Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Chile:

CHILE to kraina z dymiącymi wulkanami, indianami Mapuche i kulturą polinezyjską na Rapa Nui z tajemniczymi posągami Moai! Zobaczymy rozległą Pustynię Atacama, której krajobrazy nie mają sobie równych. Unikalne formacje geologiczne, słone jeziora i dymiące gejzery przypominające krajobraz księżycowy pozostawią niezapomniane wrażenia! Za dnia słońce praży tu do nieprzytomności, zachodząc zaś, daje niesamowity spektakl, gdy niebo i skalne masywy płoną czerwienią. Światło księżyca przemienia kryształy soli w skrzące brylanty, a o brzasku z ziemi wydobywają się gęste kłęby pary i fontanny wrzącej wody. Takie jest jedno z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi, ale i najpiękniejszych miejsc na ziemi - chilijska pustynia Atacama. Bezkres wód otwartego oceanu dzieli ją od wysp Robinsona Crusoe i Rapa Nui, Pępka Świata, również należących do Chile.

Położenie:
Chile (Republika Chile - República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie: Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna, Sala y Gómez, San Ambrosio i San Félix. Chile jest krajem górskim, przez całe terytorium z północy na południe ciągną się łańcuchy Andów, na południe od 42°S zwane Andami Patagońskimi. Andy Chilijskie dzielą się na 2 główne łańcuchy: Kordylierę Nadbrzeżną na zachodzie, tworzącą na południu liczne wyspy przybrzeżne i fiordy, oraz łańcuch gór na wschodzie, wzdłuż granicy z Boliwią i Argentyną (na północ Kordyliera Zachodnia, na południe od 29°S Kordyliera Główna), z najwyższym (granicznym) szczytem Chile - Ojos del Salado (6880 m n.p.m.). W północnej części Andów Chilijskich znajduje się wyżynny obszar, Puna de Atacama, w środkowej - w obniżeniu między obu łańcuchami - Dolina Środkowochilijska.W Andach Chilijskich występują liczne czynne wulkany.
Stolica: Santiago
Ludność
Skład etniczny: Metysi – 90%, Indianie – 5%, ludność pochodzenia europejskiego – 5%
Religia
Około 90% Chilijczyków to katolicy.
Język
Język urzędowy: hiszpański
Elektryczność: Elektryczność: 220V / 50 Hz
Czas
czas polski minus 5 godzin.
Kod telefoniczny: +56
Zakupy, ceny, sklepy
Posiłki w barach i restauracjach min. 10-15 peso śniadanie, obiad i kolacje co najmniej 50 peso.
Wynajem samochodów
Od kierowców wymagane jest posiadanie krajowego i międzynarodowego prawa jazdy, wystawionego przez uprawnioną instytucję polską.
wiza,przepisy celne
Obywatele RP nie potrzebują wizy na pobyt do 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały, którego celem jest podjęcie pracy lub nauki. Służba graniczna może zakazać wjazdu do Chile osobom małoletnim (do 18. roku życia), które nie podróżują w towarzystwie ojca, matki lub kuratora albo też nie mają notarialnie potwierdzonej zgody rodziców/kuratora. Minimalny okres ważności paszportu przy wjeździe nie jest określony. Przy wjeździe nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego. Opłata lotniskowa przy lotach międzynarodowych wynosi 26 USD. Do Chile można wwieźć gotówkę do 10 tys. USD. Większe sumy należy zadeklarować. Rygorystyczne przepisy fitosanitarne zakazują przywozu do Chile artykułów spożywczych w stanie surowym oraz nasion i roślin. Zwolnieniu od opłat celnych podlega bagaż osobisty i rzeczy osobistego użytku (np. aparaty fotograficzne). Można wwieźć bez opłat celnych do 400 szt. papierosów i 2,5 l napojów alkoholowych. Należy zadeklarować rzeczy osobiste o wartości powyżej 350 USD. Nie ma ograniczeń dotyczących wymiany pieniędzy. W Chile nie istnieje procedura zwrotu podatku VAT dla obcokrajowców.
Klimat
Klimat Chile jest bardzo zróżnicowany ze względu na znaczną rozciągłość południkową. Na północy kraju jest klimat zwrotnikowy, wybitnie suchy. Średnia miesięczna temperatura wynosi w sierpniu 16-19°C i 27°C w lutym. W części środkowej kraju panuje klimat podzwrotnikowy, na południu klimat wilgotny oceaniczny strefy umiarkowanej, a na Ziemi Ognistej i w Patagonii klimat subpolarny. Średnia temperatura wynosi 20° C w styczniu i 7-10°C w lipcu. Na południu kraju panuje klimat umiarkowany morski. Średnia temperatura wynosi 10-12°C latem i 0-5°C zimą.
Historia i ustrój polityczny
W XV w. północne i środkowe tereny obecnego Chile podbili Inkowie. ok. polowy XVI stulecia pojawili się tutaj Hiszpanie, którzy prowadzili walki z miejscową ludnością indiańską. W 1810 wybuchło powstanie antyhiszpańskie, które doprowadziło do proklamowania niepodległości i powstania niezależnego państwa. Wskutek wojny o saletrę (1879-1883) Chile uzyskało dostęp do najbogatszych w świecie złóż tego surowca i na długie lata (do ok. 1920) praktycznie zmonopolizowało jego dostawy na rynki międzynarodowe. W 1970 prezydentem został wybrany Salvador Allende Gossens polityk o światopoglądzie marksistowskim. Wprowadził szereg egalitarnych reform, znacjonalizował większość przedsiębiorstw. Jego rządy doprowadziły do stanu kompletnego chaosu w gospodarce i kryzysu finansowego państwa. W tych warunkach, w 1973 nastąpił przewrót wojskowy, prezydent Allende zginął podczas walk o pałac prezydencki, a władzę objął generał Augusto Pinochet Ugarte. Pomimo znaczących sukcesów w polityce gospodarczej dyktatorskie rządy wojskowych spotkały się z silną opozycją polityczną i społeczną. W 1990 zakończyła się kadencja Pinocheta, wybrano nowe władze, które konsekwentnie powróciły do demokratycznych form sprawowania władzy. Prezydentem został chadek P. Aylwin Azócar,. Pinochet pozostał zwierzchnikiem sił zbrojnych do 1998, z prawem mianowania następcy. 11 III 2000 zaprzysiężony został nowy prezydent R. Lagos.
Kuchnia
Kuchnia Chile to wołowiny, ryby, doskonałe owoce i warzywa. Wśród najbardziej popularnych potraw można wypróbować "lomo a lo pobre", czyli mięso i jaja ze smażonymi ziemniakami i "curanto", czyli zestaw smacznych ryb, owoców morza, kurczaka, wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny i ziemniaków. Smak tortilli i kukurydzy można poczuć w "empanadas", czyli rodzaju płaskiego chleba, wyrabianego z mąki i ziemniaków lub nawet całych owoców i mąki pszennej. Chile znane jest ze wspaniałych win, które uznawane są za najlepsze w Ameryce Południowej, oraz tradycyjnego "Pisco sour", czuli mieszanki brandy, soku cytrynowego, cukru i białka jaj.
Zalecane szczepienia, higiena
Szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Występuje zagrożenie żółtaczką, zwłaszcza w okresie letnim. Należy pić wodę butelkowaną lub przegotowaną, dezynfekować surowe warzywa specjalnymi kroplami. Co roku na terenach wiejskich odnotowuje się przypadki zarażenia wirusem Hanta w jego andyjskiej postaci, powodującym wysoką gorączkę i ciężką niewydolność układu oddechowego (objawy przypominają grypę; ok. 30 proc. zachorowań kończy się śmiercią). Aby nie zarazić się wirusem, należy zachować szczególne środki czystości podczas biwakowania, zwłaszcza w południowych regionach Chile. Zaleca się używanie kremów z wysokim filtrem ze względu na silne promieniowanie UV. Prywatna opieka medyczna jest na dobrym poziomie. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 60 USD, doby w szpitalu 50–400 USD. Płatności dokonuje się z góry gotówką lub czekiem. Tylko w szczególnych przypadkach możliwe jest bezpłatne przyjęcie w ośrodkach społecznej służby zdrowia.

