Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Egipt:

Stolica : Kair
Całkowita długość granic : 2689 km (w tym: Strefa Gazy 11 km, Izrael 255 km, Libia 1150 km, Sudan 1273 km)
Długość wybrzeża : 2450 km
Najwyższy punkt: Góra Świętej Katarzyny 2629 m n.p.m.
Najniższy punkt :: Al-Kattara 134 m p.p.m.
Ważne miasta: Aleksandria, Asuan, Asjut, Al-Mahalla al-Kubra, Giza, Port Said, Szubra al-Chajma, Suez, Fajum
Religie: muzułmanie (dominują sunnici) 94%, chrześcijanie koptyjscy i inni 6%
Egipt zamieszkują Arabowie, a dominującą religią jest islam. Ok. 10% ludności stanowią chrześcijańscy Koptowie, którzy są potomkami starożytnych Egipcjan
Język oficjalny: arabski

Witajcie w Egipcie, w kraju który stworzył jedną z najstarszych i najwspanialszych cywilizacji, jakie kiedykolwiek oglądał świat. Arabska Republika Egiptu zajmuje 1 mln km² w najbardziej suchym i jałowym zakątku Afryki. 93% powierzchni stanowi nieurodzajna, piaszczysto-kamienista gleba pustynna, pozostała część zamieszkuje 65 milionów Egipcjan. Półwysep Synaj leżący na zachodzie kraju pod względem geologicznym należy do Afryki, ale geograficznie stanowi część Azji. Na południe i zachód od niego, za szerokim pasmem pustyń rozciąga się wielki kontynent afrykański, z którym Egipt połączony jest życiodajnym Nilem.

Egipt jest najludniejszym krajem arabskim i drugim pod względem liczby mieszkańców państwem Afryki. Średnia gęstość zaludnienia jest niewielka, a rozmieszczenie ludności bardzo nierównomierne. Większość kraju jest prawie bezludna, a na terenach rolniczych należy do największych na świecie. Kair - stolica kraju i największe miasto Afryki wraz z sąsiadującymi miejscowościami liczy ponad 16 mln mieszkańców, czyli niemal 30% ludności państwa.

Kultura Egiptu
Należy do kręgu kultury arabskiej, ale ze śladami wpływów afrykańskich. W Aleksandrii i w mniejszym stopniu w Kairze można także poczuć atmosferę Lewantu , mieszanki kultury francuskiej, greckiej, tureckiej i syryjskiej. W wyniku inwazji arabskiej w VII wieku w Egipcie zaczęły dominować język arabski i islamska religia, która wprowadzając zakaz przedstawiania ludzi i zwierząt, decydująco wpłynęła na przerwanie ciągłości tradycji kulturowej czasów faraonów i grecko-rzymskich

KAIR
Stolica Egiptu a zarazem największa metropolia Afryki i Bliskiego Wschodu, licząca niemal 17 mln mieszkańców. Miasto założone zostało w 969 roku i rozpościera się po obu brzegach Nilu. Do najważniejszych zabytków należą: Cytadela z Meczetem Alabastrowym Mohameda Alego z roku 1830, bazar Khan El Khalili, meczet Al Azhar, Muzeum Egiptu posiadające w swej kolekcji ponad 120. 000 eksponatów.
Kair był sercem Egiptu przez ponad 1000 lat i jest ilustracją głębokich podziałów istniejących w kraju. To w Kairze świat średniowieczny splata się ze współczesnym światem zachodnim w nieładzie glinianych lepianek i niebosiężnych nowoczesnych biurowców, błyszczących samochodów i wozów ciągniętych przez osły. Kair to miasto starożytnych budowli, bogatych islamskich świątyń kopuł, minaretów i kolorowych wielkich bazarów, na których prezentowana jest niesamowita różnorodność towarów.
Współczesny Kair leży na wierzchołku trójkąta delty Nilu. Jest to ważny punkt strategiczny, dlatego od 5 tyś. Lat powstało tu wiele miast. Kair jest największym i najmłodszym z nich.
Największą atrakcją regionu jest pobliska Giza. Piramidy w Gizie to najsłynniejszy symbol Egiptu, jeden z siedmiu cudów świata: gigantyczna piramida Cheopsa oraz piramidy Chefren Mykerinosa powstałe 2600 lat p. n. e., jednak ważnymi atrakcjami turystycznymi są również piramida schodkowa i ozdobne grobowce w Sakkarze. Największa Piramida Cheopsa zbudowana na planie kwadratu o boku długości 230 metrów i wznosi się na wysokość 146 metrów. Wnętrze Wielkiej Piramidy dostępne jest dla turystów, gdzie oglądać można wielką galerie o kroksztynowym stropie, uważaną za jedno z najwspanialszych dzieł architektonicznych okresu Starego Państwa. Piramida Chefrena jest drugą pod względem wielkości. Zachował się również zespół świątyń otaczających budowlę. Należy do niego Sfinks, przedstawiający bóstwo opiekuńcze o ciele lwa i twarzy Chefrena.

