Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Botswana:

Botswana to przede wszystkim dziewicza przyroda. Znaczną część południowo-zachodnich i zachodnich obszarów kraju pokrywa pustynia Kalahari, morze czerwonych pisaków z rzadkimi kępami traw i zarośli. Wschodnia część Botswany, granicząca z RPA, jest najgęściej zaludniona ze względu na żyzne ziemie, obfite opadu deszczu i sprzyjające warunki do hodowli bydła. Na północy krajobraz ulega zmianie, przechodząc w potężną deltę rzeki Okawango, zasilanej wodami płynącymi z sąsiedniej Angoli. Ten niezwykle bagnisty teren Botswany jest rajem dla dzikich zwierząt – słoni, lwów, lampartów, bawołów, antylop, zebr i krokodyli. Delta tworzy zawiłą sieć kanałów i porosłych palmami wysepek.
Botswanę w 95% zamieszkują Murzyni Bantu i Buszmeni – głównie koczownicy.

Stolica: Gaborone
Waluta: pula (P), 1 P = 100 thebe;
1 USD = 5,16 P
Język: Oficjalnym językiem Botswany jest angielski. Większość ludzi zna ten język, jednak w bardziej oddalonych od cywilizacji miejscach można jeszcze spotkać osoby nie znające angielskiego. Zwłaszcza starsze generacje. Głównym językiem lokalnym jest setswana i posługuje się nim ogromna większość społeczeństwa.
Powierzchnia: 600,370.00 km. kw.
Klimat: Botswana ma suchy klimat podzwrotnikowy z porą gorącą od października do marca. Temperatura dochodzi wtedy do 39°C. Najgorętsze miesiące ro grudzień i styczeń. Jest to także pora deszczowa, która trwa do marca albo kwietnia. 75% powierzchni kraju pokrywa pustynia Kalahari. Zimy są suche z temperaturami spadającymi nocą poniżej 0°C w czerwcu i w lipcu.
wiza,przepisy celne
Obywatele RP nie mają obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 3 miesięcy. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.
Nie ma limitów przy przewozie obcych środków płatniczych. Swobodnie można wywieźć pieniądze do kwoty zadeklarowanej przy wjeździe. Czeki podróżne i karty kredytowe są powszechnie akceptowane. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.
Szczepienia, Służba zdrowia: Szczepienia nie są obowiązkowe, ale osoby przybywające z terenów i krajów, w których panuje żółta febra, powinny przedstawić dowód szczepienia. Od listopada do maja w północnej części kraju występują zachorowania na malarię, w związku z czym zalecane jest zasięgnięcie porady lekarskiej przed wyjazdem. Odnotowuje się bardzo wysoką zachorowalność na AIDS, przypadki zachorowań na bilharcjozę (bardzo niebezpieczna choroba, atakująca m.in. nerki i przewód pokarmowy) oraz śpiączkę. Dostęp do opieki medycznej o standardzie europejskim jest możliwy tylko w Gaborone i głównych ośrodkach turystycznych. Cena wizyty w gabinecie prywatnym wynosi ok. 40 USD, doba pobytu w szpitalu kosztuje ok. 200 USD.
Informacja dla kierowców: Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski.. Obowiązuje ruch lewostronny. Główne drogi są dobre, zagrożenie stwarzają natomiast ludzie i zwierzęta (dzikie i hodowlane) na drodze. Umiejętności miejscowych kierowców i stan pojazdów budzą zastrzeżenia. Zaleca się nie podróżować samochodem po zmroku a w czasie podróży bezwzględnie zamykać drzwi i okna samochodu.
ubezpieczenie. W Botswanie nie ma agenta polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych (obejmujących ewentualną ewakuację do RPA) w renomowanych firmach o światowym zasięgu.
bezpieczeństwo. Napady na turystów są rzadkie, ale rośnie liczba kradzieży, włamań, kradzieży samochodów (w tym z bronią, zwłaszcza w większych miastach - Gaborone, Francistown i Maun).
przydatne informacje
• W bankach i kantorach dokonuje się wymiany większości walut bez ograniczeń. Czynna jest sieć bankomatów; akceptują głównie karty VISA.
• Doba hotelowa kosztuje 100–200 USD, miejsca noclegowe o niższym standardzie – ok. 60 USD.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.019 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0