Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Brazylia:

Powierzchnia największy kraj Ameryki Południowej, zajmuje niemal połowę kontynentu
- 8 511 965 km kwadr.
Stolica Brasllia.
Najwyższy szczyt Pico da Neblina (3014 m n.p.m.)
Ludność ok. 180 mln.
Język portugalski; w użyciu również hiszpański, angielski, francuski.
Religia 90% ludności wyznania rzymskokatolickiego. Brazylia to największy kraj katolicki na świecie.
Strefy czasowe GMT minus 3 godz. (ponad połowa terytorium i większość głównych miast).
Waluta real (czyt. rejał, symbol BRL; I. mn. reais), czyli 100 centavos.
Kurs wymiany (bardzo zmienny): 1 USD to ok. 3 BRL.
Miary i wagi: system metryczny. Na terenach wiejskich są stosowane inne jednostki, ale system metryczny jest znany.
Elektryczność różne napięcie na terenie kraju; w większości miast 127 V; w Brasilii, Florianópolis, Fortalezie, Recife i Sao Luis 220 V; w Manaus 110 V. Wiele urządzeń ma adapter 110/220 V (w pozycji 110 V będą działały normalnie przy napięciu 127 V).
W wielu hotelach są adaptery, obejmujące często kilka wartości.
Międzynarodowy numer kierunkowy dzwoniąc z zagranicy, należy wybrać numer połączenia międzynarodowego i 55 (kierunkowy do Brazylii); przed numerem brazylijskim nie wybiera się zera. Aby uzyskać połączenie z zagranicą, należy wybrać 00 (linia międzynarodowa), kod kraju, do którego się dzwoni i numer docelowy (bez początkowego O).
Klimat
Większość terytorium Brazylii leży między równikiem a Zwrotnikiem Koziorożca. W strefie tropikalnej temperatury zmieniają się w zależności od szerokości geograficznej (inne na wybrzeżu
i w głębi kraju), a także ukształtowania terenu (inne w dorzeczu Amazonki,na obszarze Pantanalu,
wybrzeżu i na wyżej położonych obszarach). Pory roku (odwrotnie w stosunku do półkuli północnej) są mniej wyraziste niż w strefie umiarkowanej.
Dorzecze Amazonki leży w obszarze klimatu wilgotnego równikowego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami, wilgocią i obfitymi opadami deszczu przez cały rok.
W niektórych regionach brak pory suchej, ale przeważnie występuje przerwa w opadach od lipca
do listopada. Poziom wody w rzekach jest najwyższy od grudnia do czerwca.
Średnia roczna temperatura wynosi 24-27"C.
Na wybrzeżu atlantyckim od Rio Grande do Norte do Sao Paulo panuje klimat wilgotny tropikalny, który również cechują wysokie temperatury, ale mniejsze niż na północy opady. Lato i zima są łatwe do rozróżnienia, choć na wybrzeżu północno-wschodnim, bliżej równika, różnice temperatur są niewielkie; bardziej obfite opady występują zimą (kwiecień-czerwiec), a na wybrzeżu południowo-wschodnim latem (grudzień-marzec). Średnia temperatura wynosi 21-24°C, na północnym wschodzie jest stale ciepło, ale w Rio de Janeiro latem notuje się znaczne wahania: od upałów (ponad 40°C) po temperatury umiarkowane (ok. 18°C), zimą zwykle ok. 21°C.
Na większości terytorium położonego w głębi kraju panuje klimat średnio wilgotny tropikalny, upalne, deszczowe lato (grudzień-marzec) i suchsza, chłodniejsza zima (czerwiec-sierpień). Roczna średnia temperatura wynosi 20-28'C. W Sao Paulo (800 m n.p.m.) i Brasilii (ponad 1000 m n.p.m.) na Płaskowyżu Centralnym oraz w górzystym Minas Gerais bywa dość chłodno: nawet jeśli termometr wskazuje 10°C.
Strefy czasowe
W Brazylii są cztery strefy czasowe.
GMT minus 2 godz.:archipelag Fernando de Noronha, 350 km od wybrzeża na Atlantyku.
GMT minus 3 godz.:zachodnie przedłużenie głównej strefy czasowej,w której leży 50% kraju, wyznaczone przez linię,która biegnie od ujścia Amazonki na zachód, uwzględniając północny stan Amapa i cały region południowy (w tej strefie są m.in. Rio de Janeiro, Sao Paulo, Belem i Brasilia).
GMT minus 4 godz.: obejmuje Pantanal i większą część północy.
GMT minus 5 godz.:stan Acre na dalekim zachodzie i naj dalej na zachód wysunięta część Amazonas.
