Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Francja:

FRANCJA - Republika Francuska – państwo, którego część metropolitarna (22 regiony, 96 departamentów oraz około 36 300 gmin) znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitarna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l'Hexagone (sześciokąt) - pochodzi to od kształtu Francji metropolitarnej.
Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche.
Republika Francuska jest szóstym najlepiej rozwiniętym krajem świata i jedenastym w rankingu warunków życia, należy do grona założycieli Unii Europejskiej. Ma największą powierzchnię spośród państw wspólnoty. Francja jest także członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, wchodzi także w skład Frankofonii, G8 oraz Unii Łacińskiej. Należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której posiada prawo veta.
Francja ze względu na swoją liczbę ludności, potencjał gospodarczy, pozycję w Europie, silną armię (trzeci po Rosji i USA arsenał nuklearny), uchodzi za jedno z najpotężniejszych państw świata.
Nazwa "Francja" pochodzi od germańskiego plemienia Franków, które zajmowało region po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego.

Stolica Paryż
Czas Czas środkowoeuropejski
Czas letni we Francji obowiązuje od ostatniej niedzieli marca do ostatniej niedzieli września. Francuzi mierzą czas według zegara 24-godzinnego. W zapisie godziny oddzielone są od minut literą "h", np. 15h30, 21h50, 00h30 itd.

Językifrancuski, języki regionalne Francji
W dużych hotelach i biurach informacji turystycznych nie powinno być problemów z porozumieniem się po angielsku.

ReligiaNajliczniej francuskie społeczeństwo reprezentują katolicy (75%). Protestanci francuscy to ok. 1,5 mln wyznawców, około 6% stanowią muzułmanie.

Waluta1 Euro = 100 centów

Karty kredytowe, bankomaty Sieć bankomatów jest bardzo liczna ,zwłaszcza w dużych miastach. Najpopularniejsze karty płatnicze to Visa i Mastercard. Karty American Express przyjmowane są zazwyczaj w luksusowych hotelach i sklepach.
Walutę można wymienić w bankach, kantorach i na poczcie. Banki są zamykane dość wczesnym popołudniem.

Elektryczność W sieci płynie prąd zmienny 220 V/50 Hz. Ścienne gniazdka starego typu (niekiedy 600-watowe) mają dwa okrągłe bolce, natomiast nowe rodzaje kontaktów mają grubsze bolce i wystający bolec uziemienia. Montowanie specjalnych końcówek, dzięki którym dostosowuje się nowe wtyczki do starych gniazdek, jest ponoć nielegalne. Mimo to można je kupić w sklepach elektrycznych. W Paryżu sprzedaż takiego sprzętu prowadzi dom handlowy BHV.

Pogoda Na północy kraju wilgotny klimat umiarkowany (chłodne lata, dość ciepłe zimy). Wiosna to najlepsza pora na zwiedzanie Paryża, trzeba być jednak przygotowanym na deszcze. Jesienią ranki bywają raczej zimne i nieprzyjemne, ale przed południem się wypogadza.
Na południu lata są suche, a temperatura często przekracza 30 °C. Sporadycznie występują silne burze i grad. Zimy są łagodne (temperatury na wybrzeżu Morza Śródziemnego rzadko spadają poniżej 10 °C) i często deszczowe. Jeszcze więcej opadów można się spodziewać wiosną.
Wiele obszarów Francji ma odrębny mikroklimat. Utrapieniem Południa stał się porywisty, chłodny mistral. Wiatr ten wieje głównie zimą i wiosną, przynosząc słoneczną pogodę i jasne, bezchmurne niebo.