Co zabrać ze sobą?
Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem, do trekkingu: przeciwdeszczowe ubranie, ciepły sweter i śpiwór.
Waluta, karty kredytowe, napiwki
1 peso chilijskie = 100 centavos, kurs wymian z marca 2008 1 USD=ok 462 CLP, czyli 1CLP = ok. 0,005 PLN. W powszechnym użyciu są czeki oraz karty kredytowe i debetowe. Zwyczajowo zostawia się w restauracjach i kawiarniach napi­wek w wysokości 10% wartości rachunku. Niewielkie napiwki daje się portierom, bagażowym i obsłudze w teatrach.

Placówki dyplomatyczne
Ambasada Republiki Chile
ul. Okrężna 62, 02-925 Warszawa
tel. 858 23 30-31 fax 858 23 29
e-mail: embachile@onet.pl
Wydział Handlowy e-mail: prochile@onet.pl
Wydział Konsularny e-mail: consulado@embachile.pl
Wydział Kulturalny e-mail: cultural@embachile.pl

Ambasada RP w Santiago de Chile
Mar del Plata 2055, Providencia, Santiago de Chile
tel. (0-0562) 204-12-13, 269-02-12 fax 204-93-32
e-mail: embchile@entelchile.net e - mail: embsub@entelchile.net
www.polonia.cl www.embpolonia.cl

Konsulat RP w Concepcion Konsul Honorowy,
Mario Suwalsky O`Higgins 630 of. 605
tel.: (00-56-41) 23-62-90 e-mail: msuwalsk@udec.cl
Konsulat RP w La Serena Konsul Honorowy,
Jaime Pozo Cisternas Raúl Bitran Nachary s/n
tel.: (00-56-51) 20-44-39 fax: (00-56-51) 20-43-10
e-mail: j.pozo@userena.cl Konsulat RP w Puerto Montt
Konsul Honorowy,
Gaston Krauss Piera Antonio Varas 678
tel.: (00-56-65) 25-41-20 tel./fax: (00-56-65) 15-88-53
e-mail: Asombroso@telsur.cl Konsulat RP w Viña del Mar
Konsul Honorowy,
David Dahma Bertelet Tonicia 5 Reñaca Viña del Mar
tel.: (00-56-32) 83-23-91 fax: (00-56-32) 79-75-11
e-mail: david.dahma@usm.cl

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.023 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0