Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Fiji:

FIDŻI to państwo wyspiarskie, o powierzchni 18 270 km², leżące w południowo-wschodniej części Oceanu Spokojnego na wschód od Vanuatu, zachód od Tonga i południe od Tuvalu. Położone jest na 322 wyspach i wysepkach pochodzenia wulkanicznego, otoczonych rafami koralowymi. Spośród nich zamieszkanych jest około 110. Dwie największe wyspy to Viti Levu i Vanua Levu, z których Viti Levu stanowi połowę powierzchni Fidżi. Na wyspach wznoszą się góry wulkaniczne sięgające ponad 1200 m n.p.m., porośnięte tropikalnym lasem.
Populacja Fidżi składa się głównie z rdzennych Fidżijczyków o korzeniach polinezyjskich lub melanezyjskich (54%) oraz ludności pochodzenia indyjskiego (38%), potomków robotników przywiezionych na wyspę przez Brytyjczyków w XIX wieku. Na Fidżi mieszkają też mniejszości: europejska, chińska i inne. Przez wiele lat archipelag Fidżi znany był jako wyspy ludożerców, gdyż powszechny był tu zwyczaj zjadania zabitych wrogów, rozbitków, misjonarzy i poległych współbraci. Dziś przybywających na wyspy turystów, wita się tradycyjną ceremonią zwaną kava (wypicie wywaru przyrządzonego z korzeni rośliny Piper methysticum, o lekko narkotycznym działaniu).
Fidżi jest bogate w lasy i zasobne w ryby. Ma jedną z najbardziej rozwiniętych gospodarek Pacyfiku. Głównym źródłem dochodu jest turystyka i rolnictwo - uprawa trzciny cukrowej i produkcja cukru (1/3 dochodu), tytoniu, palmy kokosowej i innych miejscowo jadalnych korzeni, wydobycie złota i miedzi, oraz połów ryb.

StolicaSuva (na wyspie Viti Levu)
Czas+12.00 godzin w stosunku do czasu środkowoeuropejskiego
JęzykiAngielski, fidżyjski i hindi

ReligiaNiemal wszyscy rdzenni mieszkańcy Fidżi to chrześcijanie (z czego około 2/3 to metodyści). Fidżyjczycy pochodzenia indyjskiego wyznają głównie hinduizm (77%), ponadto islam (16%) i chrześcijaństwo (6%). Odnotowuje się również niewielką mniejszość wyznawców sikhizmu.

Waluta1 dolar fidżyjski (F$) = 100 centów
Karty kredytowe, bankomaty
Pieniądze i czeki wymieniać można we wszystkich bankach i budkach podobnych do naszych kantorów (najlepiej mieć ze sobą dolary australijskie, nowozelandzkie lub amerykańskie, złotówek się nie wymienia). Bankomaty spotkać można we wszystkich miastach. Karty kredytowe akceptowane są w lepszych hotelach, restauracjach, wypożyczalniach samochodów, lepszych sklepach i wielu biurach turystycznych (w niektórych za płacenie kartą dolicza się 5-proc. opłatę).

Elektryczność240V / 50 Hz
PogodaArchipelag Fidżi zlokalizowany jest w strefie oddziaływania klimatu równikowego wilgotnego. Wyraźny wpływ na kształtowanie się klimatu mają wiatry południowo-wschodnie typu pasatowego. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 27°C. Najchłodniejszym miesiącem jest lipiec + 24°C, a najcieplejszym styczeń +29°C. Maksimum opadów koncentruje się od listopada do marca.
Warunki wjazdowe, przepisy celne, wizy
Posiadacze polskich paszportów mogą otrzymać wizę bezpłatnie na granicy na okres 30 dni (może to być również stempel potwierdzający wjazd, który uprawnia do pobytu przez 30 dni). Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży. Na miejscu można uzyskać przedłużenie maksymalnie do 6 miesięcy (należy udokumentować wystarczające środki na utrzymanie). Wniosek o przedłużenie wizy składa się w Ministerstwie ds. Imigracji w Suva, Lautoka lub Nadi. Paszport przy wjeździe powinien być ważny minimum 3 miesiące od daty przewidywanego wyjazdu. Przy wyjeździe należy wnieść opłatę w wysokości 30 USD (płatna w walucie kraju).
Przepisy prawne: Posiadanie jakichkolwiek ilości narkotyków pociąga za sobą automatycznie karę co najmniej 3 miesięcy więzienia. Na Fidżi nie można przywozić żadnej żywności, owoców i nasion.
NapiwkiNapiwki nie są spodziewane, choć kierowcy taksówek często udają, że nie mają reszty - jeśli nie chce się tracić, warto płacić drobnymi. Targowanie się ma sens w przypadku zakupów w sklepach hinduskich.
FotografowanieNie ma szczególnych restrykcji i zakazów dotyczących fotografowania

ZdrowieW miesiącach letnich, od listopada do kwietnia, występuje zagrożenie dengą. W regionach wiejskich należy spożywać wodę tylko w zamkniętych oryginalnie butelkach. Lekarze oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często przed udzieleniem pomocy. Zalecane jest posiadanie pełnego ubezpieczenia (zwłaszcza zdrowotnego - z uwagi na bardzo niski poziom opieki zdrowotnej i konieczność ewakuacji chorego lub rannego w wypadku).
Zakupy, ceny, sklepyBarów i restauracyjek w miastach nie brakuje. Ceny przystępne, a wybór od wszechobecnych "fish and chips" (ryba z frytkami) po kuchnię hinduską. Nie ma też problemów z zakupami w licznych supermarketach - ceny porównywalne z polskimi lub niższe. Owoce i warzywa najlepiej kupować na bazarach. Wiele egzotycznych owoców można też zerwać prosto z drzewa.