Warunki wjazdowe, przepisy celne, wizyObywatele Polski nie muszą starać się o wizę, jeżeli ich pobyt we Francji będzie krótszy niż 3 miesiące. Polacy wybierający się do Francji muszą posiadać dokument tożsamości paszport albo dowód osobisty. Zasadniczo nie można przedłużać pobytu turystycznego za wyjątkiem nagłych przypadków np. kłopotów zdrowotnych. Osoby, które zamierzają podjąć pracę, albo pozostać w tym kraju na okres dłuższy niż 3 miesiące muszą złożyć w najbliższym Konsulacie lub Ambasadzie wniosek o przyznanie wizy długoterminowej. Osoby, które otrzymają taką wizę będą musiały postarać się o wizę pobytową w ciągu max. 8 dni od daty przyjazdu do Francji.
Na własny użytek można wwieźć 10 l alkoholi wysokoprocentowych, 20 l alkoholi typu wermuty, 90 l wina, 110 l piwa i 200 sztuk papierosów. To samo dotyczy paliwa do samochodu – do Francji wolno przywieźć, prócz pełnego baku, jedynie 10 l w kanistrze. Leków można wwieźć tylko tyle, ile jest potrzebne na własny użytek na 3 miesiące bez recepty. W przypadku większych ilości trzeba udokumentować, że są to preparaty na receptę.
Wjazd do Francji z psem związany jest z koniecznością posiadania dokumentów, że zwierzę zostało zaszczepione na wściekliznę.

Napiwki Jeżeli obsługa w restauracji nie jest wliczona w cenę / „service non compris” . „s.n.c” lub „service en sus” / należy doliczyć 10 do 15 % napiwku

Fotografowanie Kolorowe filmy Kodaka i Fuji można kupić w supermarketach, sklepach fotograficznych i FNAC. W wielu miejscach filmy wywołuje się w ciągu jednej godziny.
Zakaz fotografowania obowiązuje jedynie w niektórych muzeach i galeriach sztuki. Ponadto, jak w każdym innym kraju, nie wolno robić zdjęć obiektów wojskowych. Chcąc sfotografować ludzi, zawsze trzeba najpierw spytać ich o pozwolenie. Jeśli się nie zna francuskiego, najlepiej uśmiechnąć się i wskazać na osobę oraz aparat - nie powinno być żadnych problemów.

Zdrowie We Francji nie ma żadnych zagrożeń sanitarno - epidemiologicznych. W razie zachorowania czy wypadku można skorzystać ze znakomicie zorganizowanej służby zdrowia. Korzystanie ze świadczeń publicznej służby zdrowia wiąże się ze sporymi wydatkami, bowiem francuska kasa chorych nie pokrywa w pełni kosztów leczenia. Według oficjalnego cennika porada lekarza ogólnego kosztuje 20 €. Koszty transportu sanitarnego na terenie Francji są zwracane w zaledwie 65%, a za transport powrotny do Polski trzeba zapłacić samemu. Obywatele polscy objęci są opieką francuskiej publicznej służby zdrowia, pod warunkiem posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Francja generalnie należy do krajów bardzo bezpiecznych. W dużych miastach – szczególnie w Paryżu i na Lazurowym Wybrzeżu oraz w Marsylii zdarzają się kradzieże kieszonkowe i drobne rozboje. Jeżdżąc samochodem po dużych miastach, nie należy zostawiać na widoku żadnych cennych rzeczy, ponieważ znacznie wzrosła liczba kradzieży dokonywanych przez młodych przestępców. Uliczne patrole mają prawo legitymowania każdego przechodnia – dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości.

Zakupy, ceny, sklepy Francja słynie z luksusu i elegancji, z wysokiej jakości ubrań, bielizny i perfum. Oczywiście największy wybór ekskluzywnych magazynów jest w Paryżu. Regionalnych wyrobów, takich jak kolorowy fajans z Quimper w Bretanii, kryształy i szkło z Baccarat w południowej Lotaryngii czy emalie i porcelana z Limoges w Limousin, najlepiej szukać u źródła.
Powyższa zasada dotyczy także win (z Bordeaux, Burgundii, Alzacji, Szampanii) i innych napojów alkoholowych (np. Izarra z Bayonne w Kraju Basków, Bénédictine z Fécamp w Normandii), jak również serów (sery kozie z Prowansji, Mont d'Or z Jury, brocciu z Korsyki). Najlepsze trufle dostanie się w okolicach Vaison-la-Romain w Prowansji, makaroniki w Saint Émilion (zob. rozdział o Wybrzeżu atlantyckim), a kandyzowane owoce w Nicei na Lazurowym Wybrzeżu.