Zegary są przestawiane o godzinę do przodu w październiku i z powrotem w marcu,
co oznacza,że różnica czasu nie jest stała (np. w Rio de Janeiro często wskazują czas GMT minus 2 godz. zamiast GMT minus 3 godz.).
waluta
Kurs wymiany walut (zmienny): 1 USD to mniej więcej 3 BRL.

Bankomaty są ogólnie dostępne, również na lotniskach, w dużych centrach handlowych, gdzie akceptowane są karty Visa i MasterCard . Dwa największe banki to HSBC i Banco do Brasil. W każdej filii zwykle jest tylko jeden bankomat międzynarodowy. Dolary można wymieniać
w akredytowanych bankach, hotelach i biurach informacji turystycznej. Nieliczne hotele, które wymieniają czeki podróżne, oferują bardzo niekorzystny kurs.
Większość hoteli akceptuje płatność czekami podróżnymi i większością popularnych kart kredytowych. To samo dotyczy wielu restauracji.
Najchętniej akceptowane karty kredytowe to: American Express, Diners Club, MasterCard i Visa.
Przepisy wjazdowe
Polacy, podobnie jak wszyscy Europejczycy, którzy nie planują pobytu dłuższego niż 90 dni, są zwolnieni z obowiązku wizowego.
Przy wjeździe do Brazylii otrzymuje się kartę przekroczenia granicy - należy ją zachować, ponieważ tylko na jej podstawie można opuścić kraj. Do paszportu wbijany jest odpowiedni stempel.
Jeśli Brazylia jest kolejnym etapem podróży, wiza wjazdowa nie musi być wystawiona w kraju pochodzenia. Wizę turystyczną (90-dniową) można przedłużyć tylko raz, na okres 90 dni - przedłużenie jest udzielane automatycznie po uiszczeniu opłaty skarbowej (ok. 10 USD). Wnioski o przedłużenie prawa pobytu rozpatruje Policia Federal (policja federalna).
Wizy tymczasowe dla cudzoziemców, którzy zamierzają pracować lub prowadzić interesy w Brazylii, umożliwiają dłuższy pobyt. Studenci, dziennikarze lub pracownicy firm międzynarodowych powinni skontaktować się z brazylijskim konsulatem lub ambasadą na długo przed planowaną podróżą. Zmiana statusu wizy na miejscu jest bardzo trudna.
Podczas odprawy celnej należy wypełnić odpowiednią deklarację i okazać ją służbom celnym.
Nie ma problemów z przewożeniem przedmiotów osobistego użytku. Produkty mięsne, rośliny, owoce i nasiona mogą zostać skonfiskowane.
Należy zadeklarować wwiezienie kwoty powyżej 4 tys. USD.
Można wwieźć przedmioty o wartości do 500 USD zakupione w strefie bezcłowej i towary kupione za granicą o wartości do 500 USD z wyjątkiem alkoholu (obowiązuje ograniczenie do jednej butelki wina i jednej butelki spirytusu).
Nie ma konieczności wpisywania do deklaracji celnej wwożonych urządzeń elektronicznych o wartości do 500 USD - można je zostawić w kraju jako podarunki.
Bagaż, z wyjątkiem podręcznego, zwykle nie jest kontrolowany.
W Brazylii nie ma ogólnokrajowego podatku VAT, brazylijskie prawodawstwo nie przewiduje zwrotu podatków uiszczonych przez turystów.
Zdrowie
Szczepienia to najlepszy sposób ochrony przed wieloma chorobami bakteryjnymi i wirusowymi występującymi szczególnie często w krajach tropikalnych. Od osób przybywających z Europy nie wymaga się szczepień, jednak przed wyjazdem zaleca się szczepienie przynajmniej przeciwko żółtej febrze i malarii (zwłaszcza jeśli planuje się podróż po Amazonii i interiorze). Świadectwa szczepień przeciwko żółtej febrze wymagane są od osób wjeżdżających do Brazylii z krajów dotkniętych tą chorobą (np. Wenezueli i Kolumbii). Najlepiej się skontaktować z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (wydaje międzynarodową książeczkę szczepień).
Nigdy nie należy pić nieprzegotowanej wody z kranu. Woda w miastach jest zwykle mocno chlorowana, ale większość ludzi filtruje ją w swoich domach.
W każdym hotelu i restauracji dostępna jest tania woda mineralna, gazowana (com gas) i niegazowana (sem gas). Przebywając na słońcu, należy pić dużo płynów.
Konieczne jest stosowanie kremu z filtrem (f/ltro 50181) - odpowiednie produkty wielu firm można bez problemu nabyć po przyjeździe do Brazylii.
