Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Bośnia i Hercegowina:

BOŚNIA I HERCEGOWINA
Polak za granicą - informacje MSZ dla podróżnych
Stolica: Sarajewo
Waluta: marka konwertybilna (KM), 1 KM = 100 fenigów
Języki urzędowe: bośniacki, serbski, chorwacki

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE: Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego w przypadku pobytu nie przekraczającego 90 dni. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 50 EUR na każdy dzień pobytu. Od 21 grudnia 2007 r. obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych. Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się także z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union.

PRZEPISY CELNE: W Bośni i Hercegowinie obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące wwozu, wywozu i wymiany środków finansowych. Można wwieźć każdą kwotę pod warunkiem zadeklarowania jej służbom celnym. Bez deklaracji dopuszczalny jest wywóz maksymalnie 2500 EUR. Wywóz większych kwot należy zgłaszać służbom celnym; pochodzenie pieniędzy musi być udokumentowane.

UBEZPIECZENIE: Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego (tzw. zielona karta). Zaleca się wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA: Nie ma zagrożenia epidemiologicznego. Wizyta u lekarza kosztuje ok. 15–25 EUR. Zalecane jest wykupienie międzynarodowego ubezpieczenia medycznego. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że klimat i temperatury w Bośni i Hercegowinie znacznie różnią się od panujących w Polsce. W lecie temperatury sięgają 40 C. Należy zachować ostrożność podczas kąpieli w rzekach i jeziorach, w których temperatura wody nawet latem pozostaje niska. Istnieje możliwość wystąpienia szoku termicznego na skutek wychłodzenia lub przegrzania organizmu.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW: Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, niemniej posiadanie go jest wskazane. Podczas podróży samochodem zalecana jest ostrożność – miejscowi kierowcy nie zawsze respektują przepisy drogowe. Natomiast policja rygorystycznie egzekwuje ich przestrzeganie, zwłaszcza w przypadku przekroczenia prędkości. Drogi są na ogół dobrej jakości. W tunelach nie ma oświetlenia. Z uwagi na górski charakter kraju należy dostosować prędkość jazdy do warunków terenowych. W przypadku postojów przy drodze nie należy wchodzić na pobocza ani do lasu z uwagi na miny pozostałe po działaniach wojennych. Niektóre zaminowane pobocza są specjalnie oznaczone symbolami ostrzegawczymi. Sieć stacji benzynowych, zwłaszcza nowych, nie jest tak rozwinięta jak w Polsce. Zalecane jest korzystanie ze stacji sprawdzonych dystrybutorów np. Energopetrol, INA, OMV. Przy głównych drogach istnieją zajazdy, motele, restauracje i bary, obok których usytuowane są parkingi.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU: Podróżowanie jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania powyższych zaleceń. Z uwagi na kradzieże kieszonkowe w miejscach szczególnie uczęszczanych przez turystów należy wystrzegać się noszenia przy sobie niezabezpieczonych wartościowych przedmiotów. Nie należy parkować przez dłuższy czas samochodów w miejscach ogólnie dostępnych. Kradzieże samochodów dotyczą zwłaszcza aut produkcji niemieckiej i japońskiej, terenowych oraz dobrze wyposażonych.

OBYCZAJE. Normy obyczajowe są podobne do obowiązujących w Polsce, mimo że znaczny odsetek mieszkańców Bośni i Hercegowiny jest wyznania muzułmańskiego. Państwo ma charakter wielowyznaniowy.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Wymiany walut dokonuje się wyłącznie w bankach. Z banków działających w Polsce swoje oddziały w BiH mają np. Reiffeisen Bank i Unicredit. Ze względu na stały kurs zaleca się przywóz euro.
• Akceptowane są wszystkie główne karty płatnicze; liczba bankomatów w miastach jest wystarczająca.
• Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny na ogół odnoszą się przyjaźnie do cudzoziemców.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.016 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0