Przykładowe ceny artykułów:
lunch/obiad jednodaniowy : powyżej 10 Euro
kanapka ok. 4 Euro
kawa od 2,50 Euro
coca cola 2 l 1,60 Euro
piwo /restauracja/ ok. 4 Euro
wino /sklep/ ok. 3 Euro
woda mineralna /sklep/ : od 0,35 Euro
Znaczki na kartkę lub list ok. 0,56 EUR

Podstawowe godziny urzędowania we Francji to 8.00 - 12.00 i 14.00 - 18.00.
Przerwa dotyczy urzędów państwowych - sklepy i muzea są otwarte, mogą być natomiast zamknięte niektóre banki.
Dni zamknięcia sklepów i instytucji to niedziela.
Muzea otwarte są zazwyczaj w godzinach 10.00 - 18.00. Zazwyczaj są zamknięte w poniedziałki lub wtorki. Niektóre muzea na południu Francji mogą być zamknięte podczas przerwy obiadowej.

Do odebrania listu potrzebny jest paszport - opłata wynosi kilka franków. Zwykłe znaczki ("timbres") można dostać w kioskach ("tabac"). Kartki pocztowe ("cartes postales") są tańsze niż listy ("letters"). Najprościej wysyłać listy do Polski za pomocą listu lotniczego ("par avion").

Wynajem samochodów
We Francji honorowane są zagraniczne prawa jazdy, niemniej jednak zawsze warto mieć przy sobie również międzynarodowe praw jazdy, gdyż jego posiadanie może ułatwić wiele spraw, zwłaszcza jeśli chodzi o wypożyczanie samochodów.
We Francji działają wszystkie duże międzynarodowe firmy wypożyczające samochody takie jak Avis, Budget, Citer, Eurodollar, Europcar, Eurorent, Hertz, Rent-a-Car. Wynajęcie samochodów jest na ogół możliwe tylko dla osób powyżej 21 lat i posiadających prawo jazdy przynajmniej od roku. Informacje i rezerwacje przez biura podróży w Polsce.

Komunikacja
Kolej jest najlepszym publicznym środkiem transportu we Francji. Wygodna, bezpieczna i punktualna, zapewnia szybkie i komfortowe połączenia między największymi miastami dzięki super szybkim pociągom TGV. Sieć komunikacji autobusowej we Francji ma przede wszystkim charakter lokalny. Autobusów dalekobieżnych właściwie nie ma. Podróżowanie samochodem po Francji to wielka przyjemność. Najszybciej można się przemieszczać autostradami. Jest ich obecnie około 8 tys. km, w większości płatnych. Większe miasta we Francji mają dobrze zorganizowaną sieć komunikacji publicznej. W kilku działa metro, w wielu kursują tramwaje.

Działają telefony komórkowe wszystkich polskich sieci.
Automaty telefoniczne są powszechnie dostępne. Działają na karty magnetyczne.
Karty można kupić na poczcie, kioskach Tabacs ,paryskich stacjach metra oraz przy kasach w supermarketach. W większości urzędów pocztowych we Francji zainstalowane są terminale do publicznego korzystania z Internetu. Urządzenia działają na kartę .
Numer kierunkowy z Polski do Francji: 0033

Kuchnia
Sztuka kulinarna jest jednym z ważniejszych filarów kultury francuskiej. Ślimaki i żabie udka oraz wywołujące zachwyt sery i wina podawane w zaciszu domu czy w eleganckiej restauracji zawsze smakują najlepiej, wszak to potrawy francuskie. Mieszkańcy Francji jadają przeważnie trzy razy dziennie. Przeciwnie jednak niż polecają dietetycy, kolacja jest tu królewska, obiad mieszczański, a śniadanie żebracze. Do posiłku pije się wino i wodę mineralną. Popijanie posiłku sokiem owocowym lub napojem gazowanym uchodzi za brak ogłady. Godziny otwarcia restauracji są ważną kwestią, do której nasi rodacy nie są przyzwyczajeni. Obiad podaje się we Francji przeważnie w godzinach 12.00–14.30, a kolację 19.00–22.30. Poza tymi godzinami kucharze odpoczywają, a kuchnie są zamknięte, jeśli więc nawet restauracja pozostaje otwarta, serwuje wyłącznie napoje lub – w najlepszym wypadku kanapki i drobne sałatki. Jednakże w miejscowościach turystycznych większość lokali umieszcza na witrynach napis "restoration continue de 12.00–24.00", co znaczy, że zgłodniały znajdzie tam posiłek między południem a północą.
Prawdziwy koneser smaku uda się raczej do małego prywatnego sklepu, na targ (marché) lub wybierze jedną z hali targowych (halles). Targi odbywają się niemal w każdej miejscowości, w zależności od jej wielkości raz – dwa w tygodniu bądź codziennie. Znaleźć można na targu wszystko od owoców i warzyw zebranych zaledwie parę godzin wcześniej, ryb z porannego połowu, poprzez rozmaite przetwory będące specjalnością miejscowych gospodyń po wytwory rzemiosła świetnie nadające się na pamiątki z podróży. Bagietka, długa, cienka bułka o długości 70–80 cm i masie 400 g, która obecnie uchodzi za symbol Paryża, przywędrowała do Francji z Wiednia, podobnie zresztą jak croissant (rogalik).