ALEKSANDRIA
Aleksandria jest dawnym centrum kultury i nauki starożytnego świata. Określana często jako perła Morza Śródziemnego. Aleksandria została założona przez Aleksandra Wielkiego. Z biegiem lat stała się jednak jedynie mała wioską rybacką. Dopiero przełom XIX i XX wieku pozwolił miastu się rozbudować i rozwijać.
Aż 2 z 7 cudów świata mieszczą się właśnie tu - w mieście, w którym Kleopatra uwiodła Marka Antoniusza.
Aleksandria przyciąga turystów wieloma ciekawymi budowlami, wśród których należy wymienić Willę Ptaków, Amfiteatr czy Muzeum Grecko-Rzymskie, w którym mieszczą się eksponaty z epoki klasycznej, wiele mumii czy popiersi cesarzy.
Warto zwiedzić też Katakumby Kom es-Szukafa, które stanowiły miejsce, w którym chowano antycznych aleksandryjczyków. Ciała zmarłych spuszczane były tunelem o długości 35 m.
Równie ciekawe są nekropolie Al Ahatby, których początek datuje się na III w. p.n.e
Podróżni odwiedzający dziś Aleksandrię skorzystają najbardziej, jeśłi będą potrafili uruchomić fantazję. Nie oznacza to, że w mieście nie dzieje się nic ciekawego- ma ono nadal ogromny urok, ale niewiele pozostało zabytków świadczących o dawnej chwale. Większość z nich trzeba sobie wyobrazić.
Zabytki Górnego Egiptu zapierają dech w piersiach. Wspaniałe świątynie Luksoru i Karnaku oraz zespoły grobowców na zachodnim brzegu Nilu to największe skupisko starożytnych budowli świata.

LUKSOR
Miasto położone 674 km na południe od Kairu posiada najbardziej dramatyczną historię i jest chyba najważniejszym miejscem Egiptu. Luksor jest nazywany miastem 1000 bram. W dosłownym tłumaczeniu z arabskiego na polski Luksor oznacza "pałace". Kiedyś był stolicą Egiptu, w której mieściły się Teby. To właśnie tutaj chowani byli władcy Egiptu, gdyż właśnie tu znajdowały się najważniejsze świątynie. Z biegiem czasu kolumnady świątyni luksorskiej zostały zmienione na spichlerze.
Miasto to nazywane jest często największym muzeum świata na świeżym powietrzu ze względu na ruiny kompleksu świątyń w Karnaku, świątynię Luksoru oraz niezliczoną liczbę starożytnych posągów, świątyń i krypt a zachodnim brzegu Nilu. Z tego powodu Luksor jest doskonałą bazą turystyczną i popularnym miejscem na spędzenie wakacji, zarówno jako miasto, jak i jako start (lub meta) rejsów po Nilu. Na początku XX wieku odkryto Dolinę Królów, czyli miejsce pochówku faraonów. Najważniejszymi świątyniami są Esna, Abydos oraz Dendera.
W Luksorze warto zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Na pewno jednym z nich jest Karnak - czyli zespół świątyń, który powstawał na przestrzeni ponad 1300 lat. W zespole tym mieści się świątynia Amona, starożytnego boga Egipcjan. Jest tu także kolos Ramzesa II, któremu towarzyszy przy boku żona Nefretete. Do świątyni Luksorskiej wg podań każdej wiosny przybywał z północy bóg Amon, aby spotkać oszałamiająco piękną boginię Mut. Muzeum Luksorskie zgromadziło wśród innych eksponatów przedmioty z grobowca Tutenchamona. W innym muzeum, Muzeum Mumifikacji, znajduje się niepowtarzalny zbiór ponad 150 mumii.
W 1979 Luksor został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

