Biuro podróży - czas wakacji

Uwaga! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Szczegółowe informacje znajdują się w Polityce prywatności

Przewodnik

Australia:

Australia. zarazem najmniejszy kontynent i największa wyspa, uważana jest za najstarszy masyw lądowy naszej planety. Rozciąga się na przestrzeni ok. 4000 km w kierunku ze wschodu na zachód
i 3200 km z północy na południe. Jej linia brzegowa. mierząca 36738 km jest oblewana przez trzy oceany i cztery morza. Około 40% powierzchni Australii leży w strefie tropikalnej.
Z uwagi na odizolowanie Australii od innych lądów rozwinęły się tu unikalne gatunki flory i fauny.
Powierzchnia: 7 682 300 km kwadr czyli jest 25-krotnie większa od obszaru Polski.
Stolica: Canberra.
Najwyższy punkt: Góra Kościuszki (Mount Kościuszko; 2230 m n.p.m.).
Ludność: 20 mln.
Religia: protestantyzm anglikański (20%); rzymskokatolicka (20%);
australijsko-unicka (6%); mniejszości aborygeńskie i żydowskie.
Strefy czasowe:
Australia leży w obrębie trzech stref czasowych.
-czas wschodni obejmuje stany wybrzeża wschodniego: Tasmanię, Wiktorię, Nową Południową Walię i Queensland, różnica wynosi GMT plus 10 godz.
-czas centralny, obejmujący Terytorium Północne i Australię Południową, otrzymuje się, cofając zegarki o 30 minut wobec czasu wschodniego (GMT plus 9,5 godz.),
-czas zachodni, obowiązujący w Australii Zachodniej - o 2 godziny (GMT plus 8 godz.)
Latem większość stanów wprowadza czas letni, przesuwając wskazówki zegara o jedną godzinę do przodu.
Waluta: dolar australijski
Miary i wagi: system metryczny.
Elektryczność: 240 V, 50 Hz, wtyczka z trzema końcówkami.
Klimat
Australijskie pory roku przebiegają odwrotnie do półkuli północnej.
Wiosna trwa od września do listopada, lato od grudnia do lutego.
Jesień od marca do maja, a zima od czerwca do sierpnia. Ponieważ okresy ładnej pogody występują przez cały rok, każda pora jest odpowiednia na podróż do Australii, jakkolwiek niektóre miesiące mogą się okazać bardziej gorące i suche od innych.
- występują tylko dwie pory roku:
sucha (IV-XI) Porę suchą cechują gorące dni i zimne noce przy bezchmurnym niebie.
deszczowa (XII-III). W czasie pory deszczowej gwałtowne opady deszczu przeplatają się z okresami słonecznej, upalnej pogody.
W rejonie Wielkiej Rafy Koralowej większość opadów przypada na styczeń i luty.
W południowej strefie klimatycznej pory roku są bardziej zróżnicowane. Zimą temperatury w Sydney zwykle nie przekraczają 12°C - jest więc na tyle zimno, że przydają się płaszcze. W lecie słupek rtęci często przekracza 30°C. Śnieg pada w południowych pasmach górskich, natomiast rzadko w miastach. W Melbourne jest przyjemnie na wiosnę, latem i jesienią, zima może się jednak okazać szara i ponura. zwłaszcza w lipcu i sierpniu.
Tasmania, wyspa u południowych wybrzeży kontynentu, oddzielny stan, to najzimniejsze miejsce. Zdecydowanie najlepiej odwiedzić je latem, ponieważ zimy są tu często wilgotne i przygnębiające.
W Australii Zachodniej panuje klimat śródziemnomorski. Występują cztery pory roku. Temperatury w południowych rejonach są umiarkowane, podczas gdy północ należy już do strefy tropikalnej.
W centralnej części Australii temperatury są zbyt wysokie, by warunki tam panujące można było nazwać komfortowymi. W zimie noce mogą być bardzo chłodne, a dni bezchmurne i gorące.
Planowanie podróży
Co zabrać ?
Australijczycy zwykle preferują strój nieformalny, zwłaszcza podczas okresów upalnej pogody: komfort przedkładany jest ponad tradycję. Niemniej na specjalne okazje czy też posiłki w stylowych restauracjach obowiązuje ubiór oficjalny, ewentualnie nieformalny, lecz elegancki. Jakkolwiek marynarka i krawat u mężczyzny są rzadko wymagane, w ekskluzywnych lokalach niechętnie podejmuje się gości w tenisówkach czy szortach. Innymi słowy, sposób ubierania
się nie odbiega zbytnio od standardów w dużych miastach na całym świecie.
Wizy, paszporty, cło
Wszyscy pragnący dostać się na terytorium Australii muszą posiadać paszport i wizę (wyjątkiem są obywatele Nowej Zelandii, którym wystarczy paszport). Polacy mogą starać się o wizę bezpośrednio w ambasadzie Australii w Warszawie za pośrednictwem jej strony internetowej lub biura podróży. Wizy turystyczne są ważne przez 3-6 miesięcy; można je przedłużyć, ale maksymalnie do roku. Paszport musi zachować ważność przez cały okres pobytu w Australii.

