Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Azerbejdzan:

Azerbejdżan jest dziś w prowincji największym i najbardziej ludnym państwem Kaukazu Południowego, choć najrzadziej odwiedzanym przez turystów. W Polsce kojarzy się on gównie z bogatymi złożami ropy naftowej, niedawną wojną w Górnym Karabachu i obowiązkowo z "Przedwiośniem" Żeromskiego. Bez wątpienia jest to kraj dużo ciekawszy niż wydaje sie na pierwszy rzut oka, dlatego warto bliżej się z nim zapoznać, najlepiej poprzez podróż...
Wielu atrakcji dostarcza zróżnicowana przyroda i dość egzotyczna kultura. Północne prowincje obejmują pokaźną część łańcucha Wielkiego Kaukazu. Kilka gór przekracza tam 4000 metrów wysokości, w tym najwyższy szczyt państwa - Bazardiuziu (4466 m n.p.m.). Azerski Kaukaz wyrasta niemal pionową ścianą z równin Niziny Kurańskiej, co zapewnia spektakularne widoki w okolicach miast Zakatala, Szeki czy Gabala. Na wschodzie Kaukaz zanurza się w wodach największego jeziora świata, czyli Morza Kaspijskiego, by po drugiej jego stronie połączyć się z Górami Kopet-Dag w Turkmenistanie.

Stolica: Baku
Ludność: 8 177 717

Azerbejdżan zamieszkują Azerbejdżanie (91% — 1999), Rosjanie (1,8%), Ormianie (1,8%), ponadto Lezgini, Awarowie Kaukascy, Tatowie i inni.

Czas: +3.00
Języki: azerbejdżański
Religia: W odróżnieniu od większości krajów muzułmańskich niezbyt restrykcyjnie przestrzega się tu praw i zasad islamu, w tym dotyczących spożywania alkoholu. Kobiety najczęściej noszą ubiory europejskie, mężczyźni ubierają się w długie spodnie (szorty nie budzą zdziwienia jedynie na plażach i w ścisłym centrum Baku).

Waluta: nowy manat (AZN), 1 manat = 100 gopików
Elektryczność: 220V / 50 Hz

Zdrowie: Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne. Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem. W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia – mają bardziej nowoczesny sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100 USD. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje od 100 USD. Poza Baku dostęp do pomocy medycznej jest utrudniony.

Zakupy, ceny, sklepy: Sieć punktów wymiany walut jest dobrze rozwinięta, poza centralnymi dzielnicami Baku mało jest natomiast banko¬matów (akceptowane są karty VISA, MasterCard/Eurocard i American Express, prowizja wynosi 1–1,5% od wypłacanej sumy). Można płacić kartami w większych hotelach, restauracjach i centrach handlowych, przede wszystkim w Baku, choć coraz częściej także na prowincji. Sklepy i punkty usługowe otwarte są z reguły codziennie (z wyjątkiem najważniejszych świąt religijnych) i pracują do późna. Dniem wolnym od pracy jest niedziela (urzędy zwykle zamknięte są również w sobotę). Piątek jest dniem roboczym.

,b>Pogoda: Klimat Azerbejdżanu jest zróżnicowany. Obszary nizinne są pod wpływem klimatu podzwrotnikowego suchego, który na nizinie Lenkorańskiej przechodzi w podzwrotnikowy wilgotny. Średnia temperatura powietrza w styczniu wynosi 1-4°C, a w lipcu 25-27°C. Roczna suma opadów na Nizinie Lenkorańskiej wynosi 1700 mm, natomiast na pozostałych obszarach nizinnych wynosi 200-300 mm.

Mały Kaukaz i Góry Tałyskie mają klimat umiarkowany ciepły. W wyższych partiach gór panuje natomiast klimat umiarkowany chłodny i bardzo chłodny. Średnia roczna suma opadów atmosferycznych wynosi odpowiednio:
- Mały Kaukaz - 600-800 mm
- Wielki Kaukaz - 1200-1300 mm

Prawo Jazdy: Przy krótkich pobytach honorowane jest polskie prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych konieczne jest uzyskanie dokumentu azerbejdżańskiego, który na podstawie prawa polskiego (lub międzynarodowego) wydaje Państwowa Policja Drogowa. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC i coroczny przegląd techniczny, dokonywany w odpowiedniej dla miejsca zamieszkania jednostce policji drogowej. Dowodem dokonania przeglądu jest certyfikat i naklejka na szybę. Drogi – poza nielicznymi wyjątkami – są w złym stanie i nie mają odpowiedniego oznakowania. Kierowcy nagminnie łamią przepisy, m.in. nie używają kierunkowskazów i wyprzedzają na trzeciego. W nocy należy uważać na nie oświetlone pojazdy oraz prowadzone z pastwisk zwierzęta.

Warto wiedzieć: Nie ma przeszkód w fotografowaniu, z wyjątkiem oznaczonych obiektów, a także okolic granicy państwowej (należy na to szczególnie uważać w Republice Nachiczewańskiej, w której strefy przygraniczne zajmują dużą część terytorium). Azerowie chętnie pozują do zdjęć, należy jednak zawsze pytać o zgodę, choćby gestem czy uśmiechem.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.012 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0