Lekarstwa, które zażywa się regularnie, należy zabrać ze sobą. Aspiryna, środki zobojętniające kwasy, plastry itp. są łatwo dostępne. Ponieważ zdarzały się wypadki fałszowania leków, warto je kupować w sklepach sieciowych lub w dużych miastach. W aptekach dostępne są też kosmetyki. Artykuły sanitarne można kupić w każdej drogerii albo supermarkecie.
Przed wyjazdem należy się ubezpieczyć od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Niektóre ubezpieczenia zdrowotne pokrywają wszelkie usługi medyczne, które mogą być potrzebne za granicą - warto sprawdzić różne oferty.
Opieka medyczna
Listą lekarzy specjalistów (często znających wiele języków) powinien dysponować hotel, w którym zatrzymał się turysta. Wiele lepszych obiektów oferujących noclegi zatrudnia lekarzy. Warto także zwrócić się o pomoc do konsulatu.
Obyczaje
Zwyczaje nie odbiegają znacząco od rozpowszechnionych w innych krajach. Mieszkańcy Brazylii potrafią być przesadnie oficjalni, ale i rozbrajająco towarzyscy. Nie grzeszą punktualnością - półgodzinne spóźnienia są na porządku dziennym.
Rzadko używa się nazwisk - wszyscy mówią sobie po imieniu, a tytuły senhor(pan) i dana (pani) są stosowane kurtuazyjnie w kontaktach z nieznajomymi oraz jako wyraz szacunku dla osób z innej grupy wiekowej bądź społecznej. Choć przy zawieraniu znajomości powszechnym zwyczajem jest uścisk dłoni - przyjaciół, krewnych, a nawet nieznajomych często wita się przytuleniem i pocałunkami (najczęściej w oba policzki). Mężczyźni zwykle poprzestają na złączeniu dłoni (drugą ręką poklepują się po ramieniu); jeśli się dobrze znają, mogą się objąć i poklepać po plecach.
Brazylijczycy są niebywale serdeczni i otwarci. Ich gotowość niesienia pomocy jest powszechnie znana. Podejmując przyjaciół i gości, okazują im należny szacunek.
Mimo że społeczeństwo jest zdominowane przez mężczyzn, kultura macho ma tam nieco łagodniejszą formę niż w sąsiednich krajach hiszpańskojęzycznych.
Planowanie podróży
Co zabrać
Brazylijczycy kochają modę, ale ubierają się dość swobodnie. Zawartość walizki powinna zależeć od miejsca: Sao Paulo jest szykowne, a w małych miasteczkach interioru ludzie są bardziej konserwatywni. Wybierając się w leśne ostępy, należy pamiętać o mocnym ubraniu i solidnych butach.
Choć do niektórych restauracji w dzielnicach biurowych można wejść tylko w krawacie, w wielu lokalach ten zwyczaj nie obowiązuje. Im dalej na północ, tym rzadziej spotyka się ludzi w garniturach, nawet jeśli są to przedsiębiorcy; przeciwną tendencję obserwuje się na południu.
W większości miejsc akceptuje się szorty (zarówno u mężczyzn, jak i kobiet), szczególnie w pobliżu plaż i w kurortach, jednak rzadko nosi się je w miastach. O właściwy strój należy zadbać, wybierając się do kościoła (długie spodnie, zakryte ramiona). Dżinsy są akceptowane i popularne, ale na ogół są zbyt ciepłe.
Decydując się na urlop w czasie karnawału, warto pamiętać o upale i nieprzebranych tłumach. Stosowne jest wszystko, co kolorowe. Wiele kobiet ma na sobie tylko bikini, mężczyźni z reguły zakładają szorty, z koszulą lub bez. Odpowiedni strój na któryś z balów znajdzie się w sklepach - wystarczy kupić ozdobę z piór, girlandę z kwiatów lub jakiś dodatek z cekinami.
Zimą na południu, w górach albo Sao Paulo może być dosyć zimno. Ale nawet w miejscach, gdzie przez cały rok jest gorąco, przyda się sweter czy kurtka - jeśli nie na chłodne wieczory, to
w klimatyzowanych pokojach hotelowych, restauracjach i biurach. Warto też wziąć ubranie przeciwdeszczowe - Brazylijczycy wolą parasolki.
Jak podczas każdej podróży, trzeba zabrać wygodne buty - najlepiej się zwiedza pieszo. Sandały i klapki zapewniają wygodę w czasie upałów. Brazylijczyków najbardziej bawi widok gringo wybierającego się na plażę w butach i skarpetach.
W upały najlepiej sprawdza się bawełna. Ponieważ Brazylia jest producentem lnu i eksporterem bawełny, można zabrać tylko podstawową garderobę i dokupić ubrania na miejscu. Należy przy tym pamiętać, że naturalne materiały się kurczą. Często spotykane oznaczenia to "P" (Pequeno - mały), "M" (Med/o - średni) i "G" (Grande - duży).