Rzeczy osobiste, które mamy zamiar wykorzystywać podczas pobytu, nie podlegają ocleniu. W bagażu osobistym można wwieźć 250 papierosów lub 250 gramów tytoniu, 1 litr alkoholu oraz towary podlegające ocleniu o maksymalnej wartości 400 AUD. Przepisy rygorystycznie zakazują przywozu narkotyków, broni, jak również obiektów podlegających kwarantannie.

Przepisy kategorycznie zabraniają wywozu prawnie chronionych gatunków australijskiej fauny i flory oraz produktów wykonanych ze skór, pierza, kości, muszli, korali lub jakiegokolwiek innego produktu uzyskiwanego z gatunków chronionych.
Podróż
Niemal wszyscy podróżni docierają do Australii samolotem. Główne wrota dla turystów stanowią porty lotnicze w Brisbane, Cairns, Melbourne oraz Sydney, gdzie codziennie lądują samoloty z Azji, Europy i Ameryki Północnej.
W cenie biletu na przelot międzynarodowy zawarty jest podatek wyjazdowy w wysokości 38 AUD oraz szereg innych opłat lotniskowych i administracyjnych, w związku z czym opłacanie ich na lotnisku przy wyjeździe nie jest już potrzebne.
Godziny pracy
Sklepy czynne są zazwyczaj pn.-pt. w godzinach 8.00-17.00 oraz w sb. 9.00-16.00.
Większość sklepów otwarta jest także w niedzielę, 10.00-16.00.
Przedłużone godziny otwarcia (do 21.00) w miastach stołecznych przewidziane są co najmniej
raz w tygodniu - zwykle w czwartek lub piątek.
Restauracje, bary, księgarnie i mniejsze sklepy działają do późna, a niekiedy przez cały weekend. Australijczycy wciąż jeszcze korzystają z tradycyjnie wolnego weekendu, w związku z czym większość urzędów w sobotę i niedzielę jest zamknięta.
Banki pracują w godz. 9.30-16.00 pn.-czw. i do 17.00 w piątek. Wszystkie banki, urzędy pocztowe, biura administracyjne i prywatne oraz większość sklepów zamyka podwoje w dni ustawowo wolne od pracy. (zob. Święta państwowe)
Napiwki
Dawanie napiwków nie jest zwyczajowo przyjęte w Australii - kelnerom przysługują godziwe stawki godzinowe. Większość Australijczyków prosi jednak o zaokrąglenie kwoty rachunku lub zostawia resztę. W bardziej eleganckich lokalach zwyczajem staje się pozostawianie nieco większej kwoty - ok. 10% całości rachunku.
Odźwierni w luksusowych hotelach kiedyś w ogóle nie dostawali napiwków, ale ponieważ wielu zagranicznych gości zwykło wręczać im dolara lub dwa, coraz częściej są na to nastawieni.
Nie wręcza się raczej napiwków bagażowym na lotniskach ani kierowcom taksówek, choć
na pewno nie odmówią ich przyjęcia.
Innymi słowy: nikt nie oczekuje napiwku, ale zawsze jest on mile widziany.

Strona główna | Oferta | Przewodnik | Partnerzy | O nas

Wszelkie prawa zastrzeżone | www.czas-wakacji.pl

Realizacja: 3on.pl

szukano: 0.027 s

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0