Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Czechy:

Czechy – Republika Czeska – kraj położony w Europie Środkowej, graniczący z Polską, do 1993 stanowiący część Czechosłowacji. W 2004 r. został członkiem Unii Europejskiej.
Powierzchnia Czech to 78 866 km2, które zamieszkuje 10,5 mln mieszkańców (stan na 2009 r.). Ok. 6 proc. populacji stanowią imigranci pochodzący głównie ze Słowacji, Polski, Niemiec, Ukrainy, Wietnamu, Węgier, Rosji, Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Stolica Praga
Czas UTC + 1
Języki Czeski

Religia
Czechy należą do najmniej religijnych państw Europy. Ok. 60 proc. populacji stanowią ateiści, agnostycy i niewierzący, 27 proc. to katolicy, 2,5 proc. protestanci.

Waluta1 korona czeska (CZK) = 100 halerzy
Karty kredytowe, bankomaty
Najczęściej honorowanymi w Czechach kartami są: American Express, Master Card, VISA, Access, Maestro. Bez problemu można również skorzystać z czeków podróżnych i euroczeków. W teren mniej zurbanizowany lepiej zabrać ze sobą trochę gotówki.
Banki czynne są zazwyczaj od poniedziałku do piątku od 9.00 do 17.00.
Elektryczność
W sieci płynie prąd 230 V. Gniazdka nie są standaryzowane, ale bez problemu można kupić adapter.
Pogoda
Czechy leżą w strefie umiarkowanej. Zimy są dość łagodne (średnia temperatura w styczniu wynosi około –2o C), również lato nie jest zbyt gorące (średnia temperatura w lipcu wynosi 20* C).

Warunki wjazdowe, przepisy celne, wizy
Od 1 maja 2004r. obywatele polscy mogą przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Przepisy celne są zgodne z normą unijną,. Jednak przy przewozie towarów do Czech na niektóre z artykułów wprowadzono limity ilościowe. Jeżeli ilość towaru zostanie przekroczona, należy zapłacić podatek, a przewożący jest zobowiązany zgłosić ilość przewożonego towaru na przejściu granicznym.

Napiwki
Napiwki, które zostawia się na stole, z reguły wynoszą ok. 10 proc. kwoty rachunku. Jeżeli podczas wydawania reszty powiedzą Państwo „děkuji“(dziękuję), kelner uzna, że reszta pieniędzy to napiwek.
Palenie papierosów
W Czechach obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych (miejsca postoju środków komunikacji publicznej – przystanki, dworce, środki komunikacji, obiekty kulturalne).
Fotografowanie
Nie zawsze można fotografować wnętrza obiektów, a robienie zdjęć w niektórych zwiedzanych obiektach wymaga uiszczenia opłaty.

Zdrowie
Nie występują zagrożenia sanitarne i epidemiologiczne. Publiczna opieka zdrowotna w podstawowym zakresie jest bezpłatna. Mogą z niej korzystać turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ.

Zakupy, ceny, sklepy
Czechy słynną z dobrego piwa i ziołowego likieru o nazwie Becherowka i to właśnie alkohole najczęściej przywożą z Czech turyści.
Pzykładowe ceny:
Soki 1 litr 25 CZK
Paczka papierosów 60 CZK
Wódka 0.5 l 100-150 CZK
Becherovka 0,5 l 160 CZK
Coca Cola 1l 20 CZK
Piwo 0,5 l od 10 CZK
Sklepy są zazwyczaj czynne do 20.00. Działają też sklepy całodobowe.

Wynajem samochodów
W Czechach honoruje się polskie prawo jazdy większości państw świata. W większości wypożyczalni warunkiem wynajmu samochodu jest ukończony 21 rok życia. W przypadku, gdy kierowca ma mniej niż 25 lub ponad 65 lat w niektórych miejscach odbioru pojazdu może zaistnieć konieczność dodatkowej opłaty. Do rezerwacji samochodu niezbędne są ważne dokumenty: prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport i w większości przypadków karta kredytowa w celu zapłaty kaucji. Dotyczy to także dodatkowego kierowcy. Turyści z własnym samochodem powinni mieć podstawowe ubezpieczenie międzynarodowe. Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w ubezpieczenie assistance.
Komunikacja
Ważniejsze lotniska w Czechach znajdują się w: Pradze, Brnie, Ostrawie, Karlowych Warach i Pardubicach.
Większość linii kolejowych obsługują Czeskie Koleje. Na trasach z łączących Pragę z Ostrawą, Wiedniem i Bratysławą kursują szybkie pociągi Pendolino. Do mniejszych miejscowości można dojechać korzystając z połączeń autobusowych obsługiwanych przez krajowego przewoźnika IDOS.
Główni operatorzy sieci komórkowych w Czechach to: O2, T-Mobile, Vodafone. Dostępne są automaty telefoniczne na karty (nominały 150, 200 i 300 CZK) lub monety.

Kuchnia
Narodową potrawą Czech jest pieczeń wieprzowa z knedlami i kiszoną kapustą. Ponadto jada się też: pieczeń z gęsi, sarny i królika, knedle z owocami oraz struclę jabłkową ze śmietaną. W licznych piwiarniach można skosztować świetnego czeskiego piwa, a winiarnie zapraszają na degustacje wina.

Adresy i telefony
Ambasada
ul. Valdštejnská 8, 118-01 Praha 1
tel: (+420) 257 099 500 (centrala)
(+420) 257 099 523 (sekretariat ambasadora)
(+420) 257 099 524 (sekretariat zastępcy ambasadora)
fax: (+420) 257 530 399
e-mail: praga.amb.sekretariat@msz.gov.pl
http://www.prague.polemb.net
Godziny pracy urzędu: 08.15 - 16.15

Wydział Konsularny
ul. V Úžlabině 14, 100-00 Praha 10
tel: (+420) 224 228 722, 723, 724
fax: (+420) 224 227 320
e-mail:konspol@mbox.vol.cz
Godziny pracy urzędu: 08.15 - 16.15
Godziny przyjęć: 09.00 - 12.00 (poniedziałek-wtorek, czwartek-piątek)

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.02 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0