Przykładowe ceny:Chleb 0,70 $F;ananas 1$F;cola (0,3 l) 0,70 $F;piwo w restauracji 2 F$;
autobus z centrum Nadi na lotnisko (9 km) 0,55 F$,
autobus lokalny Nadi - Suva (ok. 190 km, 4,5 godziny jazdy) 7,50 F$;
rozbicie namiotu przy hostelu 2,50 F$,
noclegi w dormitorium 4-15 F$;
wstępy do miejsc wartych zwiedzenia przeciętnie 10 F$;
kartka pocztowa 0,30-0,60 F$;
znaczek do Polski 0,34 F$.

Wynajem samochodów
Średnie stawki za wypożyczenie auta wynoszą od ok. 20 F$ dziennie za mały samochód + ubezpieczenie 12,50 F$ + 20 cF za każdy kilometr. Tańsze jest wypożyczenie auta na dłuższy okres czasu. Obowiązuje ruch lewostronny. Należy unikać prowadzenia samochodów nocą ze względu na zagrożenie przestępczością, nieuważnych przechodniów, bardzo zły stan dróg oraz pojawiające się na nich zwierzęta.

KomunikacjaTransport wewnątrz Fidżi jest dobrze rozwinięty i godny zaufania. Najdroższe są przeloty samolotem pomiędzy wyspami (połączenia obsługiwane są przez wiele małych firm lotniczych). Komu nie zależy na czasie może przemieszczać się promem lub łodzią (w przypadku małej łodzi warto zwrócić uwagę na stan morza i zrezygnować przy dużej fali). Podróż zazwyczaj jest tania i przyjemna, przy okazji można nieźle poznać koloryt lokalnych mieszkańców. Na większych wyspach nieźle rozwinięty jest transport autobusowy (kierowcy autobusów miejskich zatrzymują się na każde machnięcie ręką - ceny biletów są dużo niższe niż w Polsce - np. w Nadi koszt przejazdu to 0,5 FJD czyli ok. 90 groszy). Nr kierunkowy na Fidżi +679

KuchniaKuchnia tego kraju jest typową kuchnią wyspiarską. Jada się tu głównie owoce morza oraz przeróżne dania przyrządzane z kokosów lub przy ich użyciu. Jada się tu głównie owoce morza oraz przeróżne dania przyrządzane z kokosów lub przy ich użyciu. Stosuje się też trzcinę cukrową, która jest produkowana na wyspach. Najpopularniejszą potrawą kuchni narodowej są pieczone ryby z kasawą (maniokiem). Kuchnia Fidżi nosi bardzo duże piętno kuchni indyjskiej, a to z powodu znacznej liczby Hindusów sprowadzonych na wyspy w XIX wieku przez Brytyjczyków. Dlatego też w kuchniach na Fidżi jada się dużo ryżu, fasoli, soczewicy i mięs oprócz wołowiny, której hindusi nie jedzą z powodów religijnych.

Adresy i telefony brak placówki i stosunków dyplomatycznych.
Najbliższa Ambasada RP znajduje się w Canberze (Australia):
Ambasada RP w Canberze 7 Turrana Street, Yarralumla
ACT 2600 Canberra
Tel.: (00-61-2) 6272 1000
Faks: (00-61-2) 6273 3184
Tel. dyżurny: (00-61) 0411 540 466
E-mail: embassy@poland.org.au

Konsulat Generalny RP w Sydney
10 Trelawney Street, Woollahra NSW 2025
Australia
Tel.: (00-61 2) 9327 8600
Faks. (00-61 2) 9327 2216
E-mail: poland@bigpond.net.au, consulate@poland.org.au
Strona internetowa: www.sydney.polemb.net

Konsulat RP w Adelajdzie
Konsul honorowy Darius Ross (języki: polski, angielski)
Lot 102 Barossa Valley Way, Lyndoch SA 5351
Australia
Tel.: (00-61 8) 8524 4033
Faks: (00-61 8) 8524 4533
E-mail: dross@poland.org.au

Konsulat RP w Brisbane
Konsul honorowy Brian Patric Kilmartin (język angielski)
Adres do korespondencji:
G.P.O. Box 128, Brisbane, Qld 4001, Australia
Biuro: 270 Adelaide Street, Brisbane, Qld 4000, Australia
Tel.: (00-61 7) 3221-9564
Faks: (00-61 7) 3229-9482
e-mail: bpk@sciccas.com.au

Konsulat RP w Darwin
Konsul honorowy Keith James Aitken (język angielski)
Adres do korespondencji:
PO Box 37719, Winnellie NT 0821
Biuro: Lot 3005 Stuart Highway, Berrimah, NT 0828 Australia
Tel.: (00-61 8) 8931-1966
Faks: (00-61 8) 8932-3421
E-mail: northernterritory@poland.org.au

Konsulat RP w Melbourne
Konsul honorowy George John Zbigniew Łuk-Kozika (języki: polski, angielski)
12th Floor, 20 Collins Street, Melbourne, Vic 3000, Australia
Tel./faks: (00-61 3) 9654 5180
E-mail: georgejluk@hotmail.com

Informacje dodatkowe:
Fidżi leży w tropikalno-monsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi. Od listopada do kwietnia występuje pora cyklonów, dobrze jednak funkcjonuje system ostrzegania.
• Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne.
• Zabronione jest przebywanie i kąpiel bez ubioru w miejscach publicznych.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.025 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0