ASUAN
Kość słoniowa, heban, róż i złoto to kolory Asuanu. Asuan leży na wschodnim brzegu Nilu, około 900 km od Kairu i nazywany jest ostatnim bastionem arabskim , bramą do Czarnej Afryki. Jest znanym w świecie miastem, w którym ze swoim suchym, słonecznym klimatem tworzy idealne warunki do leczenia chorób takich jak reumatyzm, artretyzm oraz wszelkich przeziębień. Jest to również znane źródło budulca , stąd pochodzi większość bloków granitowych, które wykorzystywano do robienia posągów i obelisków. Miasto kryje w sobie mnóstwo starożytnych zabytków, dlatego turystom odwiedzającym tę niezwykłą miejscowość wydaje się, jakby czas zatrzymał się w miejscu. Miasto w niczym też nie przypomina pustyni , obecność srebrzystego Nilu sprawia, że mnóstwo tu zielonych wysokich palm i tropikalnej roślinności, które w otoczeniu złocistego piasku tworzą niezwykły klimat i krajobraz. Atmosfera starożytności zaklęta jest w pradawnych budowlach i posągach.
Dla turystów, którzy lubią aktywny wypoczynek dobrą rozrywką będzie wycieczka po Nilu. Najlepiej wybrać się promem turystycznym lub faluką, które zabiorą nas w niezapomnianą podróż po najbardziej urokliwych zakątkach, a przy okazji pozwolą zobaczyć liczne zabytki usytuowane nad samym brzegiem. Dla tych, którzy w czasie urlopu najbardziej cenią sobie dobrą zabawę i rozrywkę , Asuan oferuje całą gamę restauracji i kafejek, w których serwowane są dania regionalne i europejskie. Na spacer w cieniu egzotycznych palm najlepiej wybrać się asuańską promenadą. To właśnie z kafejek przy promenadzie dobiega nubijska muzyka, tutaj też można zjeść dania ze świeżych ryb. W Asuanie nie będą się nudzić również miłośnicy sztuki starożytnej , pełno tu staroegipskich grobowców i świątyń. Atrakcją są też pobliskie kamieniołomy. Można w nich podziwiać obelisk przeznaczony dla królowej Hatshepsut, który ważyłby 1200 ton, jednak pojawienie się na nim pęknięć spowodowało, że nigdy nie został skończony.

ABU SIMBEL
Największym i najwspanialszym zabytkiem w Nubii jest słynna świątynia Razmzesa II, zwana wielką. Świątynia w odróżnieniu od innych- nie jest budowlą wolno stojącą. Jej fasada została wykuta w skalena podobieństwo pylonu, z czterema monumentalnymi posągami młodego Ramzesa II; kolejne cztery posągi króla w pozycji siedzącej znajdują sie po obu stronach sali środkowej, zwrócone do siebie twarzami. Północną ścianę sali udekorowano sceną bitwy, która należy do najwspanialszych i najstaranniej wykonanych płaskorzeźb w dolinie Nilu. Przedstawiono tu ponad 1100 postaci podczas przemarszu egipskich wojsk, walki wręcz i ucieczki jeńców, pozostawiających za sobą przewrócone rydwany , cała ściana aż kipi życiem.