Internet
Kafejki internetowe są popularne w całym kraju, choć w niewielkich miejscowościach plażowych szybkość połączenia może być mniejsza. Wiele dużych hoteli oferuje swoim gościom bezpłatny dostęp do Sieci.
Choć większość brazylijskich stron przygotowano w języku portugalskim, najważniejsze mają też wersję angielską.
Informacja turystyczna
Każdy stan ma własne biuro turystyczne, podobnie jak największe miasta, Rio czy Sao Paulo.
Napiwki
Hotele i droższe restauracje doliczają zwykle 10% do rachunku za obsługę. Napiwki są tam mile widziane - pracownicy zarabiają mało i żyją głównie ze szczodrości turystów.
Taksówkarze nie oczekują napiwku,jednak kierowców, którzy okazali się pomocni lub długo czekali, należy odpowiednio wynagrodzić. Na lotnisku napiwek wręcza się ostatniemu bagażowemu, który pomagał przy transporcie rzeczy podróżnego.
Zajmując kwaterę prywatną, napiwki wręcza się osobom, które pomagają przy sprzątaniu. Najlepiej zapytać gospodarzy, jaka kwota ich satysfakcjonuje. Szczególnie mile widziane są datki w dolarach. Jeszcze większe wrażenie robią drobne upominki przywiezione z zagranicy.
Bezpieczeństwo
W większych miastach kradzieże kieszonkowe i w pokojach hotelowych są na porządku dziennym. Przy odrobinie zdrowego rozsądku można jednak uniknąć kłopotów.
W czasie podróży wszelkie kosztowności i pieniądze najlepiej przewozić w specjalnym pasie pod ubraniem i nie zakładać drogiej biżuterii ani zegarka. Szczególną ostrożność trzeba zachować w miejscach zatłoczonych, na stacjach metra w godzinach szczytu, autobusach, na plażach i w sklepach.
Po zmroku należy unikać podejrzanych miejsc, pustych ulic i plaż. Złodzieje często działają w grupach i są mistrzami w odwracaniu uwagi. Jeśli ma się przy sobie drogi aparat fotograficzny, nigdy nie należy spuszczać go z oczu.
Bezpieczeństwo na drogach
Brazylijczycy, na co dzień kulturalni i uprzejmi,za kierownicą zmieniają się nie do poznania.
Dlatego jadąc lub przechodząc na światłach, zwłaszcza w Rio, trzeba bardzo uważać. Mimo zaostrzenia przepisów większość kierowców wymusza pierwszeństwo na osobach pieszych.
Kosztowności należy zostawiać w hotelowym sejfie, sprawdzając jednak, czy rzeczywiście zostały tam zamknięte i prosząc o listę .
Ambasada RP w Brasilii SES, Avenida das Na90es, Qd. 809 Lote 33, CEP: 70423-900, Brasilia, DF
tel. (0-055 61) 34433438 faks 32428543 embpolon@terra.com.br www.polonia.org.br Wydział Konsularny polkons@zaz.com.br
Konsulat Generalny RP w Sao Paulo Rua Monte Alegre, 1791, CEP: 05014-002, Sao Paulo, SP tel. (0-055 11) 36723778
faks 38711921 polonia@dialdata.com.br, saopaulo@polonia.org.br www.consuladopoloniasp.org.br Konsulat Generalny RP w Rio de Janeiro
Praia de Botafogo 242, 9 andar, CEP: 22250-040, Rio de Janeiro, RJ tel. (0-055 21) 25518088
faks 25525093 konsu latrj@terra.com.br
Polskie konsulaty honorowe zdeponowanych przedmiotów (należy się upewnić, czy będzie
je można odebrać w razie wyjazdu we wczesnych godzinach rannych lub późno w nocy).
Należy zabrać fotokopie paszportu i ważnych dokumentów. Ponadto, jeśli podróżuje się ze znajomym, dobrze jest wymienić się z nim kopiami dokumentów.
Kradzieże i ewentualne obrażenia zawsze należy zgłaszać na policji, żądając pisemnego raportu ze zdarzenia (dla firmy ubezpieczeniowej). Poniżej podano telefony do policji turystycznej (delegacia de proter;ao ao turista) w wybranych miastach.
• Rio de Janeiro, tel. 021/33997564
• Salvador, tel. 071/2422885
• Santos, tel. 0800/173887
• Sao Paulo, tel. 011/31075642
• Aeroporto de Sao Paulo, Congonhas, tel. 011/50909032
• Aeroporto Internacional de Sao Paulo, Guarulhos, tel. 011/64452221

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.128 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0