych pozostawia sporo do życzenia.

Zagrożenia ze strony zwierząt
Niemal połowa bezpańskich psów na wsi jest zarażona tasiemcem bąblowcowym (którego można
usunąć jedynie operacyjnie) lub leiszmaniozami, czyli chorobami skóry, błon śluzowych bądź narządów wewnętrznych wywoływanymi przez pierwotniaki.
W niektórych rejonach prawdziwym utrapieniem bywają komary, ale łatwo je odpędzić specjalnymi środkami dostępnymi w aptekach.
Na wyspach wiosną i latem można spotkać jadowite żmije i skorpiony. Po plażach lepiej chodzić
w klapkach, żeby nie nadepnąć na jeżowca i nie wbić sobie w stopę kolca. Greckim sposobem na pozbycie się go z rany jest polanie skóry oliwą i lekki masaż, ale metoda ta często nie sprawdza się bez skorzystania z igły lub scyzoryka. Przed wejściem do płytkiej wody warto włożyć klapki.

samotne turystki
Samotne turystki bywają obiektem zainteresowania mężczyzn, zwłaszcza w pobliżu barów na plaży i nocnych dyskotek, ale zasadniczo "podrywanie" nie przybiera tu bardziej irytujących form niż w innych krajach południowej Europy. W bardziej ustronnych rejonach mieszkańcy nadal jednak mogą zwyczajnie nie rozumieć, dlaczego kobieta podróżuje sama. W tamtejszych kawiarniach, w wyłącznie męskim towarzystwie, można się czuć bardzo nieswojo.

Fotografowanie
Grecja jest rajem dla fotografów, niemniej i tu panują pewne ograniczenia. Zdjęć nie wolno robić
w muzeach, a na terenie wykopalisk archeologicznych często korzystanie z aparatu czy kamery wymaga opłaty. Należy również uważać na wszelkie znaki zakazu fotografowania i nie robić zdjęć w pobliżu lotnisk (większośćz nich to równocześriie bazy wojskowe).
Odbitki można zrobić dosłownie wszędzie, ale slajdy są wysyłane do Aten lub Salonik, więc prościej poczekać z tym do powrotu do domu.

napiwki
W ceny potraw w większości kawiarni, restauracji i tawern wliczona jest opłata za obsługę, ale zwyczajowo zostawia się kelnerowi na stole dodatkowo 5-10%. Równie ważne jak napiwek jest jednak pochwalenie konsumowanej potrawy - greccy kelnerzy i właściciele restauracji są wtedy naprawdę dumni.

Ambasada RP w Atenach: ul. Chryssaanthemon 22 (pl. Eukaliption),
154-52 Paleo Psychico;
tel. 210/6797700, faks 6797711, www.poland-embassy.gr
Konsulat RP w Salonikach:
ul. Tsimiaki 78,
546-22 Thessaloniki;
tel. 310/288205;
tsi miski@spark.net.gr
Konsulat RP w Pireusie
ul. Akti Miaouli 52, 183 36 Pireus; tel. 210/4295000, faks 4292345.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.012 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0