Francja nie należy do krajów tanich. Gdyby nie supermarkety, koszt wyżywienia nawet samymi bagietkami i serem, które to produkty są we Francji tanie, byłby dosyć wysoki. W średniej klasy knajpce za obiad dla jednej osoby trzeba zapłacić co najmniej 15 euro.

Adresy i telefony
Ambasada Republiki Francuskiej w Warszawie,
ul. Piękna 1;
Tel. 0225293000,
fax 0225293001,
press@ambafrance-pl.org, www.ambafrance-pl.org

Ambasada RP
1 rue de Talleyrand, 75007 Paris, France
tel. (0-033) 14 31 73 405
fax. (0-033) 14 31 73 407
e-mail: info@ambassade.pologne-org.net
www.ambassade.pologne.net

Konsulat Generalny RP w Paryżu
5 rue de Talleyrand, 75007 Paris
tel. (0-033) 14 31 73 422, 14 31 73 474
fax. 14 31 73 434
e-mail: info.paris@consulat.pologne-org.net

Konsulat Generalny RP w Lille
45 Boulevard Carnot, 59800 Lille, France
tel. (0-033) 3- 2014 41 80
telefon dyżurny: 0607220069
fax. (0-033) 3 - 2014 46 50
e-mail: consupl.lille@wanadoo.fr

Konsulat Generalny RP w Lyonie
79 rue Crillon, 69006 LYON, Cédex 06, France
tel. (0-033) 04 78-93-14-85, 04 78 93 56 37
fax. (0-033) 4-78-93-56-37
e-mail: polecolyon@asi.fr, konsulat.rp.lyon@wanadoo.fr


Konsulat Generalny RP w Strasburgu
2 rue Geiler, 67000 Strasbourg, France
tel. (0-033) 388 37 23 20
fax. 38 83 72 330
e-mail: kgrps1@free.fr

Stałe Przedstawicielstwo RP przy Radzie Europy
2 rue Geiler, 67000 Strasbourg, France
tel. (0-033) 388 37 23 00
fax. 388 37 23 10
Dyżurny tel. kom. (0033680418764)
e-mail: rprps5@free.fr

Konsulat RP w Nicei
Konsul Honorowy: Eugene Horoux-Horszowski
(francuski, polski)
57, Boulevard Victor-Hugo, 06200 Nice
tel. (0-033) 4 938 23 972
fax. 4 938 24 549

Konsulat RP w Bordeaux
Konsul Honorowy: Bertrand de Bentzmann (francuski)
Beraud-Sudreau S.A., 2, Place de la Bourse
33076 Bordeaux Cedex
tel. (0033) 556 794 444
fax. 556 795 265

Konsulat RP w Rennes
Konsul Honorowy: Michel Dorin
(francuski, polski, angielski, niemiecki)
Dories Consultants, Avenue des Peupliers,
35510 Cesson Sevigne
tel. (0) 2-99-83-81-82
fax. (0) 2-99-83-91-95
e-mail: dories@dories.com

Konsulat RP w Tuluzie
Konsul Honorowy: Longin Fourdrinier
21, rue Volta, 31000 Toulouse
tel./fax. (0033) 561 638 168
e-mail: l.fourdrinier@magcos.com


Informacje dodatkowe:
Przydatne telefony:
Telefon alarmowy 112
Straż pożarna 18
Policja 17
Pogotowie ratunkowe 15

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.029 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0