Serdeczność, gościnność, usłużność - w Egipcie nie są to tylko puste słowa. Na zakręcie drogi, w oazie, miasteczku czy też w skromnym domu strażnika świątyni nierzadko spotkamy się z zaproszeniem do wspólnego wypicia miętowej herbaty albo z żywym zainteresowaniem mieszkańców, zasypujących nas gradem pytań. A kiedy przyjdzie czas pożegnania z przygodnym gospodarzem, wylewności nie będzie końca. W kraju nad Nilem nietrudno nawiązać szczere przyjaźnie. W Egipcie odniesiemy wrażenie, że czas wolniej płynie. Przyjemnie będzie poddać się rytmowi życia miejscowej ludności. Wszystko ma swoją kolej - to mądrość kraju, który jest zbyt stary i zbyt szacowny, aby się spieszyć. Warto czerpać z tej mądrości, zostawiając stresy i pośpiech na europejskim lotnisku.

Informacje praktyczne:

Wizy i paszporty
Przy wjeździe do Egiptu należy posiadać paszport ważny minimum 6 miesięcy oraz wizę, która uprawnia do miesięcznego pobytu w Egipcie. Wizę można otrzymać na lotnisku przy wjeździe do Egiptu (znaczek wklejany do paszportu, 15 USD) lub w Konsulacie (potrzebny jest wniosek wizowy i zdjęcie paszportowe).

Turyści, którzy nie będą opuszczali Półwyspu Synaj mogą otrzymać tzw. "Sinai only", który zwalnia z obowiązku zakupu wizy. Aby otrzymać Sinai pass należy spełniać następujące warunki: pobyt na Synaju nie może trwać dłużej niż 14 dni, turysta nie będzie korzystał z wycieczek np. do Kairu czy Luksoru i nie będzie poruszał się żadną drogą prowadzącą do stolicy. W praktyce oznacza to, iż bez wizy można zwiedzić rejon Zatoki Akaba oraz Klasztor Św. Katarzyny, ale np. Park Ras Mohammad już nie(czyli wykupienie wizy jest konieczne). Nabycie "Sinai only" możliwe jest na lotnisku, w okienku, w którym wydawane są wizy.

Przepisy celne
Do Egiptu wolno wwieźć:
- 250 g tytoniu lub 50 cygar
- litr alkoholu

Szczepienia
Wirusowe zapalenie wątroby A - zalecane
Wirusowe zapalenie wątroby B - zalecane
Błonica, tężec - zalecane
dur brzuszny - zalecane
wścieklizna - zalecane

Polskie placówki dyplomatyczne

Ambasada RP w Kairze
5 El Aziz Osman Str., Zamalek, Cairo Arab Republic of Egypt
tel. (0-0202) 736-74-56, 735-95-83
fax. (0-0202) 735-54-27
email: sahafa@bolanda.org
www.bolanda.org
Wydział Konsularny tel. (0-0202) 735-54-16
fax. (0-0202) 735-27-18
email: consul@bolanda.org

Konsulat RP w Aleksandrii
Konsul Honorowy: Samy Aly el Rashidy (arabski, angielski) 25 Talaat Harb St., Alexandria
tel. (002-03) 487-04-07
fax. 486-95-17
email: aeb@glbalnet.con.eg
Konsulat RP w Port Said
Konsul Honorowy: Said Aly 23 JulyË›/ Abu El Feda Str., Port Said P.O. Box 335, Code 42511
tel. (002-66) 32-48-79, 32-27-49
fax. 32-49-93
email: dominion@dominion.com.eg

Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce
Ambasada Arabskiej Republiki Egiptu
ul. Alzacka 18
03-972 Warszawa
tel.: 617 69 73, 616 13 67 616 13 69
fax: 617 90 58
email: embassyofegypt@neostrada.pl
Wydział Handlowy
ul. Alzacka 3 C
03-972 Warszawa
tel.: 616 13 68
fax: 616 13 70
email: office@egyptcomoff.org.pl
Wydział Kultury
Al. Wyzwolenia 10 m.171
00-570 Warszawa
tel.: 629 13 21, 629 93 01
fax: 621 31 02
email: s.ghoneam@egyptculture.pl

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.058 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0