Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Ekwador:

Ekwador to państwo położone w północno-zachodniej części Ameryki Południowej o całkowitej powierzchni 283 560 km² (wraz z wyspami Galapagos). Graniczy z Kolumbią od północy i z Peru od południa. Do Ekwadoru należą również Wyspy Galapagos położone na Oceanie Spokojnym ok 1000 km na zachód od części kontynentalnej. Pierwsze ślady osadnictwa na ziemiach należących do Ekwadoru pochodzą z ok. 8000 p.n.e.. Tereny te, zamieszkane przez liczne rolnicze plemiona indiańskie, król Tupa Inca Yupanqui włączył w granice państwa Inków w drugiej połowie XV wieku. Obszar Ekwadoru został odkryty i od 1526 roku penetrowany przez Hiszpanów (wyprawy Francisco Pizarra i Diego de Almagra). Ostatecznie konkwistadorzy dowodzeni przez podwładnego Pizarra Sebastiána de Belalcázara, opanowali te tereny w latach 1531-1535 i założyli miasta Quito oraz Guayaquil.
geografia
Rzeźba terenu jest bardzo zróżnicowana. Obszar nadbrzeżny (Costa) na zachodzie kraju - obejmuje wąski pas nizin nadbrzeżnych wraz z płaskowyżem który ciągnie się wzdłuż Oceanu Spokojnego. Część centralna kraju (Sierra) - pokryta górskimi pasmami Andów Ekwadorskich (dwa główne łańcuchy - Kordyliera Zachodnia i Kordyliera Środkowa - rozdzielone Wielką Centralną Doliną), z kulminacją na Chimborazo (6267 m n.p.m.), jest obszarem aktywnym sejsmicznie. Występują liczne wygasłe i czynne wulkany jak Cotopaxi (5896 m n.p.m.) czy Sangay (5230 m n.p.m.). Położony w centralnej części kraju wulkan Cotopaxi jest najaktywniejszym wulkanem na świecie. Część wschodnia kraju (Oriente) - zajmuje obszary wyżynne, łagodnie przechodzące w Nizinę Amazonki. Naturalną szatę roślinną Ekwadoru stanowią lasy, pokrywają ponad 50% powierzchni Ekwadoru. We wschodnim Ekwadorze w dorzeczu Amazonki wilgotne lasy równikowe (mahoniowiec, palisander, balsa, kauczukowiec), w Andach wiecznie zielone lasy liściaste, na wybrzeżu lasy suche. Śródgórskie płaskowyże porasta trawiasto-krzewiasta formacja zwana parámo wraz z innymi formacjami trawiastymi.
Gospodarka Ekwadoru jest stosunkowo słabo rozwinięta i opiera się przede wszystkim na rolnictwie i wydobyciu ropy naftowej.

Stolica:Quito
Czas:- 5 godzin
Język:Hiszpański (powszechny w górach powszechny w użyciu język keczua)

Religia:Większość społeczeństwa wyznaje katolicyzm: 95%, resztę stanowią niewielkie grupy protestantów, bahaistów, wyznawców judaizmu i różnych religii pierwotnych.
Waluta:dolar amerykański (USD)
Karty kredytowe, bankomaty
Honorowane są karty kredytowe, m.in. MasterCard, VISA i American Express.
Klimat
Klimat równikowy, w Andach górski z piętrami klimatycznymi, w południowej części wybrzeża suchy, pozostający pod wpływem zimnego Prądu Peruwiańskiego. Średnia roczna suma opadów od 200 mm w południowej części wybrzeża i 400 mm w śródgórskich kotlinach oraz w południowej części Andów, do 3000 mm w północnej części wybrzeża, na wschodnich stokach Kordyliery Środkowej i we wschodnim Ekwadorze. Średnie temperatury utrzymują się mniej więcej na jednakowym poziomie przez cały rok: w stolicy kraju Quito wynoszą ok. 15ºC (od 7°C do 23°C)

wiza,przepisy celne:z końcem roku 2005 przy pobytach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni) obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych zostali zwolnieni z obowiązku wizowego. Niemniej z uwagi na dotychczasową niejednolitą praktykę władz ekwadorskich zaleca się zasięgnąć przed wyjazdem informacji w sprawie wiz w Ambasadzie Republiki Ekwadoru w Warszawie. Przy wjeździe wymagany jest 6miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego ani wykazywania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę – 25 USD od osoby.

Przepisy celne odpowiadają standardom międzynarodowym. Nie ma ograniczeń dotyczących wwozu i wywozu środków płatniczych. Należy jednak zwrócić uwagę na restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom.

Napiwki
Dobrym zwyczajem jest dawanie napiwków za dobrze wykonaną usługę.
Zdrowie
Zagrożenie chorobami tropikalnymi jest stosunkowo niewielkie. Nie ma obowiązku szczepień, wskazane są jednak szczepienia przeciw żółtej febrze. Okresowo występują lokalne epidemie cholery. Należy pamiętać o możliwości wystąpienia choroby wysokościowej (soroche), która objawia się bólami głowy, jamy brzusznej i torsjami. Opieka lekarska jest ogólnie dostępna w miastach. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ok. 15 USD, doba w szpitalu ok. 100 USD (bez zabiegów i leków).
Informacje dla kierowców
Wymagane jest posługiwanie się międzynarodowym prawem jazdy.
Adresy i telefony placówek dyplomatycznych:
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Limie (Peru) akredytowany jest również w Republice Ekwadoru.

Konsulat RP w Quito
Konsul honorowy Tomasz Morawski (języki: polski, hiszpański, angielski, francuski, rosyjski)
Gen. Leonidas Plaza 1157, Quito, Ecuador
adr. do koresp. poczt.: Casilla 9461, Quito
tel.: (00-59-322) 229-293, 546-296
Faks: (00-59-322) 566-787
E-mail: morawski@uio.satnet.net

Konsulat RPw Guayaquil
Konsul honorowy Francisco Rizzo Pastor (języki: hiszpański, angielski)
Av. 9 de Octubre 100 y Malecon Simon Bolivar, Guayaquil, Ekwador
Tel.: (00-59 342) 325 555, 325 757
Faks: (00-59342) 326 111, 325 957
E-mail: frizzo@andinave.com, aroca@andinave.com

Uwaga: W prowincjach Pichincha (Quito) i Guayas (Guayaquil) wprowadzono przed wszystkimi numerami telefonów miejscowych cyfrę „2”.

Ambasada RP w Limie / Embajada de la Republica de Polonia en Lima
Avenida Salaverry 1978, Jesus María, Lima 11, Peru
Telefon: (00-511) 471 39 20, 470 04 24
Faks: (00-511) 471 48 13, 471 39 25
E-mail: consrplima@amauta.rcp.net.pe; ambrplima@telefonica.net.pe
www.lima.polemb.net

Ambasada Republiki Ekwadoru
ul. Rejtana 15 m.15, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 848 72 30; fax (0-22) 848 81 96
e-mail: eccupolonia@mmrree.gov.ec
Internet: www.mmrree.gov.ec

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.021 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0